Зараз в ефірі:

Закон 6052: Як поновитися на військовій службі, маючи поранення, травми. Як звільнитися з ЗСУ, маючи контракт «до кінця особливого періоду»

25.04.2018
Закон 6052: Як поновитися на військовій службі, маючи поранення, травми. Як звільнитися з ЗСУ, маючи контракт «до кінця особливого періоду»

Закон України номер 6052 прийнято в другому читанні та в цілому! Законопроект направлений на врегулювання цілої низки важливих аспектів служби в ЗСУ. Він вирішує питання контрактів до кінця особливого періоду. Нарешті вносить чітке розуміння щодо того, хто і коли може звільнятись з ЗСУ.

Також, закон надає можливість залишатись на військовій службі військовослужбовцям, які отримали травми, поранення чи інші ушкодження здоров’я під час участі в бойових діях. Та підвищує вік вступу до військових ВУЗів до 30 років.

Про те, як приймався цей закон про про важливі моменти в ефірі Армія фм розповіли Віталій Бабіч, т.в.о. начальника відділу формування військової кадрової політики Департаменту кадрової політики МО України і Юрій Нагорний, головний спеціаліст відділу формування військової кадрової політики Департаменту кадрової політики МО України.

Яна Холодна: Закон був прийнятий на початку квітня Верховною Радою України. Чому він важливий для нас?

Віталій Бабіч: 5 квітня ВР у другому читанні прийняла цей закон. 22 квітня він був направлений на підпис до президента України. Цим законом внесено зміни, якими вдосконалюється порядок проходження військової служби, шляхом унормування ряду важливих питань, які безпосередньо впливатимуть на комплектування ЗСУ, а також підвищення прав і гарантій військовослужбовців. По-перше, цим законом унормовано можливість продовження проходження військової и військовослужбовцям за контрактом, призовом, або особам звільненим з військової служби, які під час проходження служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до стан військової служби за станом здоров’я. Це за наслідками поранень, захворювань, травм, контузій, отриманих під час виконання військової служби. Лише за останній час до МО звернулося близько 20 осіб з проханням дозволити їм відновитися на військовій службі.

Яна Холодна: Тобто, цей закон передбачає один з основних пунктів – можливість повертатися в армію, за відповідним рішенням, людей, які отримали травми у наслідок бойових дій. Ви сказали, що було багато звернень до МО. Яка процедура буде повернення цих людей?

Віталій Бабіч: Буде створено перелік посад. Цей перелік визначатиме посади, як правило у небойових підрозділах, частинах. В тому числі ми можемо говорити і про військові навчальні заклади, військові комісаріати, науково-дослідні установи. Можливо посади юридичного, фінансового досвіду. Тобто, такі, які не потребуватимуть сильного фізичного навантажння.

Даря Бура: Тобто, повернутися на стару посаду в свою частину навряд чи вдасться?

Віталій Бабіч: В бойову частину, думаю, не вийде. Хоча, можливо, там буде посада інструктора. Якщо вона не передбачатиме великого фізичного навантаження. Думаю, було б доречно, щоб така людина повернулася в свою частину і служила там взірцем для інших.

Даря Бура: В законопроекті вказано, що це стосується людей, які отримали травму під час участі у бойових діях. Це ми говоримо лише про зону АТО, чи про ППД і полігони?

Віталій Бабіч: Не лише про зону АТО. Йдеться про людей, які отримали травми під час проходження військової служби.

Яна Холодна: Яка буде процедура повернення таких військовослужбовців на військову службу?

Віталій Бабіч: Закон надає лише право, а процедура буде визначена у підзаконних актах. Це Указ президента про внесення змін до положення про проходження військової служби громадянам України, а також наказ МО, який буде зареєстрований в Міністерстві юстиції – це інструкція, яка визначатиме порядок застосування цього положення.

Яна Холодна: Але вже опрацьована схема, як це все відбуватиметься?

Віталій Бабіч: Гадаю, схема буде такою, як при прийомі військовослужбовців на службу за контрактом.

Яна Холодна: Також, у законі є один важливий момент щодо навчання у Вищих навчальних закладах. Продовжили вік для вступників.

Віталій Бабіч: Цим законом підвищується до 30 року вік прийому громадян на військову службу, тобто, навчання курсантів Вищих військових навчальних закладів або навчальних підрозділів. У тому числі і тих, що здійснюють підготовку осіб сержантського та старшинського складу. Ми вважаємо, що це дозволить збільшити кількість осіб, які бажають продовжити військову кар’єру на офіцерських та сержантських посадах. Зокрема, й тих, хто вже отримав бойовий досвід.

Яна Холодна: Це стосується лише тих, хто брав участь в АТО, чи й цивільних?

Віталій Бабіч: І цивільних.

Яна Холодна: Що цей закон говорить про жінок?

Віталій Бабіч: Так, дійсно, збільшено граничний вік перебування військовослужбовців жінок на військовій службі. Тобто, встановлений єдиний вік перебування чоловіків і жінок, в залежності від присвоєних військових звань. Наприклад, якщо в мирний час жінка-полковник служила до 50 років, зараз вона служитиме, к і чоловік до 55 років. В особливий період строки служби для всіх однакові: для старших офіцерів – до 60 років, для вищого офіцерського складу – до 65 років.

Дар’я Бура: Щодо тих хлопців і дівчат, які отримали травму під час участі у бойових діях – це стосуватиметься тих, хто отримає такі травми вже коли закон вступить в дію, чи всіх?

Віталій Бабіч: Це стосуватиметься всіх, за весь період.

Яна Холодна: Законопроект 6052 також унормовує процес звільнення військовослужбовців з лав ЗСУ. Які рамки встановлює цей закон?

Юрій Нагорний: Поділені види військової служби і поділені відповідні часові періоди – мирний час та особливий період. Особливий період також поділений на періоди до проведення мобілізації і до введення воєнного стану та під час проведення мобілізації і під час дії воєнного стану.

Яна Холодна: Що говорить закон про особливий період? Як коментує закон порядок звільнення військовослужбовців, які підписали контракт до кінця особливого періоду?

Віталій Бабіч: Законом врегульовує можливість реалізувати своє право на звільнення під час дії особливого періоду. Крім періодів з моменту оголошення мобілізації протягом строку її проведення та з моменту введення воєнного стану. Ті військовослужбовці, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, і вислужили не менше 24 місяців. Також є категорія тих військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, дію якого було продовжено понад встановлених строків на період до закінчення особливого періоду. І які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії продовження контракту. Звільнення таких військовослужбовців буде здійснюватися у строки, визначені Міністерством оборони, але не більше, ніж три місяці. Це стосується тих військових, які знаходяться не в зоні проведення бойових дій. Ті, які виконують бойові завдання, звільнятимуться після виконання цих бойових завдань, коли вийдуть з району виконання цих завдань. Також, протягом трьох місяців. Порядок їх звільнення буде такий, як і всіх інших.

Яна Холодна: Ви сказали, що під цю категорію підпадають люди, які мають 24 місяці і 18 – що це мається на увазі?

Віталій Бабіч: З початком особливого періоду у нас була частка людей, які підписали контракт ще до початку війни. Таки людям було автоматично подовжено його до кінця особливого періоду. Також є люди, які підписали контракт вже під час бойових дій.

Яна Холодна: Після того, як закон вступить в силу, що потрібно робити військовослужбовцям, які бажають звільнитися?

Віталій Бабіч: Сам військовослужбовець повинен сам для себе вирішити, чи хоче він звільнитися, адже, цим законом йому надається можливість змінити контракт від року до 10 років. Закон не передбачає обмежень в посадах після перепідписання контракту.

Яна Холодна: Як щодо піврічних контрактів для тих, хто вже служив по мобілізації? Ця норма залишається чи її прибирають?

Юрій Нагорний: Ця норма залишається. Вона поширюється на військових строкової служби та військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період. Якщо військові ще є такі, які укладають такі короткострокові контракти, то вони можуть проходити службу за цими контрактами. Або укласти нові контракти.

Дар’я Бура: Які були проблеми при роботі над цим законопроектом?

Віталій Бабіч: Були проблеми при погодженні з іншими міністерствами та державними органами. Наприклад, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Державна прикордонна служба не погодилися з тим, щоб в них  проходили службу ті люди, які отримали поранення, травми, ушкодження під час бойових дій.

Даря Бура: При набутті права на звільнення, звільнившись, чи можна через кілька місяців повернутися на контракт?

Юрій Нагорний: Положення цього закону стосуються виключно військовослужбовців. Перепідписати контракт від 1 до 10 років можуть лише діючі військовослужбовці. А ті, хто захоче прийти – має право підписати контракт лише на 3, 5 років

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток