Зараз в ефірі:

Захід-Схід: президентські вибори в Молдові

31.10.2020
Захід-Схід: президентські вибори в Молдові

1 листопада 2020 року відбудуться президентські вибори у Молдові. Хто переможе, проєвропейська експрем’єрка Мая Санду, чи країною залишиться керувати проросійський президент Ігор Додон? Про всі перипетії виборів у Молдові нам допоможе дізнатися координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

 

 

 

Андрій Давидов: Які основні кандидати на цих виборах і яку ідеологію вони сповідують?

Денис Москалик: Це нинішній президент Молдови, висуванець Соціалістичної партії Ігор Додон. Виступає за продовження тісної співпраці з Росією. Та Мая Санду. Вона висуванець Партії дія і солідарність, виступає за інтеграцію в Європу. Є чисто прозахідним кандидатом. Вона виступає проти російського впливу та збереження зв'язків з Росією.

Андрій Давидов: На скільки ідеологічні розбіжності обох кандидатів впливають на молдовське суспільство?

Денис Моксалик: Вони розколюють його на дві частини. Річ у тім, що Ігор Додон цілеспрямовано орієнтується на голоси людей старшого віку, пенсіонерів. Це ті, хто не зацікавлений у змінах, або розчарований ними. Своєю чергою, Мая Санду та Партії дія і солідарність — це своєрідне обєднання молодих єврооптимістів. Вона орієнтується на приєднання до  Європейського Союзу або як незалежна держава, або в складі Румунії.

Андрій Давидов: У регіональному розрізі Молдови, хто за кого голосує?

Денис Моксалик: Північ голосує за Додона. Це його опорний регіон. На півдні вже голосують за Маю Санду. Південь — більш сільський регіон і менше постраждав від депопуляції, ніж урбанізована північ країни.

Андрій Давидов: А які настрої в столиці та найбільшому місті Молдови Кишиневі?

Денис Моксалик: Місто розділене. Старе покоління голосує за Додона. З іншого боку, молодь, яка з'їжджається з усієї країни, підтримує Маю Санду й орієнтується на зв'язки з ЄС.

Президентські вибори в Молдові 2016 року. Червоний колір — Ігор Додон. Жовтий — Мая Санду.

Андрій Давидов: Який вплив має на вибори автономне утворення Гагаузія на півдні Молдови?

Денис Моксалик: Гагаузія — один з основних факторів на цих виборах. Це фактор меншин. Оскільки, для ЄС важливе забезпечення прав меншин, Мая Санду намагається перетягнути їх на свій бік. З іншого боку, Додон, який є представником проросійських сил, виступає за ідею неповторення конфлікту в Придністров'ї. Тобто, він апелює, що в разі зміни влади в Молдові можливий конфлікт в Гагаузії. Цю нестабільність кожен з кандидатів намагається використати на свою користь.  

Андрій Давидов: На скільки реальний подібний конфлікт?

Денис Моксалик: Він малоймовірний. Поки нема шляхів постачання туди зброї й щоб хтось вкинув ресурси для розпалювання конфлікту.

Андрій Давидов: А який фактор Придністров'я?

Денис Моксалик: Мая Санду, будучу проєвропейським кандидатом, відчужується від тієї сили, що відірвала Придністров'я від Молдови. Ігор Додон намагається продемонструвати себе певним миротворцем. Він добивається компромісу для Молдови. І подає це, як найкращий варіант.

Андрій Давидов: Щодо миротворчої діяльності Ігоря Додона. Зустрічі Додона з представником Росії Дмитром Козаком в останні роки, що вони дали Молдові?

Денис Моксалик: По суті, вони домовлялися про федералізацію Молдови. Формально, визнання Придністров'я, як частини Молдови, з правом вето у зовнішній політиці. Щоб Молдова не мала можливість євроінтегруватися.Тут фактично не вводять молдовські інституції на території Придністров'я. Це можна порівняти з Іракським Курдистаном. Там вплив курдів на центральний уряд. Там власна армія, власна зовнішня політика. Такий план намагаються пропихнути і для Молдови.

Андрій Давидов: На скільки цей план реальний?

Денис Моксалик: Цей план є предметом торгу. І владі Молдови краще тримати його у підвішеному стані, ніж остаточно питання розв'язати. Навряд він реалізується найближчим часом. Додон всіляко використовуватиме його для своє вигоди, щоб отримати російську допомогу — насамперед грошима.

Андрій Давидов: А яке ставлення до цього Маї Санду?

Денис Моксалик: Для неї це неприпустимо. Молдова є єдиною державою. Взагалі, Мая Санду прославилася як послідовний антиросійський політик. Ще перебуваючи на посаді Міністра освіти, вона пропонувала перевести вивчення російської мови на факультатив з обов'язковим вивченням англійської. Вона намагалася послабити вплив Російської православної церкви в країні. Вона ставленик прозахідних сил, які намагаються витягнути Молдову із зони російського впливу. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток