Зараз в ефірі:

Юридичний порадник: Як армійцям та ветеранам АТО/ООС отримати земельний наділ?

04.11.2021
Юридичний порадник: Як армійцям та ветеранам АТО/ООС отримати земельний наділ?

Які документи потрібно мати, щоб стати власником землі, та на ділянку якого розміру можна перетендувати, в ефірі передачі «Юридичний порадник» розповіла координаторка гарячої лінії ГО «Юридична сотня» Наталія Шумінська.

 

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Згідно із чинним законодавством, хто має право претендувати на отримання земельної ділянки?

Наталя Шумінська: Кожен громадянин України, а не тільки армійці та учасники бойових дій, можуть отримати навіть не одну земельну ділянку, а п’ять – різного цільового призначення. Учасники бойових дій мають право на першочергове землевідведення, але саме для індивідуального житлового будівництва та садівництва. Але зазвичай вони отримують наділи і для ведення сільського господарства.

Наталія Шмарко: Отримати земельний наділ можна за місцем проживання чи будь-де?

Наталя Шумінська: За законом претендувати на ділянку армієць чи ветеран може будь-де, але більше шансів, звичайно, отримати землю за місцем проживання. Адже якщо ви мешканець населеного пункту, де вас добре знають, то, звичайно, там легше буде отримати дозвіл на розроблення землеустрою.

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець, отримавши ділянку для ведення сільського господарства, вирішив побудувати там дачу, це буде протизаконно?

Наталя Шумінська: Для цього необхідно змінити цільове призначення земельної ділянки. Потрібно звернутися до юриста, який вам із цим допоможе.

Наталія Шмарко: Яким може бути максимальний розмір наділу, отриманого військовослужбовцем та ветераном АТО/ООС?

Наталя Шумінська: В земельному кодексі України встановлені максимальні розміри, на які може претендувати громадянин України, зокрема військовослужбовець. Для ведення особистого селянського господарства обмеження до 2 гектарів. Для ведення садівництва до 12 соток. Для зведення житлового будинку в селах до 25 соток, в селищах – до 15, в містах – до 10. І для індивідуального дачного будівництва також до 10 соток, для зведення гаражів до 1 сотки. Ви можете приватизувати один раз одразу дві земельні ділянки, як разом становитимуть 2 гектари, або одну максимального розміру. Повторного цього зробити не можна буде.

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець чи ветеран АТО/ООС хоче отримати земельну ділянку, яким має бути алгоритм дій?

Наталя Шумінська: Найперше потрібно знайти земельну ділянку, яку особа хоче приватизувати. Є сайт кадастрової карти України. Там прямокутниками виділені вже приватизовані ділянки, тож треба шукати землю за їх межами. Найшовши потрібний об’єкт, ви можете подати клопотання про приватизацію цієї ділянки.

На жаль, одного списку вільних земельних ділянок на території нашої країни немає. Є ділянки державної і комунальної власності. Ділянками державної власності відає Держгеокадастр, комунальної власності – місцеві ради. Наприклад, якщо ви хочете отримати земельну ділянку в якомусь селі під Києвом, то вам треба йди до сільради ОТГ. Якщо це за межами населених пунктів і земля в держвласності, то можете пошукати на сайті Держгеокадастру.

Наталія Шмарко: Які потрібно зібрати документи, щоб розпочати процес?

Наталя Шумінська: Є затверджений перелік у Земельному кодексі України. Найперше треба зробити в кадастровій карті Print Screen ділянки, що вас цікавить, роздрукувавши на принтері. Далі – написати клопотання, вказавши розмір ділянки, додати графічний матеріал, який ви роздрукували з кадастрової карти. Також додати копію паспорта, посвідчення УБД. Цю заяву подаєте до ОТГ, сільради чи Держгеокадастру. Документи бажано надсилати Укрпоштою з рекомендованим повідомленням про вручення, з описом вкладення. Це для того, щоб можна було судитись із відповідним органом, якщо він не реагуватиме на звернення.

Трапляється й таке, що вільна в кадастровій карті ділянка насправді вже зайнята. Тож найкраще, коли ви знайшли бажаний наділ, на місці подивитися, чи там нічого не збудовано. Потім ви звертаєтесь із запитом до ОТГ, щоб з’ясувати, чи вільне це місце. Отримавши ствердну відповідь, можете починати процес приватизації.

Наталія Шмарко: Якщо людина вже отримала 2 га землі, чи може ще хтось із членів родини стати власником такого ж наділу?

Наталя Шумінська: Кожен із членів сім’ї за законом може приватизувати кожен із 5 видів земельних ділянок. Часто на практиці трапляється таке, що треба судитись. Але хочу заначити, що цього не треба боятись. Бо є вже усталена практика в Україні, що суди в усіх випадках стають на сторону заявників. Якщо ділянка не зарезервована, то судді здебільшого будуть на вашому боці.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток