Зараз в ефірі:

Як розроблялися нарукавні знаки для підрозділів ТрО?

29.09.2021
Як розроблялися нарукавні знаки для підрозділів ТрО?

Щодо ребрендингу та переоснащення українського війська зроблено дуже багато, але зміни все ще тривають. А оскільки цьогоріч було ухвалено закон України «Про основи національного спротиву», який визначає Сили територіальної оборони як основний спосіб протидії неконвенційним загрозам, на часі питання оновлення військової символіки бригад ТрО. Нові знаки розрізнення виникли не раптом і не сьогодні вони є результатом кількарічної праці спочатку над самою концепцією емблем та єдиним для всіх стилем, а надалі і практичного розроблення. Про усі тонкощі цього процесу дізналися кореспонденти Військового телебачення України.

 

 

 

 

Під час парадів 2019 та 2021 років кожен українець міг на власні очі пересвідчитися, як змінюється зовнішній вигляд наших армійців. Війська отримують якіснішу форму, нове спорядження та озброєння. Удосконалено і парадно-вихідний та парадний однострій військовослужбовців. І, як один з обов’язкових елементів форми, нарукавні знаки.

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Нині відділом опрацьовано близько 200 нарукавних знаків для військових частин ЗСУ. І, мабуть, не на один рік іще роботи.

Для всіх родів військ і військових установ співробітники відділу та експертна група з художників та істориків розробили певні об’єднавчі елементи. Це може бути панівний чи щонайменше обов’язковий колір, як, наприклад, білий на емблемах військових навчальних закладів, форма геральдичного щита, вид металу на кокардах, гербові фігури, що мають вигляд полум’яного меча або крил для ДШВ.

У випадку з нарукавними знаками для тероборони цілком слушним елементом було визнано зубчаті мури.

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Об'єднуючим знаком підрозділів ТРО є завужена зубчата глава, яка символізує мур. У давні часи під час загрози воїни-ополченці збиралися саме до укріплень, щоб відбити напад ворога, і оцей наш мур, ця завужена глава, вона якраз і символізує захист території, на якій ти знаходишся, а під цим муром символ, який символізує цю територію.

Назагал із амбразурами на верхівці стіни все зрозуміло. А як щодо підмурівку?

В основі нещодавно затверджених емблем бригад територіальної оборони спадщина князівських часів, козацької доби та війська УНР. І навіть артефакти давніх скіфів так, стилізоване зображення прикраси, знайденої на місці скіфського поховання в Центральній Україні, тепер прикрашає патчі Кіровоградської бригади.

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Першою теробороною можна вважати якраз козацтво, і тому під час розробки нарукавних знаків ми намагалися зробити на цьому акцент, використовуючи саме козацьку геральдику. Гербовий знак "янчик", що запозичили для емблеми Вінницької бригади, є досить поширеним і в геральдиці загалом, і серед козацьких родів, і в давні часи використовувався Вінницьким козацьким полком і самим містом.

Оскільки підрозділи територіальної оборони це легка піхота, що закріплена за певною місцевістю і захищає заздалегідь визначені міста та райони, закономірно, що забарвлення емблем визначили традиції армії Української Народної Республіки та кольори місцевої геральдики.

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): За часів УНР приборним кольором піхоти був якраз блакитний колір, тому блакитний колір на всіх нарукавних знаках як колір, який підкреслює специфіку військових частин. Якщо виходило так, що місцева геральдика мала блакитний колір, тоді використовували обернений золотий до нього.

Не всі нарукавники небайдужа громадськість сприйняла схвально. Так, нарікають на емблему 114 окремої бригади ТрО Київської області: архангел Михаїл, мовляв, лишився з часів польського панування. То чи доцільне його використання з огляду на історичне підґрунтя?

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Він активно використовувався і в більш пізній час на позначення Київської землі – не Києва, а саме Київської землі. Саме цей знак репрезентував Наддніпрянську Україну в часи УНР. Як ви знаєте, перший знак на головний убір військовослужбовців ЦР - це якраз архистратиг Михаїл, який тримає в руці щит із зображенням галицького лева. Таким чином намагалися поєднати символи обох Україн.

Цілком безпідставні й закиди щодо подібності патча 101-ї окремої бригади тероборони Закарпаття, гербова фігура котрої, буцім, мов дві краплі води схожа з такою ж на гербі районного центру в Росії…

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Насправді немає українських ведмедів, російських ведмедів, німецьких є усталені геральдичні символи. В такому випадку ми бачимо червоного здибленого ведмедя в срібному полі. Не копіювали його з інтернету малювали тут. Ви самі розумієте, яка якість у малюнків з інтернету. Надихалися ми в першу чергу розробкою герба Ярослава Курса тоді ще для Підкарпатської Русі.

Територіальна оборона істотна складова нашої оборони, а захист рідної домівки надзвичайно відповідальна місія, від якої мало хто буде ухилятися. Але разом із систематичною підготовкою резервістів та повноцінною комплектацією так само важливим є образ тероборонців, котрі мешкають, працюють чи вчаться поруч з іншими громадянами але щосуботи вбираються в однострій із добірною військовою символікою і рушають на полігони чи до аудиторій.

Віктор Тимченко (в.о. начальника відділу розробки та впровадження військової символіки Управління речового майна): Про ЗСУ як корпорацію: те, який вони мають вигляд, дуже впливає на морально-психологічний стан населення, адже коли вони бачать могутню силу, організовану, то спокійні за завтрашній день.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток