Зараз в ефірі:

Закінчення Другої світової в Європі: підписання Акту про капітуляцію Німеччини

07.05.2020
Закінчення Другої світової в Європі: підписання Акту про капітуляцію Німеччини

До квітня 1945 року радянські війська досягли тотальної переваги над Вермахтом, Червона армія підійшла до Берліну. Проте знекровлені німецькі війська продовжували чинити запеклий опір і підготували столицю Німеччини до вуличних боїв. Ціною великих втрат Червона армія оволоділа Берліном і 1 травня взяла штурмом Рейхстаг. 2 травня німецьке командування оголосило про припинення бойових дій, залишки берлінського гарнізону здебільшого здалися в полон.

 

Хоча на церемонії підписання капітуляції була присутня група з 17 журналістів, США і Британія погодилися відкласти публічне оголошення про капітуляцію, щоб Радянський Союз міг підготувати другу церемонію капітуляції в Берліні. З репортерів була взята клятва, що вони повідомлять про капітуляцію тільки 36 годин по тому — рівно о 3:00 8 травня 1945 року. Проте німецьке радіо (з Фленсбурга) повідомило про підписання капітуляції вже 7 травня, о 14 годині 41 хвилині. Ще через годину про це повідомило агентство «Ассошіейтед прес», репортер якого Едвард Кеннеді після німецького повідомлення визнав себе вільним від обіцянки тримати подію в секреті. Однак Кеннеді був звільнений з агентства і мовчання про капітуляцію тривало на Заході ще добу — лише вдень 8 травня про неї офіційно оголосили.

На вимогу Сталіна 8 травня в передмісті Берліна Карлсхорст відбулася церемонія вторинного підписання капітуляції. Так генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель і представники ВМС Німеччини підписали документ повторно. Підписання відбулося 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (0:43 9 травня за московським часом). Так закінчилися воєнні дії на Східному фронті Другої світової війни. У Радянському Союзі на інформацію про капітуляцію 7 травня була накладена абсолютна заборона.

Друга світова війна для України почалася 1 вересня 1939 року із нападу нацистської Німеччини на Польщу. Цього дня німецька військова авіація бомбардувала Львів та інші міста.  Друга світова війна значно вплинула на долю людства. В ній брала участь 61 країна, а воєнні дії відбувалися на території 40 держав. Загальне число загиблих під час Другої світової  близько 65-70 млн осіб. Україна постраждала більше, ніж будь-яка інша країна Європи. У Другій світовій війні загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей вивезли на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн осіб.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток