19 грудня День святого Миколая — покровителя воїнів, водіїв, моряків та лучників

18.12.2021
19 грудня День святого Миколая — покровителя воїнів, водіїв, моряків та лучників

Також святий опікується дітьми, студентами, мандрівниками та допомагає бідним у скруті.

Зимові свята починаються з Дня святого Миколая. Згідно з повір’ям, у ніч на 19 грудня до слухняних діток завітає із подарунками добрий і щедрий святий Миколай.

 

 

 

 

Святого Миколая шанують і католики, і православні. Ті церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають свято 19 грудня за новим стилем (у 20–21 століттях), а ті, що дотримуються григоріанського і новоюліанського календаря — 6 грудня.

Цікаво, що Святий Миколай існував насправді. Він народився у 280 році н. е. у родині багатих греків-християн, які мешкали у місті Патарі (територія сучасної Туреччини). Хлопець зростав у добрі та любові, але його надзвичайно засмучувала навколишня бідність і убогість мешканців міста, тому він із дитинства і протягом життя потайки допомагав бідним родинам та дітям-сиротам. Коли його батьки померли, Миколай отримав величезний спадок, але не став жити в розкошах. Він розпродав усі статки та роздав гроші бідним. Облишивши світське життя, Миколай вирушив прочанином у Палестину, а коли повернувся, став священником, а згодом — і єпископом у місті Міри. Під час гонінь християнської віри його кинули до в’язниці, потім звільнили. А на схилі років отець Миколай став ченцем.

Ще за життя люди вважали отця Миколая святим. Бо він не раз за допомогою щирої молитви творив справжнє диво: вгамував бурю на морі, завдяки чому було врятовано чимало рибалок, а також корабель із прочанами; він зцілював калік і недужих, неодноразово рятував приречених до страти. Але найбільшою його заслугою було те, що він безмірно любив усіх людей і цінував кожного. Помер Миколай 19 грудня 345 року (за юліанським календарем). За доброчинність, вірність та щирість у служінні Богу ділами та вчинками на землі, отця Миколая було канонізовано. А на честь того, що він за життя потайки допомагав іншим, збереглася традиція робити в цей день подарунки. У пам'ять про милосердя святого Миколая цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.

День святого Миколая — одне із найулюбленіших свят українців, яке стало невід'ємною частиною української культури та історії. На українські землі шанування святителя Миколая прийшло разом з християнством і набуло значного поширення. Наприклад, тільки в Києві були відомі як чудотворні кілька ікон святого. Найвідоміші і найдавніші з них — образ Миколая Мокрого у Софії Київській, образи Миколая Доброго, Миколая Притиска та Миколая Набережного у парафіяльних Микільських церквах Подолу. Відомо, що святого особливо шанували запорозькі козаки. А українське місто Миколаїв, за однією із версій, отримало свою назву саме на честь покровителя мореплавців Святого Миколая.

Традиція святкування Дня святого Миколая в Україні була відроджена, після тривалої перерви (понад 70 років), у 1990 році. Відтоді з кожним роком вона набуває поширення, а свято Миколая є не менш очікуваним для дітей, ніж Новий рік. За українським звичаєм і традиціями, Миколай приходить до дітей з подарунками та солодощами вночі з 18 на 19 грудня. До речі, на Західній Україні для подарунків від Миколая ставлять на підвіконня черевички. А ось на Східній Україні малюки звикли шукати подарунки під подушками. До речі, подарунки і солодощі в цей день отримують тільки слухняні діти, неслухняні — різочки чи шматочок вугілля (як символ покарання). Щоб отримати бажаний подарунок діти різних країн напередодні Дня святого Миколая пишуть листівку, яку залишають на підвіконні.

У цей день традиційно готують спеціальні тістечка-миколайчики, якими обдаровують дорослих і дітей. Тістечка мають форму сніжинок, бо вважається, що після Дня святого Миколая настає справжня сніжна зима.

Свято вчить милосердю, щедрості і любові до оточуючих людей. А також у світлу силу добра, яке перемагає зло. І дорослі й діти вірять у щиру доброту святого Миколая Чудотворця та сподіваються отримати на свято свій довгоочікуваний подарунок. Чудесну традицію передають з покоління в покоління. Саме доброта і віра в чудо здатна зберігати все найдорожче в людських серцях.

Є також повір'я: якщо в переддень чарівного свята загадати заповітне бажання, Святий Миколай його обов'язково виконає. Тож нехай Чудотворець принесе у ваші домівки мир, добро, радість, розуміння і солодкі подарунки!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток