Зараз в ефірі:

Всесвітній день радіо

12.02.2020
Всесвітній день радіо

13 лютого відзначють Всесвітній день радіо, який був встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії. Дата святкування обрана тому, що в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір Радіо ООН, яке вело мовлення зі штаб-квартири організації.

 

 

 

 

За словами засновників свята, воно покликане нагадати світові про важливу роль радіо як ЗМІ, зміцнити міжнародне співробітництво радіомовників і заохотити великі мережі та місцеві радіостанції розвивати доступ до інформації та свободу слова у радіоефірі.

Нині радіо залишається засобом комунікації з найширшою аудиторією у світі. Воно є загальновизнаним засобом зв'язку, що має великі можливості та, водночас, не потребує великих витрат. Як зазначає ООН, за допомогою радіо інформація доходить у найвіддаленіші громади та до найбільш вразливих груп населення: неписемних людей та інвалідів, найбіднішого населення, даючи їм можливість взяти участь у громадських дискусіях незалежно від рівня освіти. Окрім того, важко переоцінити роль радіо в надзвичайних ситуаціях.

У рамках Всесвітнього дня радіо сьогодні у багатьох країнах проходять найрізноманітніші заходи (від майстер-класів до масштабних фестивалів) за участю радіомовних компаній, інших засобів масової інформації, урядових і неурядових організацій, а також широкої громадськості.

А між тим, протягом 125 років світ не може ніяк визначитися, хто винайшов радіо. Річ у тім, що практично в один і той же час це геніальне відкриття зробили кілька вчених із різних країн. Попов, Марконі, Тесла, Герц — всі ці люди так чи інакше пов’язані з радіо. І якщо запитати українця і європейця про те, ким винайдено радіо, то відповіді будуть зовсім різні, перший відповість, що це Попов, а другий — Марконі. Чия ж правда? Спробуємо з’ясувати.

Відкриття радіо відбулося багато в чому завдяки Генріху Герцу. Цей геніальний вчений в 1887 році створив генератор і резонатор електромагнітних коливань. Буквально через рік він продемонстрував громадськості наявність електромагнітних хвиль, що поширюються зі швидкістю світла у вільному просторі. Деякі історики наполягають на тому, що радіо винайшли Фарадей, Максвелл і Герц. Перший і другий відкрили наявність електромагнітних хвиль, а Генріх створив прилад. Проблема в тому, що конструкція Герца працювала лише на відстані кількох метрів один від одного, в приймачі було видно лише іскру, та й то в темряві. Прилад був не ідеальний і потребував удосконалення. Геніальний інженер та експериментатор легко поліпшив би свій винахід. На жаль, Герц помер у віці 37 років у 1894 році, незадовго до відкриття Марконі та Попова.

До речі, якщо поглянути з технічного боку, Попов і Марконі не відкрили нічого нового, а лише використовували винаходи інших вчених для створення поліпшеного приладу. До конструкції Герца учені додали заземлення й антену, а для кращого прийому сигналу встановили когерер — скляну трубку з металевою тирсою всередині. Це пристосування винайшов Едуард Бранглі, а вдосконалив Олівер Лодж. Вчених не цікавило практичне застосування когерера, а ось Марконі з Поповим використовували його замість іскри для ввімкнення дзвінка. Виходить, що росіянин та італієць зробили одне і те ж, але хто з них додумався до цього першим, невідомо й досі. 

Олександр Попов 7 травня 1895 року продемонстрував Російському Фізико-хімічному суспільству свій апарат, який вловлював електромагнітні коливання грозового фронту. Майже через рік, 24 березня, на засіданні того ж товариства ним був продемонстрований в дії повноцінний радіоапарат, який складався з: передавача радіосигналів і приймача радіосигналів.

Аналогічним чином просувався до створення радіо італійський винахідник Гільєрмо Марконі. Найцікавіше, що розроблення і побудову радіоприймача і передавача він здійснив одночасно з Поповим, причому йдучи тим же шляхом. Конструктивно обидві установки вийшли надзвичайно схожими між собою. Однак Марконі здогадався отримати патент на свою установку, тоді як Попов обмежився її демонстрацією перед науковим товариством. Ось чому в Європі винахідником радіо вважають саме Марконі, а не Попова.

Тим часом, у США вважають, що ні Попов, ні Марконі не є винахідниками радіо, тому що пріоритет в цій сфері належить Нікола Теслі, громадянину США. Згідно з даними американського патентного бюро, Тесла отримав патент на радіопередавач в 1893 році, а на радіоприймач — в 1895 році. При цьому він використовував більш досконалу конструкцію, яка дозволяла передачу і прийом звуків і голосів, тоді як Марконі і Попов для передачі радіосигналу використовували тільки азбуку Морзе. Можливо, справді справедливо вважати винахідником радіо саме Теслу.

Але не так важливо, кого з вчених першим відвідала геніальна думка, всі вчені зробили в розвиток науки неоціненний внесок. У всякому разі, всі три дослідники заявили про свої винаходи в 1895 році, тому саме цю дату можна вважати днем ​​народження радіо, попри особистість винахідника. 

Сьогодні, у Всесвітній День радіо, ми приєднуємося до привітань на адресу всіх, хто будує цей важливий і необхідний фундамент людських взаємин, на адресу всіх, у кого в душі знайшовся відгук і розуміння до цього унікального явища, на адресу всіх, хто любить і слухає радіо! Гарного вам настрою та удачі! Будемо святкувати!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток