Зараз в ефірі:

Злочинцям свідки не потрібні, або в ОРДЛО намагаються позбавитись міжнародних спостерігачів

18.10.2021
Злочинцям свідки не потрібні, або в ОРДЛО намагаються позбавитись міжнародних спостерігачів

Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) призупинила свою спеціальну моніторингову місію (СММ) на сході України після протестів поблизу її штаб-квартири в Донецьку, який сьогодні перебуває під окупацією російськими бойовиками. Про це в неділю, 17 жовтня 2021 року, агентству Reuters заявив голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік.

 

 

Він заявив, що працівники СММ стурбовані власною безпекою, тому «… виходячи з посадових правил і інструкцій, в яких зазначені питання безпеки спостерігачів, місія змушена призупинили свою діяльність», − заявив він.

Шпигун – як провокація

Таке рішення було ухвалене представниками ОБСЄ в Донецьку після того, як біля штаб-квартири Місії в цьому місті відбулась акція з вимогою звільнити затриманого українськими військовими російського бойовика Андрія Косяка, якого окупанти намагаються видати за офіцера представництва так званої ЛНР у Спільному центрі з контролю і координації режиму припинення вогню (СЦКК).

Його було затримано зранку 13 жовтня 2021 року Оперативною групою Збройних Сил України під час здійснення розвідки українських позицій. Українська делегація для участі у Тристоронній контактній групі на своєму телеграм-каналі повідомляє, що «під час загального засідання ТКГ, російські збройні формування вдалися до грубої провокації: близько 10:45 група озброєних осіб з пов’язками СЦКК під прикриттям проведення робіт із розмінування здійснювала розвідку залишених позицій ЗСУ».

У повідомленні української групи ТКГ йдеться про те, що: «Гарантії безпеки були надані українською стороною для проведення робіт із розмінування з чітким зазначенням маршрутів пересування та визначенням граничної точки висунення в сторону позицій ЗСУ, в рамках робіт з обладнання ділянки місцевості для відкриття з боку тимчасово окупованих територій КПВВ «Золоте». Проте, зазначено в повідомленні, російські бойовики порушили домовленості».

Оперативною групою ЗСУ був затриманий військовослужбовець російських збройних формувань громадянин РФ Косяк Андрій Валентинович, 1978 року народження. Як встановила Служба безпеки України, Косяк здійснював розвідку і проводив фотозйомку. У нього були вилучені зброя і боєприпаси.

На мобільному пристрої даного представника незаконних збройних формувань українські силовики виявили відео його участі в обстрілі позицій ВСУ. Косяк виявився учасником одного з підрозділів «6-го окремого мотострілецького козачого полку імені отамана Матвія Платова народної міліції ЛНР». Він має кримінальне минуле і підозрюється правоохоронними органами України у скоєнні у 2010 році важкого злочину відповідно до статті 115 КК України. Йому оголосили підозру і наразі тривають слідчі дії.

Спецпредставник діючого голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі посол Мікко Кіннунен після чергових зустрічей ТКГ і її Робочих груп у форматі відеоконференцій прокоментував затримання українськими військовими бойовика угруповання «ЛНР» з символікою СЦКК і зробив наступну заяву: «Учасники зустрічі були проінформовані про інцидент, що стався на ділянці розведення Золоте − Первомайськ. На даному етапі важливо уникати ескалації, а також вживати всіх можливих зусиль, щоб подібні інциденти не повторювалися в майбутньому».

Але як показали події, які відбулись згодом, ескалації уникнути не вдалось. Затримання спровокувало наступні акції протесту і блокування роботи спостерігачів ОБСЄ на окупованих територіях. І хоча українські військові затримали представника так званої луганської народної республіки, акції чомусь розпочались в іншій «недореспубліці» − «донецькій», і це красномовно свідчить, що намагання позбутися міжнародних спостерігачів йдуть з одного центру – «з-за парєбріка».

ОБСЄ – блокувати

Протести біля готелю ParkInn у Донецьку розпочались зранку 15 жовтня 2021 року. Група молодих людей, переважно характерної зовнішності (яких називають «тітушки». − Авт.), розгорнули плакати з гаслами про невдоволення роботою спостерігачів ОБСЄ і вимогою звільнити бойовика Косяка.

За повідомленнями присутніх там місцевих ЗМІ і телеграм-каналів, протестувальників було близько двохсот осіб, хоча на опублікованих у них же фото таких всього два-три десятки. Проте вони вдались до блокування виходів із готелю і перешкоджання роботі патрулів.

До учасників «пікетування» (як повідомляють місцеві телеграм-канали, а насправді це було блокування роботи. – Авт.) вийшов представник ОБСЄ Алмір Механовіч зі словами: «Не заважайте нам працювати!» (що саме підтверджує висновки про «блокування». − Авт.). Через перекладача він передав, що Місія дуже сподівається, що її робочий день не буде зірваний і спостерігачі продовжать виконувати свої завдання.

Щодо затримання українськими силовиками Косяка, то за коментарями для ЗМІ Механовіч порадив звертатись у пресслужбу ОБСЄ.

Згідно із щоденним звітом ОБСЄ, приблизно о 18:30 спостерігачі зафіксували, як учасники «масових зборів» встановлювали перед готелем 22 намети, а також біотуалети. «Протягом дня учасники зборів організовано змінювали один одного. СММ констатувала спокійну ситуацію. 16 жовтня акція протесту продовжилася», − зазначається у звіті.

Акція «блокувальників» продовжилась і наступного дня, 16 жовтня 2021 року, спостерігачі ОБСЄ не змогли виконати свої функції. У щоденному Звіті вони зазначили, що це зібрання «перешкоджало будь-якому пересуванню патрулів 15 і 16 жовтня».

А наступного дня, 17 жовтня 2021 року, голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік заявив, про загрозу для безпеки представників ОБСЄ на окупованих територіях. Події, які відбувалися далі, лише підтвердили застереження голови СММ в Україні.

Того ж 17 жовтня 2021 року на блокпосту близько населеного пункту Кременець у Донецькій області російські бойовики заборонили патрулю СММ проїзд на непідконтрольні території. Свої дії окупанти аргументували розпорядженням від «вищого командування».

Протримавши патрулі ОБСЄ на блокпосту майже годину, російські найманці дозволили проїхати патрулю, що прямував у підконтрольні уряду райони. Водночас окупанти не пропустили патруль, який прямував у непідконтрольні уряду райони, заявивши, що «патрулям СММ не буде дозволено перетин лінії розмежування сторін у бік непідконтрольних Україні районів, поки з ними не буде захопленого члена збройних формувань (Косяка. – Авт.)», − йдеться у звіті ОБСЄ від 17.10.2021 року.

Також там СММ ОБСЄ констатує, що «такі заборони на блокпостах збройних формувань РФ не тільки обмежують свободу пересування Місії через лінію розмежування, але і перешкоджають здійсненню матеріально-технічного забезпечення СММ, яке є вкрай важливим для її ефективної роботи».

Того ж дня, 17 жовтня 2021 року, російські бойовики заблокували спостерігачів СММ ОБСЄ на їхній передовій патрульній базі в Горлівці. Вони оточили готель і заборонили представникам Місії виходити, зазначено у звіті від 17 жовтня. «О 16-й годині патруль зафіксував, що автомобільні ворота передової патрульної бази (ППБ) у Горлівці зачинені за допомогою ланцюга і навісного замку, а біля воріт припаркована машина з блакитною табличкою «ДНР», яка блокує виїзд», − йдеться у звіті.

«Власник готелю, в якому розташована ППБ, повідомив співробітникам Місії, що їм не дозволять залишати приміщення готелю, пославшись на «накази від «мера Горлівки». Також він заявив, що всі виходи були заблоковані членами збройних формувань. За допомогою камер відеоспостереження співробітники ОБСЄ побачили, що перед готелем встановлені 3 намети. О 17:00 двоє чоловіків у цивільному одязі увійшли в готель і заявили, що співробітникам ОБСЄ не можна залишати приміщення готелю, поки не буде звільнений член збройних формувань, який, як повідомлялося, був затриманий Збройними Cилами України 13 жовтня», − зазначається у звіті представників моніторингової місії.

В ОБСЄ нагадали, що ППБ у Горлівці є «офісом СММ/ОБСЄ», на який поширюються відповідні імунітети й привілеї, проте російським найманцям, схоже, на це наплювати…

«Ланки» − різні, але ланцюг один

Ці кілька інцидентів із перешкоджанням роботі представникам Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні з боку російських бойовиків свідчать про те, що Росія, яка окупувала українські території Донеччини і Луганщини, не хоче мати тут сторонні зайві «очі». Хоч би як загарбники не намагались приховати свої злочини і порушення домовленостей, усе «прикрити» їм таки не вдається.

Саме зі звітів СММ ОБСЄ світова громадськість неупереджено дізнається про озброєння і бойову техніку, яку Росія поставляє в ОРДЛО, про обстріли російськими військовими місцевих мешканців, про порушення прав людини, які здійснюються на непідконтрольних Україні територіях. Видворивши міжнародних спостерігачів із захоплених територій, усі російські злочини не будуть задокументовані й не матимуть свідків.

Маючи саме це на меті, кілька місяців тому Росія виступила проти продовження роботи іншої Місії ОБСЄ, яка теж працювала в цьому регіоні. Від 00 годин 00 хвилин 01 жовтня 2021 року припинила свою роботу Місія спостерігачів ОБСЄ на російських пунктах пропуску через державний кордон «Гуково» і «Донецьк».

Ця Місія розпочала роботу з кінця липня 2014 року і перебувала там «на запрошення» РФ, яка свого часу на вимогу світової громадськості надала Мандат на знаходження міжнародних спостерігачів на її території. Усвідомлюючи, що ця Місія ОБСЄ фактично фіксує саме російські злочини проти України, Москва вже певний час намагалась її позбутись і в липні 2021 року просто не продовжила Мандат на перебування ОБСЄ після 30 вересня.

Тобто сьогодні Росія може безконтрольно перекидати будь-яку кількість озброєння, бойової техніки і особового складу на окуповані території, а звідти вивозити усе, що заманеться, і усе це – без свідків…

Цілком усвідомлюючи, що Росія на окупованих Донеччині й Луганщині може створити взагалі неконтрольовану територію, в ОБСЄ намагаються втілити програму «передових патрульних баз», на кшталт такої, яку блокують у Горлівці. Створення таких баз передбачене бюджетом ОБСЄ ще з 2017 року. Але нині це питання саме набрало своєї актуальності, коли почастішали випадки перешкоджання роботі патрулів і відбулось згортання спостережних пунктів іншої місії ОБСЄ.

Створення ППБ на тимчасово окупованих територіях нещодавно вже обговорювали в рамках Постійної ради ОБСЄ у Відні. Це питання, як повідомляє телеграм-канал української ТКГ, було обговорене і під час засідання – відеоконференції 13 жовтня 2021 року (вищезгаданої. – Авт.).

Розуміючи, що ОБСЄ не припиняє, а навіть намагається розширити свою присутність в ОРДЛО, Росія усіма силами цьому перешкоджає. Затримки і недопуск патрулів у певні райони, пошкодження відеокамер, БПЛА та інших засобів спостереження не дали в цьому питанні належний ефект.

З середини жовтня 2021 року РФ переходить до більш жорстких методів – «масові акції протесту», блокування баз і погрози безпеці спостерігачів. Тут навіть немає сумніву, що усі ці дії і «акції» є керованими ззовні, адже місцеві «маріонеткові влади» в жодному випадку не вчинять так, як не вигідно Москві. Лише за командою звідти вони й діють.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток