Зараз в ефірі:

Як проходить вакцинації в Україні та світі

24.03.2021
Як проходить вакцинації в Україні та світі

Доктор медичних наук, український мікробіолог і вірусолог, заслужений діяч науки та техніки України, завідувач кафедри мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету ім. Богомольця Володимир Широбоков про перебіг вакцинації в Україні та світі.

 

 

 

 

Андрій Давидов: Які темпи вакцинації загалом у світі і в Україні?

Володимир Широбоков: Пандемія вирує у всьому світі. Нині уражено багато країн і ще далеко до спаду. Часто виникає питання, звідки взялась ця пошесть. Хочу сказати, що думки про спеціально виведений збудник у лабораторії не підтверджується всесвітньою комісією охорони здоров’я. Як вірусолог, я переконаний, що це абсолютно природне явище. За останні 30 років ми знаємо кілька десятків таких інфекцій, що раптово виникають і від них немає імунного захисту. Ця емерджентна інфекція велика за масштабом, хоча були передвісники – у 2002 році на Далекому Сході. В Китаї було подібне захворювання під назвою SARS, через десять років на Близькому Сході МЕРС, а тепер виник Ковід-19. Емерджентні збудники найчастіше від тварин переходять на людину. Кажани є часто джерелом появи нових збудників.

Людство нині, на жаль, не має стратегічного плану боротьби з емерджентними інфекціями. Думаю, після цієї пандемії і ВООЗ, і кожна країна окремо вироблятимуть плани підготовки до нових інфекційних викликів, а вони триватиумть. Ми ж знаємо, що була іспанка, яка забрала тисячі життів, так званий свинячий грип та інші інфекції, плану протидії яким не вироблено.

Як протидіяти вірусним емерджентним інфекціям, коли немає препарату, який би діяв на збудника? Як відомо, антибіотики не впливають на віруси, а діють на клітинні форми, бактерії зокрема. Єдиним способом захисту населення є вакцинація.

Після появи цієї інфекції зусилля всіх передових лабораторій були спрямовані на виготовлення вакцинного препарату проти цієї хвороби. Кілька таких були сертифіковані ВООЗ. Здебільшого це форми, які акумулюють найновітніші технології. Нині поширеними є векторні вакцини, зокрема та, що застосовується в Україні від АстраЗенека. Тобто використовується змінений аденовірус мавпи, який не здатний розмножуватись в організмі людини, в який введений ген білка S коронавірусу. При введені такого препарату починається синтез в організмі білка S коронавірусного і на цей білок синтезуються в організмі антитіла, які здатні нейтралізувати вірус в організмі.

Вакцина сертифікована ВООЗ. Крім того, в світі використовується генетична вакцина від Пфайзер. Вона широко розповсюджена в різних країнах. Є ще традиційна вакцина, виготовлена в Китаї Sinovac, яка базується на вбитому коронавірусі, неживому. При введенні такого вірусу в організм також синтезуються антитіла. Всі ці вакцини сертифіковані ВООЗ. Кожна з них має свої особливості і переваги.

Я вчора зробив щеплення вакциною, виробленою в Індії. Почуваюсь добре, ніяких ускладнень не відчув. Кожна з вакцин передбачає введення двох доз. Перша готує організм, мобілізує його, а через місяць треба ввести другу дозу для активної імунної відповіді. На жаль, антитіла після перенесеного захворювання і після вакцинації не дуже тривало залишаються в організмі, вони падають нижче захисного рівня через 4-6 місяців. Тому це може бути причиною частішого застосування вакцинації, ніж при грипозній інфекції. Мабуть, через кожних півроку. Вірус швидко мутує. І це причина для занепокоєння. Всі лабораторії зараз перевіряють ефективність вакцин проти нових мутантів. Думаю, що треба буде модифікувати вакцини.

Загалом скажу, що альтернативи для вакцинації немає. Чудовий приклад Ізраїлю, де вакциновано вже більш ніж половина населення. І там значно послаблені карантинні обмеження. Думаю, темпи вакцинації в Україні збільшаться. У нас планується завезення нових партій вакцин і від нових виробників.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток