Зараз в ефірі:

Як готується українська збірна до Ігор нескорених-2021

21.08.2020
Як готується українська збірна до Ігор нескорених-2021

У програмі Мілітарі навігатор Оксана Горбач — координатор проєкту «Ігри нескорених» в Україні розповіла про підготовку національної збірної до змагань, Invictus Games які відбудуться у 2021 році.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: 19 березня 2020 року принц Гаррі записав відеозвернення, в якому повідомив, що прийняв неймовірно складне рішення — перенести щорічні «Ігри нескорених» у 2020 році на рік наступний. Передувало цьому рішенню поширення коронавірусної інфекції у світі й бажання вберегти здоров’я ветеранів, їхніх рідних та організаторів. Як сприйняли цю звістку в Україні?

Оксана Горбач: Ми, як організаційний комітет вже були до цього готові. Адже напередодні повідомили про перенесення Євробачення, яке теж мало пройти в Гаазі. Скасували й Олімпійські ігри. Тому це було очевидно. Звісно, ми засмутилися. У нашої команди був бойовий настрій, всі готувалися до змагань, всі хотіли поїхати, виступити, показати хороші результати. Тому звістка про перенесення була не приємною. Нам  потрібно було ухвалювати нові рішення, переплановувати все, усвідомити, як потрібно рухатися далі. Ми відразу прийняли рішення, що склад команди змінювати не будемо. Ми почали визначати план тренувань, виступів на цей рік. Тому члени нашої команди сприйняли цю звістку з розумінням і чітким баченням своєї спортивної роботи на поточний рік. Наразі ми тренуємось. Почався збір команди з  баскетболу на візках. Це командна гра, що є новою для ветеранської спільноти.

Ірина Зінчук: П’яті Ігри Нескорених мали відбутися 9-16 травня 2020 року у Гаазі, чи залишиться ця ж дата і локація на 2021 рік?

Оксана Горбач: Змагання пройдуть в Гаазі, з 29 травня до 6 червня 2021 року.

Ірина Зінчук: Цього року планували збільшити квоту для української команди з 15 до 20 осіб на тлі зростання популярності «Ігор нескорених». Кількість учасників змінюватись не буде?

Оксана Горбач: Квота для нашої команди залишиться такою ж. Але ми постійно на зв’язку з Гаагою. Тамтешній організаційний комітет постійно інформує нас про зміни, щодо проведення змагань. Ще залишається не зрозуміло, як працюватиме сполучення з Нідерландами у зв’язку із пандемією, чи діятимуть карантинні обмеження.

Ірина Зінчук: В Україні триває адаптивний карантин. Як це впливає на процес підготовки нашої збірної?

Оксана Горбач: Тренування нашої збірної відбувається в індивідуальному порядку і на зборах. У нас є домовленість зі спортивним клубом Sportlife, де наші ветерани можуть займатися по своїх напрямках підготовки. Звісно, не в кожному місті є ці спортивні клуби, тоді шукаємо інші місця, де можна займатися. Якщо ж говорити про ветеранів поза збірною — тут виникає чимало проблем. Членів збірної 2017 і 2018 років ми забезпечили безкоштовними абонементами в Sportlife. Але питання спортивної реабілітації нам місцях стоїть надзвичайно гостро. Враховуючи ситуацію з карантинними обмеження, ми плануємо провести онлайн-змагання для ветеранів. Вже восени кожен зможе долучитися до цих змагань. Люди надсилатимуть нам відео своєї часті та результатів з того чи іншого виду спорту, а ми визначимо переможців. Деякі змагання проходитимуть онлайн в реальному часі. Це будуть повноцінні змагання з нагородженнями й медалями.

Ірина Зінчук: Серед 20 учасників майбутніх змагань чи брав хтось раніше участь у «Іграх нескорених»?

Оксана Горбач: У 2019 році ми сформували повністю нову збірну. За три роки існування «Ігор нескорених» ми щоразу відбирали нових людей, ніхто повторно не їздив на змагання. Можливо, ми переглянемо це рішення пізніше і на Ігри в Дюссельдорф поїде також хтось і з попередніх збірних.

Ірина Зінчук: Питання адаптивних видів спорту в Україні піднімається мало. На Вашу думку, на що повинна бути спрямована інформаційна політика з цього питання?

Оксана Горбач: Інформаційна політика, має спрямовуватися  на розбудові цілого напрямку адаптивних видів спорту. Річ у тім, що ми, як збірна ветеранів, не маємо завдання привезти медаль. Ми маємо завдання створити умови, в яких ветеран чи військовослужбовець досягне своєї мети. Але для того, щоб розвивати адаптивні види спорту треба купити обладнання, воно дороге. Один візок коштує від 2500 євро, але є ще витрати на його транспортування, розмитнення. Також потрібні тренери, необхідна їхня підготовка. Тренер нашої команди з баскетболу на візках Ханна Волтер живе в американському Техасі, і зараз наші навчально-тренувальні збори відбуваються онлайн. Ханна створює план, надсилає його нам, ми його розглядаємо, а хлопці разом із членами збірних інших баскетбольних команд намагаються виконувати цей план. На жаль, у  нас немає тренера з баскетболу на візках в Україні. А ще слід пам’ятати про доступність. Коли особа має порушення опорно-рухового апарату і не може зайти в спортивний клуб, або спуститися в басейн, чи отримати будь-які послуги, тоді навіть в найсучаснішому  обладнанні немає сенсу. Я впевнена, коли почнеться будівництво або реконструкція існуючих спортивних об’єктів — з’являться і бажаючі займатися там, тоді можна створювати інформаційні кампанії для того, щоб мотивувати, залучати туди ветеранів, але питання треба вирішити системно.

Ірина Зінчук: Як просувається питання, щодо  присвоєння команді «Ігор нескорених» звання Національної? Що це дасть команді?

Оксана Горбач: Ми називаємо збірну України на «Іграх Нескорених» національною збірною України, і ми маємо на увазі, що це українська збірна. Однак, в законі України «Про фізичну культуру і спорт» визначені збірні України по видам спорту, паралімпійський, олімпійські, неолімпійські. Цей статус дає можливість користуватися тими спортивними потужностями, до яких повного доступу у нашої команди зараз немає. І оскільки ми не визначені в законі, тому отримуємо можливість користуватися спортивними потужностями по залишковому принципу. Це ж стосується і підстав, які б дозволяли відрядити ветерана на змагання. Якщо ми отримаємо статус національної збірної ветеранів України ми отримаємо можливість доступу до спортивних потужностей, до коштів для відряджень ветеранів, заходів, проєктів. Це важливо і для самих ветеранів, щоб наша збірна була визнана на рівні з паралімпійський, олімпійською збірними.

Ірина Зінчук: На Вашу думку, чи реально буде в майбутньому провести «Ігри Нескорених» в Україні?

Оксана Горбач: Абсолютно реально. Нам потрібно зосередитися на інфраструктурі, тому, що до неї є певні вимоги. Якщо ми приймаємо політику доступності, інклюзії, починаємо будівництво та реконструкцію доріг, метро, спортивних об’єктів, то це можливо. Це питання ми підіймали й на засіданні «Ігор Нескорених» в Гаазі, звісно це перспектива на майбутнє, адже потрібно виконати список вимог, які нам надали.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток