Зараз в ефірі:

Завдяки Трастовому фонду НАТО більше 500 військових покращили здоров’я за кордоном

10.06.2021
Завдяки Трастовому фонду НАТО більше 500 військових покращили здоров’я за кордоном

В програмі «Вектор до НАТО» Христина Марцинковська – керівниця Офісу Агенції НАТО з підтримки та постачання в Україні розповіла про трастові фонди з логістики і стандартизації медичної реабілітації та підтримку українських воїнів-спортсменів Invictus Games з боку НАТО.

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Розкажіть про Трастовий фонд НАТО з логістики і стандартизації. Як він сприяв створенню системи кодифікації військової продукції, що відповідає вимогам НАТО?

Христина Марцинковська: Цей ТФ було розпочато у 2015 і зараз завершено. Провідними країнами цього Трастового фонду були: Польща, Чеська Республіка та Королівство Нідерландів. Він мав основні 3 напрями: кодифікація, стандартизація та логістика. У рамках Ініціативи з посилення національної системи кодифікації ЗСУ було надано спеціальне програмне забезпечення; закуплено комп’ютери та мережеве обладнання; проведено навчання адміністраторів та користувачів; створено та атестовано комплексну систему захисту інформації за вимогами законодавства України. Така автоматизована система пройшла тестування країнами-членами НАТО, спеціальною групою НАТО з кодифікації та отримала сертифікат відповідності вимогам НАТО. Україна перейшла з першого на другий, повний рівень у Системі кодифікації НАТО. Це дозволяє нашій країні обмінюватись інформацією про оборонну продукцію з більш ніж 60-ма країнами, які входять до цієї системи.

Ірина Зінчук: Що українцям варто знати про участь Агенції НАТО з підтримки та постачання у посиленні безпеки складів боєприпасів в Україні?

Христина Марцинковська: Протягом кількох останніх років на території України неодноразово відбувались пожежі та вибухи на складах з боєприпасами ЗСУ. У 2017 році, внаслідок цих подій, Міністр оборони України звернувся до Генерального секретаря НАТО із проханням про надання допомоги з посилення безпеки боєприпасів. Таким чином у тому ж році було започатковано Ініціативу з посилення управління безпекою боєприпасів. Метою є надання допомоги ЗСУ у покращенні цієї системи та переходу від вимог, які діяли часів Радянського Союзу, до впровадження стандартів НАТО у сфері безпеки боєприпасів. В рамках цієї ініціативи здійснюється консультативна допомога з боку 2 експертів НАТО. Дякуючи цим консультаціям та вивченню досвіду країн-членів НАТО, МОУ працює над створенням органу з безпеки боєприпасів. Було проведено навчальні заходи для фахівців МОУ та ЗСУ щодо практичних аспектів трансформації системи безпеки боєприпасів (розрахунок безпечних відстаней між сховищами, безпечні обсяги завантаження сховищ тощо). Здійснено класифікацію боєприпасів ЗС України за вимогами щодо класифікації небезпек ООН та цю базу даних було передано Командуванню Сил Логістики ЗСУ. Здійснено переклад наступних стандартів на українську мову та триває впровадження стандартів НАТО у ЗС України: AOP-2 – Настанова з маркування та пакування боєприпасів. ALP-16 - Керівництво з управління ризиками в сфері управління боєприпасами та вибуховими речовинами. AOP-38 – Глосарій термінів і визначень в сфері безпеки боєприпасів (зараз готується до ухвалення як військовий стандарт). В рамках цієї ініціативи надана допомога із обладнання деревообробних цехів для 4 арсеналів ЗСУ. Була розроблена та передана проєктна документація для ремонту цехів у 4-х арсеналах, доставлене та встановлене обладнання.

Ірина Зінчук: Трастовий фонд НАТО з самого початку підтримує українських воїнів-спортсменів Invictus Games. У чому полягає допомога і чи ця робота триватиме надалі?

Христина Марцинковська: З 2017 р. ТФ НАТО з медичної реабілітації в Україні почав активно підтримувати збірну команду України на «Іграх Нескорених». Для ефективної підготовки та участі команди в Invictus Games – 2017 в Торонто Трастовим Фондом було профінансовано наступні заходи:

- 3 навчальні табори, за участю міжнародних тренерів;

- подорож для 18 членів збірної;

- забезпечення спеціальним спортивним одягом та спеціальним спортивним обладнанням усіх учасників збірної України. У 2020 р було заплановано здійснити фінансову підтримку участі команди в Invictus Games в Гаазі, в Нідерландах, але у зв’язку з карантинними обмеженнями та перенесенням змагань поки вдалося реалізувати лише 2 заходи із запланованих.

- у лютому 2020 р. організовано семінар для членів команди, українських тренерів та ветеранської спільноти (100 осіб) за участю 2 міжнародних тренерів з велоспорту сидячи та бігу на візках. А в травні 2020 р. національну збірну забезпечили адаптивним мікроавтобусом, оснащеним підйомником для інвалідного візка, для зручного перевезення членів команди на тренувальні збори. Пандемія триває, тому Ігри Нескорених вчергове були перенесені - на квітень 2022 р. Трастовий Фонд з медичної реабілітації все ж планує здійснити підтримку команди в Гаазі. А саме: забезпечити підготовку за участю 2 міжнародних тренерів та придбати авіаквитки для членів команди та їхніх родин.

Ірина Зінчук: Розкажіть про роботу Агенції у сфері медичної реабілітації українських військовослужбовців…

Христина Марцинковська: Трастовий фонд НАТО з медичної реабілітації в Україні було відкрито у 2015 році саме через активні бойові дії на Сході України та зростання кількості поранених військовослужбовців, які потребували довготривалої та високоякісної медичної реабілітації. Цей ТФ реалізується у 2 основних напрямках: українським військовослужбовцям, що перебувають або перебували на службі, цивільному персоналу сектору безпеки і оборони задля забезпечення швидкого доступу до послуг медичної реабілітації та допоміжних засобів поза межами України, а також доступу до професійно-технічної та спортивної реабілітації; підтримка системи медичної реабілітації в Україні. Нині більше 500 військовослужбовців пройшли медичну реабілітацію за кордоном; 28 осіб забезпечені високотехнологічними протезами та допоміжними пристроями; проведено 17 спортивних таборів «Повернення до життя»; 5 таборів сімейної реабілітації для 149 осіб спільно з МОУ на базі зимових видів спорту; 5 поранених військовослужбовці взяли участь у Марафоні Морської піхоти США в 2016 році; 7 поранених військовослужбовців АТО взяли участь у марш-кидку ветеранів у Шотландії в 2019 році. У 2017 році Український науково-дослідний державний інститут протезування, протезобудування та відновлення працездатності в Харкові (МСП) отримав перший в регіоні сучасний реабілітаційний басейн. Також реалізуються програми щодо професійного навчання українських лікарів протезистів-ортезистів, реабілітологів, ерготерапевтів. Провідною країною фонду є Болгарія. У цього ТФ є 17 країн-донорів, серед яких не лише країни-учасниці, а й країни-партнери НАТО.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток