12 квітня 2014 року — поява «зелених чоловічків» у Слов'янську та Краматорську

12 квітня 2014 року — поява «зелених чоловічків» у Слов'янську та Краматорську

В цей день терористи захопили державні установи та райвідділ міліції міста Слов'янськ, де був встановлений прапор РФ. Дії сепаратистів схвалила міський голова, член Партії Регіонів, Н. І. Штепа. Під час штурму бойовики використали димові шашки та сльозогінний газ, стріляли у повітря. Участь в операції брали «зелені чоловічки» з Криму і ветерани розформованого спецпідрозділу «Беркут».

 

 

Пізніше захоплювачі були ідентифіковані як військовослужбовці спецзагону Головного розвідувального управління Генштабу Збройних сил РФ на чолі з Ігорем «Стрєлковим» Гіркіним. Вже наступного дня диверсанти контролювали усі виїзди з міста.

Під час окупації Слов’янська бандити заборонили у місті політичні партії, свободу висловлювань, розпочали репресії. Терористи влаштовували самосуди інколи прямо на вулицях, захоплювали «підозрілих» на їхню думку людей у полон серед білого дня й утримували в будівлі СБУ, яку перетворили на справжню катівню.

Слов’янськ не був єдиним містом, яке піддалося силовому захопленню — цього і наступного дня озброєні люди синхронно атакували держустанови й органи місцевої влади відразу в декількох містах Донбасу: у Донецьку, Горлівці, Дружківці, Краматорську, Костянтинівці, Лимані (тоді Червоний Лиман), Бахмуті (тоді Артемівськ), Покровську (тоді Красноармійськ). У Лимані напад відбили, штурм міського відділу міліції в Горлівці спочатку теж провалився, проте 14 квітня його захопили вже під прикриттям живого щита демонстрантів.

12 квітня 2014 року на всіх під'їздах до Дніпропетровська місцеві мешканці почали зводити блокпости. Люди боялися навали бойовиків із захоплених міст Донецької області. Штаб національного захисту Дніпропетровської області ухвалив рішення про часткову мобілізацію та про організацію блокпостів на всіх дорогах при в'їзді в обласний центр.

Знадобилося майже три місяці, аби Слов’янськ знову став українським. Терористи залишили місто лише у ніч на 5 липня, передислокувавшись у Горлівку і Донецьк. Відступ ворога дозволив українським військам увійти до міста та відновити законну владу.