Зараз в ефірі:

"Зібрані розвідкою докази стали ключовими у позові до Міжнародного суду в Гаазі", - Вадим Скібіцький

06.09.2017
"Зібрані розвідкою докази стали ключовими у позові до Міжнародного суду в Гаазі", - Вадим Скібіцький

У першій оновленій програмі "Поліграф" - Вадим Скібіцький, представник Головного управління розвідки МО України. Яна Холодна розпитала про тих, хто захищає Україну, але чиї обличчя та імена невідомі широкому загалу - розвідників України. 7 вересня українська військова розвідка святкує 25-річчя! 

- 7 вересня виповнюється 25 років українській військовій розвідці. Про це ми поговоримо у програмі, яка називається "Поліграф". Пане Вадиме, чи доводилось Вам проходити поліграф?

- Так, доводилось! З 2014 року, після початку агресії, така норма була введена у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони. Спочатку весь керівний склад, потім співробітники проходять цю процедуру. Це необхідно, це безпека держави.

- У нашій студії розвідник, людина, яку багато хто знає. Мабуть, найвідоміший з усієї розвідки. Ви постійно коментуєте події, пов'язані з безпекою держави.

- Дійсно, починаючи з 2015 року, ми працювали над тим, щоб довести суспільству правдиву інформацію щодо подій на Сзоді, розкрити ті плани, які має Російська Федерація, і довести міжнародній спільноті, що це не громадянська війна, як казали пропаганлисти Путіна. 

- Олександр Турчинов заявив про те, що Росія є спонсором міжнародного тероризму. Що робить військова розвідка, щоб довести це фактами?

- Впродовж 2015-16 років нами була зібрана велика доказова база щодо безпосередньої підтримки і участі Російської Федерації у бойових діях на нашій території. Це офіцери, кадрові військові, постачання зброї, технічних засобів, це створення 1 та 2 армійських корпусів, які зараз перебувають на Донбасі. Раніше до таких фактів ставились з недовірою. І от у січні 2017 року, коли Україна подала позов до міжнародного суду ООН в Гаазі, ця база стала предметом обвинувачення Росії у підтримці терористичної діяльності у нашій країні. 

Спочатку Росія дійсно підтримувала тероризм, який згодом сформувався у незаконні угрупування. Зараз важливо довести, що Росія підтримує тероризм на державному рівні. В сучасній історії це перший прецедент, коли країна позивається до міжнародного суду і надає докази підтримки тероризму. Повторюю - на державному рівні. Росія це розуміє. Вона вимушена відповідати на поставлені питання.

Був схожий випадок у 1970х роках. У сучасній історії це перший випадок. До цього скептично ставились, мовляв, як Україна може позватись до члена Радбезу ООН. Ми говоримо, що захищаємо державу, суспільство і людей від агресії, розв'язаної Росією на території країни.

- Дуже багато фактів, які доводять агресію Росії проти нашої держави, лежать саме на плечах розвідки. Пане Вадиме, ви давали багато інформації, що відбувається по той бік фронту. ми розуміємо, що це вершина айзберга. розуміємо, що дуже багато праці покладено на те, аби зібрати ці докази. Хто такий розвідник сьогодні?

- Це питання дуже цікаве і серйозне. Розвідник - це громадянин України, патріот, людина, яка мріє, що Україна буде вільною і незалежною, яка все для цього робить. За це готова віддати життя, аби його родина і діти жили в незалежній Україні  тими цінностями, які притаманні українській державності, з давніх часів. Другий напрямок - це особисті якості людини, яка іде в розвідувальні підрозділи. Це професіонал. Людина, яка здатна працювати у складних умовах і приймати швидко рішення. людина, яка може працювати з найсучаснішими засобами розвідки. Це дуже широкий спектр, без знань це просто купа металобрухту. І, звичайно, це людина морально і фізично загартована. На сучасному полі бою фізичне навантаження важливе, є спеціальні тести і програми перевірки. Це життя військового і успіх виконання завдання.

- Розвідник - це дуже велика відповідальність. Як фізичної, так і моральної підготовки. Ти ідеш в тил противника і маєш повернутись звідти живий.

- Без знань навіть історичних фактів неможливо зробити правильний прогроз і оцінку ситуації, а тим паче можливі подальші дії противника, якщо ти не володієш інформацією. 

- Про воєнну розвідку в довоєнний період і зараз - які зміни відбулись? 

- До початку агресії ми жили у вільний час. Ми розуміли задачі, які стоять перед нами і загрози, визначені в законах. до початку агресії всі сили були спрямовані на те, аби запобігти загрозам, велике значення надавали захисту військових, які виконували миротворчі операції. одна із загроз - Чорноморський флот, це була присутність чужий військових сил на території України. ми постійно відслідковували зміни, бо на той період це були базові угоди щодо розподілу флоту, будь-яке нарощення ми фіксували.

- Ми очікували того, що відбулось у 2013 році?

- Очікували, але чи були готові. У 2014 році ми отримали ворога. Агресивна політика перетворилась в агресивні дії. Анексія Криму, війна на Донбасі. В умовах, коли ти маєш реального ворога, інформація, здобута військовою розвідкою, має зовсім іншу вагу. Це велика відповідальність, бо приймаються серйозні рішення на різних рівнях. 

На початку перепланування будь-яких операцій, якщо ти не знаєш достатньо про противника, спланувати бій дуже важко.

Кілька років тому мало хто знав про безпілотники, про квадракоптери. ніхто б не сказав, яку загрозу вони несуть. А зараз про це знає все суспільство. У багатьох країнах світу ці літальні апарати широко використовувались, особливо у великий кампаніях - Афганістан, Ірак тощо. Ми почали працювати з ними тільки зараз. Це важливі речі, вони допомагають зберегти життя нашим військовослужбовцям.

- Ми розуміємо, що інформація таємна і багато фактів не можна обговорювати у прямому ефірі. Але чим ще може похвалитись військова розвідка?

- Перше, це технічне оснащення. ті засоби, які ми використовуємо, ми модернізували, отримали багато нового і рухаємось вперед. Друге, це у 2016 році ув відкритий Центр військової розвідки. По суті це новий центр, в який стікається всі фнормація з усіх типів розвідки. Це перший крок до автоматизації процесу збору і доведення інформації. Це працюватиме не тільки в межах розвідки, а взагалі в межах держави. Інши напрямок - це особовий склад. Система підготовки дуже відрізняється від того, що було. Це досвід і допомога партнерів. Третє, це стандарти провідних країн. В наших документах визначено, що ми до 2020 року маємо набути тих оперативних спроможностей і процедурних питань, які є у НАТО.

Слухач: Я читав художню книгу, видану в Москві у 2011 році, а написану, судячи з усього, у 2008 році. Там чітко розписано, як Росія буде забирати Крим та Донбас, а також розписано військові навчання Росії на території Білорусі, в результаті яких вони заберуть половину країни. Як це пояснити? Як працює розвідка?

- Це дуже цікаве питання! Можливо, я навіть очікував на нього! Я пропоную слухачам послухати засідання парламентського комітету, які відбулись весною 2016 року. Обговорювалось питання анексії Криму. Саме тоді Головне управління розвідки МО представило, як корелювався сценарій навчання "Захід-2013" з подіями, що відбулись на території України згодом. Росія ніколи не відмовлялась від планів повернення України під свій повний контроль. Перші ознаки проявились ще в 90х роках, коли ми отримали Незалежність, коли в Криму намагались зробити автономне утворення, з 2003 року, коли була Тузла, після цього був 2008 рік - грузинська епопея, де Росія чітко демонструвала, що не варто давати Грузії і України план щодо членства. Після цієї війни ми не отримали ні чіткого сигналу, ні плану, як і Грузія. Саме після того був виступ Путіна на Мюнхенській конференції, де він чітко проговорив плани щодо України. 

Були створені мережі різних організацій, всілякі "казацтва" тощо. Плани Російської Федерації зламали події 2013-2014 років. Вони не очікували другий Майдан, бажання України іти в Європу набагато сильніше, ні іти в Азію під контроль РФ. Після цього були запущені процеси окупації. Це не нові ідеї, вони розроблялись на початку 2000х років, вони давно були готові до реалізації таких планів. 

- Ми підходимо до питань анексії Криму. Звісно, інформація у розвідки була. Але чи прогнозували, що відбудеться після Криму? 

- Коли розробляється в аналітичних роботах сценарій, завжди опрацьовується два-три варіанти: імовірний, найбільш імовірний та неможливий сенарій. ніхто не міг спрогнозувати, що це буде відкрита агресія сусіда, православної країни, країни, яка по Меморандуму є гарантом безпеки. Ось тут ми недооцінили нашого противника. 

Слухач: Мене цікавить, наскільки вирішене питання з фінансуванні оперативних розвідних операцій, які проводяться у зв'язку з агентурою. І чи є випадки, коли працівники за свій рахунок ведуть боротьбу з цією категорією ворога? 

- Питання фінансування є актуальним для всіх силових структур. На сьогодні держава робить усе можливе, щоб забезпечити нас сучасною технікою і зброєю Стосовно оперативної роботи я прямо сказати не можу. Але якщо робота ведеться, то коштів достатньо. Є різні методи і способи отримання інформації. Агенти бувають різними і відповідно до кожного ведеться робота. 

- Щодо армії, то, мабуть, завди не вистачатиме коштів, бо розвиток цієї галузі проходить дуже швидко, технчні можливості, техніка і спорядження розвиваються.

Сьогодні Російська Федерація на окупованих територія використовує найбільш сучасно озброєння. Ми маємо розуміти, що бюджетні потенціали Росії та України дуже різні. Але Росія намагається на нашій території випробовувати найбільш нові зразки, щоб брати їх на озброєння і використовувати у інших конфліктах, наприклад, в Сирії. Ми повинні зробити все, аби не відстати від них в технічному плані. Аби виявити щось, потрібні сучасні засоби розвідки. 

- А що з останніх новин? Що Росія випробовує зараз?

- Це широкий спектр. Перш за все, безпілотні літальні апарати. Весь спектр безпілотних літальних апаратів, наприклад, "Форпост", "Орлан-10", "Дозор" та інші тактичного рівня були випробувані на нашій території Це сучасні засоби радіоелектронної розвідки та боротьби - "Сожитель", "Свет КУ", "Красуха" - все, що є на озброєнні РФ було у нас. Я не кажу про снаряди, боєприпаси, стрілкове озброєння, "бородачі", "шмелі" тощо, все це було випробувано ними на нашій території.

- Нещодавно у місті Києві відбулась трагедія - був вбитий Максим Шаповал, один з ваших провідних фахівців. 

- Ми вважаємо, що це підступне, демонстративне вбивство, виклик. Максим - це командир одного з наших підрозділів. Це молодий за віком полковник, але з великим досвідом. Він побував на усіх ключових подіях 2014 року, в тому числі і у Донецькому аеропорті. Саме цей виклик зі сторони РФ спрямований на те, аби залякати військових розвідників. Але ми розуміємо, що наша робота пов'язана з ризиком. В наших серцях Максим залишиться як чесна, порядна, професійна людина. Але в цей час необхідно пам'ятати про тих співробітників, які загинули в АТО. Наразі військова розвідка втратила близько 200 осіб. Розвідники виконують дуже важливі завдання. Але перемога без ризику неможлива. Особливо з таким ворогом. 

- Чи присутнє ваше імя вже на ворожих пабліках ?

Не цікавився. Це не так важливо. Але я знаю, що ми в 2016 році ми дуже активно працювали в Українському кризовому медіа центрі. Щотижня виходила інформація із зони антитерористичної операції, з життя окупованих територій. Як постачалася зброя з Росії. Жодного такого брифінгу в сегменті інтернет на території Росії ви не прочитаєте і не побачите, там все заблоковано. Те що ми доводили нашому суспільству і намагалися довести до російській аудиторії включаючи оті жертви які вони мали. Поранені, вбиті російські військовослужбовці кадрові, які загинули на нашій території і яких вивозять як "груз 200". Цієї інформації, на жаль, з російської сторони не має. Ми працювали по різним джерелам, щоб це довести. Ми всі люди і ми розуміємо, що дуже тяжко матері не знати де загинув її син. Цю інформацію російська цензура блокує. Тому на скільки знають мене в Росій пересічні громадяни відповісти дуже часто тому що тої інформації, що ми надавали люди її не мають.

- Яка наразі ситуація в ОРДЛО?

На сьогоднішній день ситуація залишається складною. Ви бачите та слухаєте щоденні брифінги речників. Ми аналізуємо та збираємо всю інформацію, що стосується ворога. Сьогодні йде активна підготовка навчань першого та другого АК. Ми не виключаємо, що вони будуть проводитися на фоні навчання Запад 2017. Вся система оперативної та бойової підготовки на окупованих територіях зав’язана на систему південного військового округу ЗС Російської Федерації. Там все здійснюється по статутам та настановам ЗС РФ. Бойова підготовка йде і вони готуються до будь-яких операцій.

Також у рамках програми "Поліграф" ми проводимо бліц-опитування гостей.

- Скільки вам років?

48

-Остання книга яку прочитали?

"The Watchman"

- Хоббі?

Спорт, книги.

- Ваша найбільша радість?

Сім`я

- Найбільше розчарування?

Недовіра людей в тому, що ми вистоєм. Воно змінилося потім після 2014 році. Але до, була зовсім інша картина.

- Улюблений афоризм або вираз?

Черчіль: «Інформуйте мене про все, але помістіть все на одну сторінку».

- Український воїн. Хто він?

Патріот. Людина з сильним духом.

- Як оцінюєте ворога?

Потужний ворог з сучасними засобами війни веденння війни і повернутою ідеологією.

- Якби ви мали мільйон на що б витратили?

На сім'ю. Тому що освіта дітей і той бізнес який вони зараз планують організувати в Україні. 

- Україна переможе?

Так!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток