Зараз в ефірі:

Як уникнути психосоматичних захворювань?

03.03.2021
Як уникнути психосоматичних захворювань?

Сильний стрес і тривалі навантаження можуть спровокувати різке погіршення здоров’я людини, аж до виникнення захворювання. Зважаючи на специфіку виконання завдань, військовослужбовці – у зоні ризику. Тож в передачі «Ранкова кава» в ефірі Армія FM психолог Муза Рощина дала поради, як навчитись керувати своїми емоціями.

 

 

 

Анастасія Сіроговська: То що ж означає термін «психосоматика»?

Муза Рощина: У перекладі з грецької, психо – душа, сома – тіло. Скажімо, психосоматика перебуває на межі між медициною і психологією і досліджує вплив емоцій на фізичний стан організму.

Анастасія Сіроговська: Що важливо знати про вплив психосматики на самопочуття?

Муза Рощина: Головне, щоб наші емоції не переростали в стани, з яких із часом виникають хвороби. Наприклад, під час стресу в організмі відбувається викид гормонів, підіймається артеріальний тиск. Якщо цей стан швидко минув, то не страшно, але якщо він буде затяжним, то такий систематичний викид гормонів негативно відобразиться на так званих органах-мішенях, найбільше на серцево-судинній системі.

Анастасія Сіроговська: Яким чином на наше самопочуття впливає злість?

Муза Рощина: Побутує уявлення, що емоції можна поділити на хороші і погані. Я б сказала, що як позитивні, так і негативні емоції вкрай важливі. Жодна емоція не може нам зашкодити, зашкодити може лише наше переживання емоції, власне наше внутрішнє ставлення і наша готовність її визнати в собі.

Анастасія Сіроговська: Які хвороби найтісніше пов’язані із психосоматикою?

Муза Рощина: Безумовно, це все індивідуально. Та все ж є певний перелік хвороб, які найчастіше відносять до психосоматичних. Це захворювання серцево-судинної системи, хвороби дихальних шляхів, системи травлення, певні шкірні захворювання та деякі різновиди артритів. А ще проблеми із зором, слухом, втратою чутливості. Тож передусім нам потрібно навчитись розуміти свої емоції. А часто буває, що навіть якщо ми їх розуміємо, то не хочемо визнавати. Така у нас спадковість, так робили наші батьки, батьки батьків. З огляду на все це, ми призвичаїлись відмовляти собі в певних емоціях, але відчувати їх ми все одно не перестали. А щоб не почуватись поганими, почали ці емоції витісняти, таким чином розриваючи зв'язок між нашим образом і цією емоцією у своєму свідомому. Але емоція, витіснена у підсвідоме, нікуди не дівається, вона все одно нам нагадуватиме про себе, з часом стаючи причиною для психосоматичних захворювань.

Анастасія Сіроговська: А що робити, коли негативних емоцій набагато більше, ніж позитивних?

Муза Рощина: Навчившись розуміти витоки негативної емоції, ми можемо з часом навчитись цивілізованою про неї говорити. І тоді вона вже не здаватиметься там такою похмурою. В такому разі будемо здатні, не зриваючись на крик чи звинувачення, пояснити свої переживання. Наше завдання – навчитись не ділити світ на чорно-білий, а сприймати його у всьому різноманітті. І якщо ми навчимося щирості із собою, вона із часом перетвориться на щирість зі світом, що подарує гармонійніше відчуття себе.

Анастасія Сіроговська: Як навчитись розпізнавати у себе психосоматичні симптоми?

Муза Рощина: Якщо раптом виникає чи загострюється якась хвороба на тлі стресового переживання чи підвищеного навантаження, то це може мати психосоматичне походження. Якщо лікарі не можуть виявити якоїсь певної причини захворювання, тут теж може бути задіяна психосоматика. Або ж якщо лікування не дає прогнозованого результату, то можна припустити, що захворювання містить психосоматичну складову.

Анастасія Сіроговська: Як правильно виховувати дітей, щоб в них не виникало психосоматичних проблем?

Муза Рощина: Правильне виховання має ґрунтуватись на тому, щоб визнавати в дитині особистість. Це найважливіше. Із цього золотого правила витікає решта правил. Якщо ми роститимемо не частинку себе, не того, хто буде втілювати наші нездійснені мрії, не того, хто буде зобов’язаний виконувати наші з вами забаганки, а окрему особистість, котра має на свою свободу волі і свій шлях, - ми зможемо виховати гармонійну людину.

Анастасія Сіроговська: Яким чином можна лікувати психосоматичні захворювання?

Муза Рощина: Найкраще, звичайно, це робити із психологом. А задля зниження ризику подібних захворювань має бути безперечна увага до себе, також повноцінний відпочинок, здоровий спосіб життя, фізичні навантаження. А головне, потрібно навчитись приймати свої емоції і бачити себе справжніх. Починайте із простих практик розслаблення. Відчуйте своє тіло повністю, кожен м’яз, кожен сантиметр своєї шкіри. Згодом ви навчитесь відчувати свій внутрішній світ, а ще трішки пізніше зможете якщо не комунікувати з вашим підсвідомим, то принаймні налагодити контакт.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток