Зараз в ефірі:

Як стати незалежними від залежностей?

12.07.2020
Як стати незалежними від залежностей?

Які бувають види та ознаки залежності та як позбавитися шкідливих звичок і структурувати час, в ефірі Армія FM розповів психолог Сергій Устименко.

 

 

 

 

 

 

Настя Сіроговська: Що таке залежність?

Сергій Устименко: Залежність – це коли людина відчуває потяг до якогось процесу або ж хімічного препарату. Переважно такі залежності так чи інакше шкодять здоров’ю.  Наприклад, ігрова залежність не надто впливає на здоров’я, але дуже сильно -  на соціальне життя.

Настя Сіроговська: Які бувають типи залежностей?

Сергій Устименко: Основні – це хімічна та психологічна. Наприклад, курці мають обидві. Спочатку людина психологічно звикає до процесу паління і спілкування під час цього, потім виникає хімічна залежність. Наш організм перелаштовується і звикає.

Настя Сіроговська: Чому виникає залежність від алкоголю?

Сергій Устименко: Причини виникнення будь-якої залежності у кожному конкретному випадку різні. Наприклад, для людини у стані стресу алкоголь та тютюн слугують певною анестезією. Людина знімає напругу таким чином і почувається піднесено, що й призводить до бажання постійно вживати.

Настя Сіроговська: Ігрова залежність – це спосіб усамітнення?

Сергій Устименко: Для кожного по-різному, але найчастіше це спосіб усамітнитись та втекти з реального життя у віртуальне.

Настя Сіроговська: Чому ми схильні заїдати стрес та проблеми?

Сергій Устименко: Коли в людини проблеми, в неї  виробляється багато гормону стресу – кортизолу, а гормон-антагоніст – це серотонін. Часто людина може почуватись одночасно схвильованою і щасливою, бо цими відчуттями керують різні гормони. Коли ми їмо калорійну їжу, переважно солодку, виробляються ендорфіни - гормони, які перекривають гормон стресу, і це допомагає нам заспокоїтись. Такий спосіб нездоровий. Потім ми маємо негативні наслідки для здоров’я.

Настя Сіроговська: Які є способи боротьби із залежностями?

Сергій Устименко: Малоефективно відмовлятись від залежності, якщо не усунені причини її виникнення. Треба змінювати негативну звичку на позитивну. Займатись тим, що вам подобається, наприклад спортом.

Настя Сіроговська: Як мотивувати себе, щоб позбутись шкідливих залежностей?

Сергій Устименко: Розуміти, що негативні звички треба замінити на позитивні. Варто пам’ятати, що буде важко, адже процес потребує часу та зусиль. Починайте з малого: якщо хочете бігати, спочатку ходіть і поступово збільшуйте навантаження. Майте на увазі переваги відмови від шкідливих звичок і визначте результат. 

Настя Сіроговська: Чому виникає  залежність від роботи, так званий трудоголізм?

Сергій Устименко: Це спроба сховатись від проблем. Залежність – це те, чого вже занадто, що починає шкодити нашому здоров’ю, тому слід знаходити зацікавлення, на які й спрямовувати увагу.

Настя Сіроговська: Як збалансувати усі сфери життя?

Сергій Устименко: Потрібно встановити контакт із собою, навчитись відчувати. Умовно життєдіяльність людини відбувається на трьох рівнях: розуму, емоцій і тіла. Якщо людина має контакт із цими рівнями, вона усвідомлює свої думки, відчуття та емоції, відчуває своє тіло. Тоді вона здатна зрозуміти, чого їй бракує.

Настя Сіроговська: Як навчитись контролювати залежність від соцмереж?

Сергій Устименко: Насамперед свідомо ставитись до свого життя. У наш час нормально сидіти у соцмережах, але важливо витрачати час на пошуки інформації, а не на перегляди чи підвищення самооцінки завдяки лайкам. Потрібно навчитись контролювати час.

Настя Сіроговська: Які найдієвіші методи для того, щоб самостійно позбутись залежності? 

Сергій Устименко: Зрозуміти, як виникає залежність. Наприклад, часто на роботі люди виходять на перекур, аби відпочити. З’ясуйте, які причини провокують вашу залежність і почніть замінювати негативні звички на позитивні. Відпочиньте, переглядаючи якесь коротке відео або роблячи руханку, а не виходячи на перекур. Більше читайте, займатесь спортом, живіть корисно!

Фото: Міністерство оборони України

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток