ЯК ОТРИМАТИ ПУТІВКУ ТА ОЗДОРОВИТИСЯ?

ЯК ОТРИМАТИ ПУТІВКУ ТА ОЗДОРОВИТИСЯ?

Про військову медицину, підписання декларації з сімейним лікарем та курортне оздоровлення військовослужбовців говорили з представниками Головного військово-медичного управління ЗСУ Володимир Рудь, Людмила Панченко та Осіпов Володимир у програмі «Юрисконсульт».

 

 

Чи дійсно для військовослужбовців медицина є безоплатною? Порядок звернення за медичною допомогою?

Безоплатне медичне забезпечення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань передбачено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Стаття 11. Право військовослужбовців на охорону здоров'я та медичну допомогу):

Військовослужбовці та інша категорія, яка проходить військову службу мають право на безоплатне користування закладами охорони здоров'я в системі МОУ. Це включно медичний огляд, амбулаторне та стаціонарне лікування, пільгове санаторно-курортне оздоровлення, безоплатне зубопротезування, окрім дорогоцінними металами та інше.

Жодним законодавством та нормативно-правовим актом, у тому числі й відомчим, не передбачено про відшкодування військовослужбовцем власних коштів за надання медичних послуг. В іншому разі це незаконно.

Порядок звернення військовослужбовців до медичних працівників визначено  в Статуті внутрішньої служби, як для військовослужбовців строкової, контрактної служб, так і для офіцерського складу. Кожен військовослужбовець має право звернутися до медичної служби в його частині. А подальше визначення його лікування: обстеження, направлення на стаціонар в шпиталь чи переведення до іншого лікувального закладу вирішує медичний працівник військової частини.

У випадку невідкладної медичної допомоги військовослужбовець має право звернутися до будь-якого лікувального закладу, незалежно від форми власності (державний чи приватний).

Чи обов'язковим для військовослужбовця є декларування договору із сімейним лікарем? Які плюси та мінуси підписання цього договору?

Військовослужбовець як громадянин України має право на декларування договору із сімейним лікарем, якому він довіряє, але це не є обов'язковим. Це залежить від того, чи потрібні йому послуги сімейного лікаря. Але як військовослужбовець він повинен обслуговуватись в медичних охоронних закладах в системі МОУ.

Основний плюс у тому, що при підписанні договору із сімейним лікарем ви знаєте цю людину, або чули гарні відгуки про нього та зручно територіально для вас. Якщо у військовій частині відсутня медична частина, а у вас є свій сімейний лікар, то це і є великий плюс, адже буде вчасно надана медична допомога.

 

Первинна, вторинна та третинна медична допомога?

Первинна медична допомога — надається лікарем в амбулаторних умовах або у визначених випадках за місцем проживання пацієнта і передбачає консультацію, огляд пацієнта та направлення на лікування, але лише в умовах свого рівня (первинної медичної допомоги). Це прописано у наказі МОЗ «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».

Але що стосується вторинної (спеціалізованої) або третинної (високо спеціалізованої) медичної допомоги, то як для МОУ не вигідно, аби військовослужбовці отримували ці рівні медичної допомоги не в військових медичних закладах. Тому що за Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Стаття 11. Право військовослужбовців на охорону здоров'я та медичну допомогу): перебачено, що за відсутності за місцем проходження військової служби, навчальних (або перевірочних) і спеціальних зборів або за місцем проживання військовослужбовців військово-медичних закладів охорони здоров'я чи відповідних відділень або спеціального медичного обладнання, а також у невідкладних випадках медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров'я коштом Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

 

Чи може сімейний лікар відмовити військовослужбовцю у наданні медичних послуг?

Декларування цього договору залежить від обох сторін, на добровільних засадах, тому що це не є обов'язковим. Але лікарю не вигідно відмовляти, адже його заробітна плата залежить від кількості пацієнтів.

 

Якщо військовослужбовець вже не перебуває на контракті, чи може він зробити безкоштовно МРТ?

Ми повинні забезпечити військовослужбовців медичною допомогою, доки він проходить службу. Якщо він звільнений і не є ветераном військової служби (Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції й деяких інших осіб та їх соціальний захист», Статті 5, 6), то ми не маємо право надавати безкоштовну медичну допомогу, це тільки в окремих випадках.

 

Як часто військовослужбовцям потрібно проходити військово-лікарську комісію?

Розрізняють два питання : військово-лікарська комісія (далі ВЛК) та медичний огляд.

ВЛК військовослужбовець проходить перед прийняттям на військову службу, перед заключенням контракту і у випадку перезаключення контракту.

Медичний огляд військовослужбовці строкової служби проходять двічі на рік, а військовослужбовці за контрактом та офіцерський склад – один раз на рік.

Це проводять для того, щоб визначити стан здоров'я, фізичний розвиток і намітити план лікувально-оздоровчих заходів на рік по кожному військовослужбовцю (санаторій, будинок відпочинку, проходження періодичного лікування, обстеження).

 

Медичної реабілітації та санаторно-курортного оздоровлення

Всі військовослужбовці й ветерани АТО можуть бути забезпечені санаторно-курортним оздоровленням. Ветерани АТО, діючі військовослужбовці проходять санаторно-курортне лікування в закладах Міністерства охорони України.  Демобілізовані ветерани, особи з інвалідністю внаслідок війни, які отримують пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» також мають можливість отримати санаторно-курортне оздоровлення в закладах Міністерства оборони України, але повинні звернутися у військовий комісаріат за отриманням путівки.

Діючі військовослужбовці повинні звернутися за отриманням путівки у військову частину до свого лікаря.

Ветерани війни, яких демобілізовано і які не отримують пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»  забезпечуються лікуванням в органах соціального захисту за місцем проживання і перебуванням на обліку, відповідно.

 

Як отримати путівку?

Всі військовослужбовці раз на рік проходять поглиблений медичний огляд. За результатами проходження лікарі можуть запропонувати путівку, або ж військовослужбовець може сам зауважити, що хоче отримати санітарно-курортне лікування у наступному році. Після цього начальник медичної служби військової частини робить заявку у керівний орган на отримання санаторно-курортних путівок, зазначає їх кількість, профіль закладу, період перебування на оздоровленні.

Путівки виділяються в частини щокварталу. При їх надходженні начальник медичної служби повідомляє про це військовослужбовця. Якщо у військовій частині є санаторно-курортна відбіркова комісія, то він отримує путівку прямо у цій військовій частині. Якщо ж частина маленька, то начальник медичної служби або фельдшер  направляє військовослужбовця до керівного органу, як правило це оперативне командування, для отримання путівки.

Слід зауважити, що за законодавством пільгове санаторне лікування прив’язується до середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Це означає, що отримати путівку з пільгою у 25% її оплати для військовослужбовців та 50% оплати для членів їх сімей можливо при сукупному доході сім’ї за останні 6 місяців на рівні не більше ніж трьох прожиткових мінімумів. На сьогодні це складає 5,763 гривні на одну особу в місяць. Для учасників бойових дій, які є діючими військовослужбовцями путівка є безоплатна.

 

Куди військовослужбовець може отримати путівку?

На сьогодні є чотири санаторно-курортних заклади, а також два санаторних відділення: центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький», «Пуща Водиця», центральний військовий клінічний санаторій «Хмільник» та центральний військовий санаторій «Приморський» на узбережжі Азовського моря, санаторне відділення у військову медично-клінічному центрі у Вінниці, санаторне відділення у Затоці. Санаторно-курортне лікування здійснюється у період відпустки, а реабілітація поза відпусткою. Також існують відділення у військово-медичному клінічному центрі за напрямками реабілітації: відділення реабілітації ампутантів в Ірпіні, спеціалізоване відділення для тих, хто отримав пошкодження спинного мозку у військово-медичному клінічному центрі у Львові, відділення медико-психологічної реабілітації у Староконстянтинівському військовому окрузі.

 

На скільки днів можна отримати путівку?

Путівку можна отримати максимум на двадцять один день, а якщо військовослужбовець бажає зменшити цей строк, то після прибуття в санаторно-курортний заклад він пише письмову заяву, після чого скорочується термін з відповідним зменшенням вартості путівки.