Зараз в ефірі:

Звідки взявся "Halloween"

31.10.2020
Звідки взявся "Halloween"

Хелловін — веселе і страшне свято, яке відзначають в ніч із 31 жовтня на 1 листопада, напередодні Дня усіх святих. Вважається, що в цей день уся нечисть приходить у наш світ погуляти, ну й нашкодити комусь, звичайно.

 

 

 

 

 

Хелловін походить від стародавнього кельтського свята жнив та днів мертвих. Традиція виникла понад 2 тисячі років тому. Древні кельти, які жили на території сучасної Великої Британії, ділили рік на дві частини — світлу і темну (літо і зиму). І коли темна частина змінювала світлу (наприкінці жовтня), у кельтів починалися гучні гуляння — Самайн. Традиційними кольорами Хелловіну є чорний, який символізує смерть і темноту ночі, і помаранчевий — символ збору урожаю в році, що минає. Після прийняття християнства у IX столітті 1 листопада почали відзначати День усіх святих — вшановували угодників Божих, у яких не було свого особливого дня.

Хелловін є одним із найбільших і улюблених свят у Північній Америці. До США Хелловін потрапив у XIX столітті і вже тут набув своєї версії святкування, метою якого є розваги та веселощі. Щороку свято дедалі популярніше і в інших країнах. У різних куточках світу його називають по-різному: Днем реформації, Кельтським Новим роком або Днем мертвих.

На Хелловін домівки прикрашають гарбузами, штучним павутинням та іншими тематичними декораціями. Особливою традицією є вирізання ліхтаря з гарбуза. Щодо цього є навіть легенда про ірландського пияку та скнару коваля Джека, який двічі зумів обдурити Диявола, коли той приходив по його душу. Хитрун Джек випросив собі ще 10 років життя. Однак після тих витівок, коли настала його смертна година, Джека не впустили в пекло, а за пияцтво та жадібність на небеса він теж потрапити не міг. Відтак Джек став неприкаяною душею і мусів блукати по землі. Наостанок Диявол кинув йому вуглинку з пекла, що освітлювала Джеку дорогу у вічній темряві, а ліхтарем для вуглини став порожній гарбуз.

В ніч із 31 жовтня на 1 листопада дорослі переодягаються в містичних страхітливих героїв і влаштовують тематичні вечірки з "моторошними" смаколиками. У лячній атмосфері розповідають страхітливі історії та переглядають фільми жахів. Діти, у відповідних костюмах, ходять від будинку до будинку, збираючи солодощі. Головні слова цієї ночі — "Цукерки або смерть!". В Україні свято також з кожним роком набуває все більшої популярності, зокрема через яскраві традиції, які нагадують українські колядки.

У наш час наймасовіше Хелловін відзначають у Великій Британії, Ірландії, США та Канаді. У Сполучених Штатах свято за популярністю поступається хіба що Різдву. В Америці гуляння відбуваються з найбільшим розмахом: місцева влада прикрашає у відповідному стилі вулиці, кожен житель намагається якнайхимерніше оздобити свою оселю. У ніч з 31 жовтня на 1 листопада на вулицях американських міст можна побачити натовпи дорослих і дітей, переодягнених у відьом, привидів та іншу нечисть.

У Німеччині масові дійства на Хелловін відбуваються в замку Франкенштейна. Туди з'їжджаються тисячі людей. Переодягнені в містичних персонажів та  на фоні страхітливих декорацій вони гуляють цілу ніч.

У Великобританії головні святкування відбуваються поблизу форту Емхест в місті Четем, де організовують спуски в підземні лабіринти, а організатори доповнюють дійство спеціальними "сюрпризами", аби більше вразити туристів.

Французи на День усіх святих змагаються в кулінарії – печуть печиво у формі скелета, шоколадні черепи, готують гарбузове латте та варять супи й відвари "зілля відьми".

У Китаї цей день вважається днем поминання предків. Святкова ніч тут наповнена урочистістю — сотні буддійських ченців працюють над створенням "Човна долі", щоб потім його спалити. Згідно з переказами, дим від вогню роз'їдає очі злим духам і вони розбігаються.

У Мексиці Хелловін називають "Ель Діа де лос Муертос", або Дні мертвих. Захід починається ввечері 31 жовтня і закінчується 2 листопада. Цей час люди проводять біля могил загиблих близьких, влаштовують пікніки і святкування на їхню честь.

На батьківщині Хелловіну, в Ірландії, традиції святкування вже уподібнились американським. Костюмовані вечірки, "химерна" їжа, прикрашання вулиць — незамінні атрибути свята.

Отже, для когось Хелловін — це привід гарно розважитись та покреативити у створенні химерного образу. Хтось вбачає в цьому поклоніння нечисті. А комусь взагалі все одно, що там відбувається. Святкувати чи не святкувати Хелловін, обирайте самі, головне, не забудьте потім знову перевтілитися в людей.

Веселого вам Хелловіну!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток