Зараз в ефірі:

Як, тренуючи «друге серце», запобігти варикозній хворобі?

07.06.2021
Як, тренуючи «друге серце», запобігти варикозній хворобі?

Варикозне розширення вен, або варикозна хвороба – захворювання, що характеризується нерівномірним збільшенням просвіту вен, вузлоподібною звивистістю, а також стоншенням венозної стінки. Захворювання може виникати в різних органах, наприклад стравоході, але найчастіше серед населення нашої держави та у світі в цілому трапляється ураження вен нижніх кінцівок. Військовослужбовці не є вийнятком. Адже в повсякденній діяльності їм доводиться давати потужні навантаження на ноги.

За статистичними даними, в осіб віком від 15 років це захворювання виявляється у 10-15% чоловіків та 20-25% жінок. Варикозна хвороба - широко поширена в Україні патологія судин, на яку страждає 15-17% населення в цілому та 25% працездатного населення України.

Тож як запобігти варикозній хворобі, як її вчасно діагностувати та м’язи якої частини тіла лікарі називають «другим серцем», в ефірі Армія FM розповів доцент кафедри загальної хірургії №2 Національного медичного університету імені О. Богомольця, кандидат медичних наук, лікар-хірург вищої категорії Тарас Галига.

Нікіта Гросс: Тарасе, то які характерні ознаки варикозної хвороби і як вона виникає?

Тарас Галига: Це захворювання діагностується приблизно у п’ятої частини дорослого населення, має прогресуючий перебіг і пов’язане з високим венозним тиском. Не треба плутати цей тиск із артеріальним. Жінки з певних причин хворіють частіше. Здебільшого це пов’язано з вагітністю та пологами, певними гормональними змінами в організмі протягом життя.

Нікіта Гросс: Що це за венозний тиск і чи можна його відрегулювати за допомогою харчування чи спорту?

Тарас Галига: Найперше цей тиск пов'язаний із тим, що людина ходить на двох ногах, у тварин такої патології немає. Через те, що формується високий стовпчик крові в системі нижньої порожнистої вени, ми маємо цю патологію. Загалом частота різноманітних патологій, на які страждає людство, невпинно зростає. В першу чергу це пов’язано з малорухомим способом життя.

Нікіта Гросс: Які бувають ускладнення варикозної хвороби?

Тарас Галига: Достатньо важкі ускладнення: тромбози, тромбофлебіти, трофічні розлади. Згідно зі статистичними даними, трофічні розлади трапляються у 12% пацієнтів. Це досить значний показник.

Анастасія Сіроговська: Я так розумію, що тромбоз консервативно не вилікувати, він потребує вже оперативного втручання…

Тарас Галига: Так, є й форми варикозної хвороби, коли операція неминуча. У нас є спеціальна класифікація хронічних захворювань вен, яка має 6 стадій. 2 стадія вже є показом до оперативного лікування. Зараз досить потужні сучасні методики, які мінімізують саму операційну травму і скорочують післяопераційний період. Щодо тромбозу, то варикоз не єдина причина розвитку цього захворювання. Той самий Ковід також може призвести до цієї патології.

Анстасія Сіроговська: Як порадите військовослужбовцям запобігати розвитку варикозного захворювання, адже вони за родом діяльності теж потрапляють у групу ризику?

Тарас Галига: Безумовно, військовослужбовці у зоні ризику щодо виникнення такої патології, особливо хто стоїть на варті, бере участь у марш-кидках і так далі. Варикоз не любить тісного, тож повинні бути зручними одяг та взуття. Може стати в пригоді комплекс лікувальної фізкультури, особливо така вправа, як «велосипед» чи «ножиці».

Анастасія Сіроговська: Які перші прояви варикозної хвороби, на що слід звернути увагу?

Тарас Галига: Перш за все важкість в ногах наприкінці дня через застій крові та підвищення внутрішньовенного тиску, болі, які можуть посилюватись при фізичних навантаженнях, набряки. На це треба звертати увагу і займатися профілактикою.

Анастасія Сіроговська: Чи допомагають на перших стадіях захворювання мазі та креми, які так активно нині рекламують?

Тарас Галига: Значення мазей і кремів значно перебільшене у лікуванні цієї патології. Такі засоби можуть бути застосовані в комплексному лікуванні, але не є панацеєю.

Анстасія Сіроговська: Самолікування може бути дієве при перших проявах хвороби чи все ж варто звернутись до лікаря?

Тарас Галига: Треба йти до лікаря, адже перераховані симптоми можуть бути характерні не лише для варикозної хвороби. Лише професіонал може скерувати пацієнта щодо обстеження, методів профілактики та лікування.

Нікіта Гросс: Чи є варикозна хвороба спадковою?

Тарас Галига: Так. Нині відомо близько 9 генів, які детермінують розвиток цієї патології. Спадковий фактор відіграє роль, і здебільшого по жіночій лінії. Тож якщо у вас є родичі з цією патологією, треба займатись профілактикою, навіть не маючи проявів.

Нікіта Гросс: На другій стадії захворювання можуть бути застосовані лазерний і хірургічний методи втручання, які переваги у кожного з них?

Тарас Галига: Наявність клапанної недостатності і діаметр вен більше 3 мм, за відсутності набряків, ми відносимо до 2 стадії хронічних захворювань вен. Якщо це не ускладнені форми, то краще лікувати варикоз за допомогою лазера.

Анастасія Сіроговська: Ви зазначали, що в групі ризику розвитку варикозної хвороби вагітні жінки. Які є методи профілактики цього захворювання саме для них?

Тарас Галига: Є такий потужний фактор профілактики і лікування варикозної хвороби, який називається компресійна терапія. Є чимало компресійних виробів медичного призначення – гольфи, панчохи, колготи. Вони стануть в пригоді всім, хто належить до групи ризику. Цей спосіб надзвичайно дієвий і безпечний. Але підбір цього методу лікування повинен здійснювати спеціаліст.

Нікіта Гросс: Можливо, Ви знаєте якісь програми для військовослужбовців, де частково чи повністю вартість операції оплачує держава?

Тарас Галига: Я не займаюсь військовослужбовцями, але такі пацієнти в мене були. Не знаю про такі програми, та військовослужбовцям намагаємося приділяти максимум уваги.

Нікіта Гросс: Якою є профілактика тромбозу?

Тарас Галига: Найкращою профілактикою є рухливий спосіб життя: фізичні вправи, ходьба, біг, плавання. Скорочення м’язів ніг, які ще мають назву «друге серце», значно покращує профілактичні та лікувальні заходи. Якщо ви понад годину стоїте чи сидите, треба знайти 3-5 хвилин, щоб інтенсивно пройтись, можна сходами. М’язи будуть штовхати вашу кров до серця, знімаючи навантаження на венозну стінку, яка і страждає при варикозній хворобі.

А загалом при найменших проявах хвороби обов’язково звертайтесь до лікарів, зараз достатньо сучасний рівень діагностики та лікування. Будьте рухливі, майте в своєму гардеробі компресійний трикотаж. За призначенням лікаря приймайте необхідні ліки. А коли вже маєте покази до оперативного втручання, дослухайтесь до порад фахівців, адже чим раніше ви його проведете, тим буде кращою якість життя.

Фото: Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України і глобальна мережа Інтернет

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток