Зараз в ефірі:

Як швидко відновити емоційну рівновагу?

25.11.2021
Як швидко відновити емоційну рівновагу?

Що таке психологічна пружність, як безпечно для оточення випустити пару та швидко відновити сили - в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіла психолог Галина Циганенко.

 

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Пані Галино, які є техніки психологічної саморегуляції?

Галина Циганенко: Методам саморегуляції ми навчаємося з дитинства, спостерігаючи за батьками. Не завжди, звичайно, батьки в цьому є прикладом, бо теж інколи реагують неправильно на стрес. Допомагають техніки, які ми засвоюємо з дитинства. Але бувають випадки, коли треба застосовувати додаткові інструменти. Найлегший спосіб заспокоїтись – диханням, адже це те, що ми можемо регулювати – короткий вдих і довгий видих. Але навчатися цьому треба в спокійному стані, бо під час напруження ми діємо інстинктивно. Фізичні навантаження – ще один спосіб зняття стресу. Також важливий повноцінний, тривалий сон.

Анастасія Сіроговська: Здатність зберегти психологічну стабільність у психології називають пружністю. Це вроджена здатність чи її можна напрацювати?

Галина Циганенко: Пружність – це здатність психіки відновитися після стресу. З одного боку, це наша природна властивість, а з іншого – її можна тренувати. Дитина має вітальну здатність бути пружною, але протягом життя може засвоювати моделі поведінки, зокрема від батьків, що можуть знижувати її пружність. Пружність передбачає, що ви маєте достатню кількість способів собі допомогти. Стрес – тренує нас і дозволяє жити довго. Шкодить він тоді, коли ми не маємо способів себе заспокоїти.

Анастасія Сіроговська: Як навчитися коректно говорити «ні». Думаю, це цікаво буде також нашим військовослужбовцям, у яких рівень стресу досить високий?

Галина Циганенко: Крім мого волонтерства з 2014 по 2016 рік, я з 1997 по 1999 рік працювала у військовому інституті, потім до року в Головному управлінні виховної роботи. Тож не з чуток знаю, що накази не обговорюються. А от можливість сказати «ні» пов’язана з можливістю окреслити наші межі.

Анастасія Сіроговська: От, до прикладу, військовослужбовець повертається з війни і хоче побути в тихому родинному колі, а дружина його тягне в гості до чергових родичів, як йому сказати «ні» і нікого не образити?

Галина Циганенко: Якраз у партнерстві треба тренуватися говорити «ні». Але перш ніж відмовити в проханні, треба обґрунтувати свою позицію, щоб не образити іншу людину. Можна не відповідати одразу, а попросити час на роздуми. Цим ви покажете, що інша людина важлива для вас, ви її не відштовхуєте.

Анастасія Сіроговська: А в чому різниця між виправдовуванням і поясненням?

Галина Циганенко: Це два різні стани, хоча фактично ми робимо одне і те ж. Виправдовуючись, ми захищаємось від звинувачень, а пояснюючи – виявляємо турботу про партнера.

Анастасія Сіроговська: Як подолати внутрішні конфлікти і тривожність?

Галина Циганенко: Дуже часто можливості поговорити з кимось про проблему буде достатньо, щоб заспокоїтись. Бо ми завжди суб’єктивні у сприйнятті ситуації, а інша людина може розширити бачення проблеми. Тож підтримку ми можемо отримувати від рідних, побратимів, друзів. Бо реакція стресу блокує зони Брока, зони мозку, як відповідають за мовлення. І в людини після значного стресу заблоковане відреагування стресу. Можливість з кимось поділитися допомагає розпружити ситуацію.

Анастасія Сіроговська: Що б ви порадили військовослужбовцям, які почуваються недооціненими і нарікають, що їх країна не шанує?

Галина Циганенко: Мабуть, є реальні факти, які цю думку підживлюють. І коли є загострене бачення негативного – це показник того, що ці відчуття накопичились і не були проговорені. На мою думку, треба ацентуватись на позитиві: стабільна зарплата, пільги і так далі. Все це показники піклування держави. Не можна зависати на одному полюсі, потрібно бачити і позитивні, і негативні прояви життя.

Анастасія Сіроговська: Якщо людина не може поділитися своїми переживаннями з іншими, як тоді знизити рівень напруження?

Галина Циганенко: Можна описати свої переживання на папері і спалити. Способів є багато, як собі допомогти не будучи відкритим. Один із них - гаряча лінія психологічної підтримки. Наприклад, «Лайф лайн», яка діє суто для військовиків. Там не лише працюють психологи, а й військовослужбовці, які можуть вислухати. Також є психологи, які приймають армійців через безкоштовні проєкти. Можна прийти на сімейне консультування. А ще допомогти можуть психологи у бригадах.

Анастасія Сіроговська: Як поводитися, коли партнер по спілкуванню поводиться агресивно або проявляє інші надмірні емоції?

Галина Циганенко: Прояв емоцій означає, що все йде добре. Бо внутрішня напруга може означати, що немає виходу цим емоціям. Можна запитати: «Що зараз відбувається? Що тебе роздратувало?». Інколи, щоб людина заспокоїлась, достатньо просто зберігати спокій і не агресувати у відповідь.

Анастасія Сіроговська: Тож як ще можна відновити внутрішню рівновагу?

Галина Циганенко: Є абсолютно прості речі. Коли стривожений - навести лад вдома або приготувати їжу. А ще побігати, прийняти душ, попити води, роззирнутися навколо і послухати. Коли є нав’язливі думки і фізичних навантажень недостатньо, треба про свої стани з кимось поговорити.

Анастасія Сіроговська: Чи можете дати рекомендації, як правильно писати про свої емоції і коли це дійсно допоможе?

Галина Циганенко: Одним людям це допомагає, іншим ні, але спробувати варто. Я працювала з ветераном, який писав мені про все на світі. Інколи можна усе це навіть не надсилати нікуди, а таким чином давати собі розпружуватись.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток