Зараз в ефірі:

Яку психологічну підтримку можуть отримати ветерани в межах програми СЕТА?

31.07.2021
Яку психологічну підтримку можуть отримати ветерани в межах програми СЕТА?

Ветерани з яких областей можуть отримати психологічну підтримку в рамках проєкту СЕТА, у якому форматі відбувається спілкування та які можливості розкриває, розповіли провідний тренер проєкту, психолог, психотерапевт Кіра Лумакіна та ветеран, психолог, експерт з адвокації програми СЕТА Олександр Алієв.

 

 

 

 

Нікіта Гросс: Давайте розпочнемо з історії: як виникла ідея створити програму СЕТА і коли вона запрацювала?

Кіра Лумакіна: У 2015 році ми почали з індивідуальної допомоги. Зараз проєкт розширився до групового формату. Не всім ветеранам потрібна одразу психологічна підтримка, бо не всі мають високий рівень стресу. З огляду на це, наш проєкт двоетапний. Перший етап – онлайн-семінар тривалістю 2,5 години. Ми запрошуємо ветеранів, членів їхніх родин, щоб поговорити про стрес, реакції на стрес, що робити, коли напруги забагато в житті і ми реагуємо занадто емоційно. Також ми, за потреби, надаємо інформацію, де ще можна отримати потрібну фахову допомогу. Для людей, які відчувають, що їм загальних знань замало, є другий етап – індивідуальна психотерапія.

Олександр Алієв: Я, наприклад, після демобілізації був у доволі важкому емоційному стані, бо звільнився після поранень і перебування в полоні. Я розумів, що мені потрібна підтримка, потрібно з кимось про це поговорити. Навколо було багато людей, деякі з них навіть говорили, що вони психологи, але я не довіряв їхньому рівню підготовки. Перебуваючи в шпиталі, я до себе підпустив людину, яка здавалася мені високопрофесійною. Чи мене підкупила СЕТА? Ця програма розроблена Університетом Джона Хопкінса і реалізується в Україні Києво-Могилянською академією. Це для мене маркери стандарту, етичності, професійності. В СЕТІ дуже високі вимоги щодо конфіденційності інформації. Як ветеран, я би радив військовослужбовцям, які зараз перебувають на службі, дізнатись більше про цю програму, порадити пройти її дружині або матері, бо вони беруть на себе великий тягар. Я пам’ятаю свою службу: сьогодні є обстріли, а завтра ні. А моя дружина чує, що кілька днів поспіль на фронті стріляють, і вона переживає всі ці дні. Коли я повернувся, дружина була змучена, начебто вона відвоювала і відбула в полоні разом зі мною. Тому дуже добре, що зараз держава ввела послугу психологічної реабілітації для дружин ветеранів.

Кіра Лумакіна: Зазначу, що коли ми навчаємо ведучих таких семінарів, то віддаємо перевагу ветеранам, членам родин, які знають ситуацію зсередини. Адже, як свідчить практика: ветеран швидше за все звернеться за допомогою до ветерана.

Олександр Алієв: Чим мені ще подобається програма СЕТА, що ветеран може прийти, прослухати семінар, дізнатися корисну для себе інформацію і під час цього тренінгу визначитись, чи потрібно далі йти в терапію. Адже не всі ветерани потребують поглибленої психологічної підтримки.

Кіра Лумакіна: Ще один важливий момент, що ми піднімаємо чутливі для ветеранів теми, тож в нас є протоколи, які дозволяють допомогти людям, в яких є думки нашкодити собі чи комусь іншому. Або якщо ми дізнаємося про те, що в родині потерпає дитина, в нас є протоколи, які дозволяють підтримати людей в цій ситуації,конфіденційно і коректно перенаправити за підтримкою до потрібних фахівців.

Нікіта Гросс: Про проєкт у цифрах. Є в програмі 2 кроки: онлайн-семінар та індивідуальне консультування. 24 області, в яких доступні безкоштовні онлайн-семінари. 5-12 сесій – тривалість індивідуального консультування і більше 1000 осіб уже отримали професійну допомогу в межах програми СЕТА. А який зворотній зв'язок ви отримуєте?

Кіра Лумакіна: Наш проєкт - це наукове дослідження. Тобто ми вивчаємо, чи наша робота справді ефективна і допомагає. Через те, що це дослідження, у нас є свої правила та протоколи. Однією із умов є збір відгуків. Ми завжди запитуємо, що можна покращити. Відгуки є різні. Наприклад, що було б краще, якби не треба було онлайн реєструватися, щоб це була не онлайн, а очна зустріч, бо не всі технічно можуть взяти участь. Тоді ми міркуємо, як нам полегшити доступ до послуги. У нас є команда, яка допоможе пройти онлайн-реєстрацію. Були зауваження щодо форм та питань, які ставляться під час реєстрації. Ми завжди йшли назустріч і щось змінювали. Багато відгуків про те, що це корисно, бо люди вчаться себе опановувати.

Олександр Алієв: Відгуки, як і в будь-якій справі, часто полярні. У мене був клієнт, який пішов із терапії, і це нормально. Якби в психології був єдиний метод, який допомагає усім людям на сто відсотків, то інших би просто не існувало. Для мене найкращий відгук, коли я бачу, як люди після терапії починають жити продуктивно.

Кіра Лумакіна: Додам, що дослідження з індивідуальної допомоги СЕТА завершено. Ми вже знаємо точно, що вона дієва, є багато позитивних результатів. Вона працює добре з травматичним досвідом, депресіями, тривогами, проблемами вживання речовин, які часто виникають через пережиті травматичні події. По груповому формату дослідження ще триває. Наскільки він ефективний, знатимемо десь всередині наступного року. А знайти нас можна знайти на фейсбук-сторінці СЕТА, де є вся інформація і відео від фахівців. Також у нас є сайт www.ceta.org.ua та ютуб-канал.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток