Зараз в ефірі:

Як убезпечитись від кліщів та які хвороби вони спричиняють?

29.04.2021
Як убезпечитись від кліщів та які хвороби вони спричиняють?

Весна в розпалі, проте тепла, гарна погода із сонечком пробуджує не тільки рослинний світ, але, на жаль, і кліщів. Більшість українців нині перебувають на самоізоляції, а от військовослужбовці продовжують боронити Україну в районі проведення операції Об’єднаних сил, також тренуються і на полігонах. Тож як вберегтися від кліщів переносників небезпечних хвороб, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіла лікар-терапевт Лілія Красько.

 

Ірина Зінчук: Пані Ліліє, то чим же небезпечні кліщі для людини?

Лілія Красько: Не всі кліщі можуть передавати захворювання, але турбуватись варто, тому що вони викликають складну хворобу — кліщовий енцефаліт, він дає ускладнення, може призвести до інвалідності і навіть летальних випадків.

Ірина Зінчук: Чи можна якось вберегтися від цих небезпечних кровопивців?

Лілія Красько: Вберегтися можна. Найперше має бути відповідний одяг. Найкраще обирати світле однотонне вбрання, не забувати кепку. Одяг має щільно прилягати до тіла, щоб не було відкритих ділянок. Також під час прогулянки треба що дві години оглядати себе. Якщо відпочиваєте, місце потрібно очистити від сухої трави, гілок. Після повернення додому також треба оглянути одяг. Речі попрати і обов’язкова попрасувати, бо витрушування не рятує від кліщів. І не забудьте перевірити домашніх улюбленців, якщо ви гуляли разом.

Ірина Зінчук: Військовослужбовці, виконуючи завдання в районі проведення ООС і на полігонах, багато часу проводять на відкритому повітрі, тож можуть потерпати від укусів кліщів. А чи є якісь засоби, якими можна обробити одяг перед виходом із дому?

Лілія Красько: Є спеціальні аерозолі для захисту. Купуючи їх, треба обов’язково звертати увагу на тривалість дії і використовувати повторно, як зазначено в інструкції. Самостійно можна робити спреї на основі спирту, додаючи речовини з різким запахом, яких бояться усі комахи. Але найкраще придбати засіб в аптеці.

Ірина Зінчук: А що робити, якщо після прогулянки виявили, що кліщ присмоктався вже до тіла?

Лілія Красько: Звичайно, найкраще звернутись у травмпункт. Але якщо це неможливо, то можна видалити самостійно. Пальці обгорнути марлевою серветкою, захопити кліща якнайближче до шкіри і, розхитуючи, витягнути. Можна також дістати його пінцетом, обертаючими рухами. Потім місце укусу обробити антисептиком і помити руки з милом. І обов’язково кліща закрити в якійсь баночці та передати в лабораторію, щоб його обстежили на наявність збудника бореліозу.

Ірина Зінчук: От якраз про хворобу Лайма хотіла дізнатись чимбільше. Чи винайдені вже вакцини проти цієї небезпечної недуги?

Лілія Красько: Рекомендую всім вакцинуватися перед сезоном, щоб отримати імунітет від цієї хвороби, яка небезпечна своїми ускладненнями, які можуть призвести і до летальних випадків. Вакцини в Україні є, але вони не входять в календар щеплень, тому їх потрібно купувати за свої кошти. Вводяться спочатку дві дози, потім ревакцинація. А далі кожні три роки треба підтримувати одною дозою вакцини імунітет. Найкраще починати вакцинуватись восени, але якщо не вийшло, то можна це зробити будь-коли.

Ірина Зінчук: Наскільки я знаю, хвороба Лайма передається саме через укуси кліщів?

Лілія Красько: Так, але не всі кліщі переносять цю хворобу. Перші прояви з’являються протягом 3 днів після укусу кліща — це так звана мігруюча еритема. Навколо укусу виникне кільце, яке буде збільшуватись в розмірах. Згодом може з’являтись головний біль, підвищуватись температура, може бути нудота, блювота, погіршуватись сон. У таких випадках обов’язково треба звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Ірина Зінчук: Мережею Інтернет шириться багато дописів із різними порадами — мовляв, дістати цього кровопивцю можна, змастивши олією і так далі, - чи дієві вони?

Лілія Красько: В протоколах МОЗ таких рекомендацій немає. Перевірені методи — це нитка, пінцет або витягнути за допомогою пальців, огорнутих марлевою серветкою.

Ірина Зінчук: Чи часто українці звертаються зі скаргами на укуси кліщів?

Лілія Красько: Досить часто. В рік до 20 тисяч людей звертаються. Здебільшого це Крим та Волинська область. Загалом у нас багато лісів, тож по можливості треба вакцинуватися.

Ірина Зінчук: Ви зазначали, що одяг краще обирати світлий, а що ж робити військовослужбовцям, в яких одяг піксельний, доволі строкатий, і в ньому треба виконувати завдання?

Лілія Красько: На світлому одязі краще видно кліщів. Звичайно, якщо немає можливості обрати світле вбрання, то треба ретельніше одяг оглядати і не залишати його біля спального місця. Бо кліщ присмоктується тоді, коли людина перестає рухатись.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток