Зараз в ефірі:

Юрій Содоль: Ми готуємось відвойовувати займані території

24.05.2021
Юрій Содоль: Ми готуємось відвойовувати займані території

Командувач морської піхоти ВМС ЗСУ генерал-лейтенант Юрій Содоль розповів про озброєння морпіхів, структуру та систему підготовки особового складу.

 

 

 

 

 

 

Морська піхота України зразка 2014 року та 2021 року: що змінилося?

Чотирнадцятий рік взагалі був дуже важкий для держави, а не тільки для Збройних Сил України. Для збройних сил, мабуть, особливо. Як не прикро, але основна частина військовослужбовців залишилася в Криму і зрадила присязі. Переважна більшість особового складу, який вийшов на материкову частину, — морські піхотинці зі складу 36-ї бригади берегової оборони, хоча вона і не належала до морської піхоти, 1-го окремого батальйону і 505-го окремого батальйону. В найкоротші терміни, у 2014 році, щоб не було цього надлому, із наявного особового складу була сформована ротна тактична група, яка в найкоротші терміни спочатку пішла під тимчасовий кордон з окупованим Кримом, а потім у район Широкиного, де й досі продовжує виконувати завдання частина підрозділу морської піхоти. Командування чотири доби як повернулося з виконання завдань, де перебувало протягом 8 місяців разом із нашими частинами.

Що таке морська піхота? Яка зараз структура нашої морської піхоти?

Є досить стале визначення. По-перше, це спеціально підготовлені підрозділи і частини морських, повітряних і повітряно-морських десантів. Основне завдання морської піхоти – це захоплення узбережжя противника, охорона і оборона військово-морських баз, захоплення військово-морських баз. А також охорона та оборона прибережних аеродромів, захоплення прибережних аеродромів, забезпечення безпеки судноплавства як груп охорони кораблів, участь у стабілізаційній операції. Морська піхота— це наступальний рід військ, і тому в нас багато спільного з десантно-штурмовими військами, але відрізняє нас від них, що ми ще навчені діяти як морські десанти.

Нині морська піхота — це Командування морської піхоти, дві бригади, окремий батальйон, який підпорядкований безпосередньо Командуванню, окрема артилерійська бригада (найбільша й одна з найпотужніших у складі ЗСУ), реактивний артилерійський полк, окремий розвідувальний батальйон.

Це понад 7 тисяч дуже мотивованого особового складу, який виконує завдання, не шкодуючи часу, здоров’я, а інколи й життя.

Чим нині озброєна морська піхота?

Сучасна морська піхота озброєна різноманітним озброєнням як радянського виробництва, так і сучасним. Наприклад, в цьому році один із наших окремих батальйонів отримав нову техніку. Спеціальні бронеавтомобілі «Козак-2» ми активно використовували в зоні проведення операції об’єднаних сил, з якої ми нещодавно повернулися. В майбутньому, це єдиний зразок бронетранспортера, який може десантуватися з корабля в море, вести стрільбу на воді, виходити на необладнане узбережжя, виконувати поставлені бойові завдання. Якщо все піде, як задумало наше керівництво, то до кінця року ми матимемо ще 2 батальйони з новою сучасною технікою.

Яку міжнародну підтримку морські піхотинці планують отримати цього року?

Тісна співпраця з Корпусом морської піхоти США. Вони нас дуже підтримують не тільки морально, а й матеріально. Цьогоріч нам надано чимало військово-технічної допомоги, починаючи з легких човнів типу «Зодіак». Сподіваємось до кінця року отримати снайперські комплекси, такі як «Barrett» з повним спектром боєприпасів, які до них ідуть. Також у нас сотнями рахуються радіостанції «Harris» різного діапазону. Нам надані сучасні засоби радіоперешкод, радіорозвідки, які ми використовували при виконанні завдань в районі проведення ООС. Це і прилади нічого бачення, нічні приціли. Без цієї допомоги нам було б складно виконувати завдання.

Ми використовуємо і навчання під керівництвом іноземних фахівців. Намагаємось, щоб це були саме фахівці корпусу морської піхоти США, яку я вважаю найсильнішою зараз у світі. Також це підготовка за програмами «Орбітал» і «ЮНІФАЄР», в якій беруть участь не тільки американські інструктори, а й з Канади, Великобританії, інших країн, які дозволяють досягти нашим підрозділам взаємосумісності з підрозділами країн-членів НАТО.

Вже в червні в нас відбудуться навчання «Сі-Бриз-2021», що міститимуть наземну і морську фазу. Наземна відбуватиметься на цьому полігоні, а також в деяких містах на інших полігонах і регіонах України. Також там плануються навчання під керівництвом іноземних інструкторів наших підрозділів, зокрема буде проходити оцінювання одна із наших рот, яка на постійній основі введена до бойової групи «Хелброк» і перебуває на бойовому чергуванні. Ми їх цікавимо як носії бойового досвіду у збройній боротьбі проти Російської Федерації. Це таке вселенське зло, проти якого об’єднався весь цивілізований світ. Ми є носіями бойового досвіду, а він неоціненний, тому що пишеться кров’ю, на жаль. Тому така співпраця дуже корисна як нам, так і їм. Ми ставимо перед собою амбіційні вимоги в найкоротший термін досягти взаємосумісності з країнами НАТО і брати участь в операціях разом із нашими партнерами. Там місце лише професіоналам, тому ми постійно ускладнюємо програму, підвищуємо вимоги, щоб бути елітою збройних сил реально, а не на папері.

Яка система підготовки кадрів?

Поділяємо її на підготовку офіцерських кадрів і підготовку рядового та сержантського складу. Морських піхотинців готують у нас у Військовій академії Одеси на факультеті десантно-штурмових військ та морської піхоти. Далі вони прибувають до нас у війська і можуть навчатися в Національному університеті оборони України імені І. Черняховського. Також спеціалісти інших родів військ, зокрема артилеристи, фахівці протиповітряної оборони, інженерних військ, приходять до нас з інших військових навчальних закладів Сухопутних військ. Рядовий склад, починаючи з нашого 198-го навчального центру Військово-морських сил, в якому є школа морського піхотинця. У ній є два курси. Перший — загальновійськова підготовка та посилений курс морського піхотинця. Його закінчують на 241-му полігоні морської піхоти тестуванням на право носити берет.

Що дає проходження «смуги морського піхотинця»?

Сама специфіка морської піхоти — ти можеш покладатися тільки на себе. От скільки взяв боєприпасів із собою, стільки на першу добу і буде. Бо побратим прийде з другою хвилею десанту, якщо це десант. Також якщо піхотинець виконує завдання в складних умовах, і брак їжі не повинен бути для нього проблемою.

В складній ситуації ти будеш діяти так, як ти навчений, а не так, як думаєш. Тому смуга морського піхотинця людину вганяє в стрес, щоб вона діяла на рівні інстинктів.

Торік навесні смуга стала єдиною, типовою для всіх. До цього моменту кожен командир частини робив свою смугу. В одного були одні перешкоди, в другого — інші. В одного — така дистанція, в іншого — інша. Ми цьому поклали край. Смуга єдина, сертифікована, затверджена наказом командувача ВМС, тому всі підрозділи, не важливо де розташовані, а морська піхота розташовується від Дунаю до Азовського моря по всьому узбережжю, здають нормативи тут.

Скільки морських піхотинців віддали свої життя, захищаючи Україну? Як вшановують полеглих морпіхів?

На жаль, ця війна найбільш мотивованих людей забрала. Нині ми маємо втрати — 71 морський піхотинець загинув під час війни з Росією. За наших побратимів ворогу ми завдали втрат набагато більших, ніж наші, але кожен цей морський піхотинець — це квіт нації та кращі люди нашої держави.

Ми віримо, що все одно звільнимо нашу територію від ворога. І вся наша тематика в підготовці торік і цього року наступальна. Ми готуємось відвойовувати займані території.

Фото: Командування морської піхоти

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток