Зараз в ефірі:

Які пільги на комунальні послуги можуть отримати армійці та ветерани АТО/ООС?

03.12.2021
Які пільги на комунальні послуги можуть отримати армійці та ветерани АТО/ООС?

Який відсоток за комунальні послуги готова сплатити замість військовослужбовців держава, чи можна отримати додаткову допомогу в органах соціального захисту населення і де знайти повну інформацію щодо цього, в ефірі передачі «Юридичний вісник» розповіла координаторка гарячої лінії ГО «Юридична сотня» Наталя Шумінська.

 

 

 

Наталія Шмарко: Якими законами урегульований порядок надання таких пільг і які виплати віддано на розсуд місцевої влади?

Наталя Шумінська: Звісно, все це передбачено в законах. А місцева влада доволі часто дає додаткові пільги певним категоріям населення, яким не компенсуються вони з держбюджету. Тож я б радила спершу дізнатися, що є на державному рівні, а також з’ясувати в місцевих органах соцзахисту, які є наявні пільги.

Наталія Шмарко: Де можна дізнатися про належні, згідно з законодавством, пільги?

Наталя Шумінська: Найперше раджу звернутися до органу соціального захисту населення, бо саме вони здійснюють нарахування пільг та виплати коштів. На сайті «Юридичної сотні» також можна знайти інформацію, на які пільги має право учасник бойових дій.

Наталія Шмарко: Конкретизуйте, на які саме комунальні послуги можуть отримати пільги військовослужбовці, ветерани АТО/ООС та члени їхніх родин?

Наталя Шумінська: Перелік пільг досить широкий: на газ, електроенергію, опалення, квартплату та інші. Увесь цей перелік є у нас на сайті, також ви можете дізнатися цю інформацію в органах соціального захисту населення.

Наталія Шмарко: Тож на які знижки можуть претендувати чинні військовослужбовці?

Наталя Шумінська: Як для чинних, так і для осіб, які звільненні з військової служби, а також для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих пільги надаються, незалежно від форми власності та виду житла, у таких розмірах: 75% учасникам бойових дій, 100% особам з інвалідністю внаслідок війни, 50% членам сімей загиблих. Навіть якщо учасник бойових дій досі служить, він може за місцем реєстрації або фактичного проживання оформити пільгу. Щоб оформити за місцем фактичного проживання, необхідно звернутися до місцевого органу соцзахисту населення, подати перелік відповідних документів та довідку з органу соцзахисту за місцем реєстрації про те, що там він ці пільги не отримує.

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець сам не може оформити пільги, наприклад, перебуває в ООС, чи може це за нього зробити дружина?

Наталя Шумінська: Загалом будь-яку особу може представляти інша особа на підставі довіреності. Але, думаю, якщо дружина надасть підтверджувальні документи, то навіть і без довіреності в органах соцзахисту все оформлять.

Наталія Шмарко: Якщо конкретизувати, то на які пільги можуть претендувати учасники бойових дій?

Наталя Шумінська: Держава сплачує 75% вартості житлово-комунальних послуг. Але є кілька нюансів. Пільга надається на 21 квадратний метр площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно мешкає в приміщенні. За наявності родини знижка поширюється додатково на 10 і 5 метрів квадратних. А для сімей, які складаються лише з непрацездатних осіб, пільга надається на 42 метри квадратні, плюс додатково 21 кв. м. на членів родини.

Окрім метражу, є інші граничні норми споживання, які встановлені постановою КМУ від 6 серпня 2014 року №409. Детальніше про них дізнатися можна із цієї постанови. Наприклад, для користування послугами централізованого водопостачання надається 2 кубометри холодної води на одну особу на місяць, за наявності послуги з постачання гарячої води, та 3,6 кубометри холодної води, коли немає гарячої води. Тож підсумовуючи: пільга обмежена відсотками, квадратними метрами та соціальними нормативами.

Наталія Шмарко: Є ще якісь особливості отримання пільг на сплату комунальних послуг?

Наталя Шумінська: Важливо зазначити, що з 2019 року відбувається монетизація. Це по суті надання пільги в безготівковій або готівковій формі. У першому випадку для кожної особи, яка має право на пільгу, Ощадбанк автоматично створює кабінет, куди перераховують пільги кошти, вираховується пільга, а ветерану приходить лише SMS з інформацією, яку суму йому залишилося сплатити. Якщо ветеран хоче отримувати пільги готівкою, він звертається до органу соцзахисту населення. Тоді кошти перераховуються на його рахунок у банку, який можна обрати із близько 44 установ. Тоді він самотужки сплачує повну суму комунальних витрат.

Наталія Шмарко: Чи контролює держава сплату комунальних послуг армійцями при готівковій формі компенсації?

Наталя Шумінська: Якщо особа буде брати компенсацію в готівковій формі і не сплачувати комунальні, її автоматично переведуть на безготівкову.

Наталія Шмарко: А як нараховуються компенсації особам, які живуть в будинках без централізованого опалення?

Наталя Шумінська: Ці особи також отримують пільги – 100, 75 і 50 відсотків, але на скраплений газ, дрова, вугілля, вугільні і торф’яні брикети. На одне домогосподарство виділяється 1 тонна твердого палива або 1 балон скрапленого газу на рік. Особа може отримати це, звернувшись до органу соцзахисту населення за місцем проживання. або до сільради. За бажання, цю компенсацію можна теж отримати готівкою.

Наталія Шмарко: Чи є визначений перелік документів, які необхідно подати для отримання такої пільги, і де можна про нього дізнатися?

Наталя Шумінська: На практиці кожна сільрада чи орган соцзахисту населення встановлює свій перелік документів, які особа має подати. Така проблема справді є. Зараз ми на рівні організації думаємо, як це вирішити.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток