Зараз в ефірі:

20 лютого — День Героїв Небесної Сотні

19.02.2022
20 лютого — День Героїв Небесної Сотні

20 лютого вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні патріотів, які ціною власного життя стали на захист ідеалів демократії, прав і свобод людини та європейського майбутнього України.

 

 

 

 

 

 

День Героїв Небесної Сотні заснували Указом Президента від 11 лютого 2015 року.

У 2014 році цими лютневими днями в Україні розпочався найтрагічніший етап Революції Гідності. Протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку. 18 лютого протестувальники організували ходу до Верховної Ради України, яка отримала назву «Мирний наступ». Працівники міліції, діючи за вказівками керівництва правоохоронного органу, спільно з «тітушками», грубо порушуючи чинне законодавство, застосовували надмірне насильство і використали вогнепальні набої та зброю, жорстко силою розігнавши ходу. Як наслідок, 18 лютого на вулицях Інститутській та Грушевського, Кріпосному провулку та Маріїнському парку загинуло 23 людини, а 509 дістали тілесні ушкодження, з них 37 тяжкі, 85 середньої тяжкості. Загалом у період 18-20 лютого 2014 року в центрі Києва загинули близько ста осіб, кілька десятків зникли безвісти, більше тисячі дістали поранення, а сотні були заарештовані та піддані тортурам.

Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Це люди різної національності, віку, освіти з усіх регіонів України та з-за кордону, успішні підприємці, незаможні пенсіонери, науковці, митці та студенти. Наймолодшому, Назарію Войтовичу, було 17. Найстаршому, Іванові Наконечному 82 роки.

Смерть першого з Героїв Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала 22 грудня 2013 року в результаті тілесних ушкоджень, завданих невідомими особами, які були одягнені у форму спецпризначенців. 22 січня 2014 року від вогнепальних поранень під час сутичок в центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян і Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. Останній з Героїв сотні, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року через ускладнення внаслідок вогнепального поранення, отриманого під час штурму Майдану силовиками 18 лютого 2014 року. Число 107 не остаточне, його можуть змінити результати слідства, яке й досі не завершилося. Наразі 105 героям Небесної Сотні посмертно надано звання Герой України, а троє іноземців громадянин Білорусі Михайло Жизневський і громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.

2014 року Верховна Рада України заснувала орден Героїв Небесної Сотні, яким відзначають за громадянську мужність, патріотизм, обстоювання принципів демократії, прав і свобод людини, а також активну благодійну та громадську діяльність. 17 лютого 2021 року Верховна Рада визнала Революцію гідності одним із ключових моментів української держави і проявом національної ідеї свободи. Гідність, свобода, відвага, єдність, честь стали одними з головних об'єднавчих цінностей Революції Гідності.

У вересні 2014 року, вже після повалення злочинного режиму, Україна відкрила кримінальне провадження щодо розслідування злочинів на Майдані. Проте притягнення до відповідальності ймовірних організаторів та виконавців розгону Майдану справа надзвичайно складна, адже значна частина з них утекла за кордон, зокрема до Росії.

Революція Гідності стала трансформаційним, героїчним і драматичним феноменом для України. Український народ довів свою відданість свободі, свою гідність, заплативши, проте за такі цінності найвищу ціну життям українських патріотів. Революція Гідності відкрила вікно можливостей для важливіших змін в Україні процесу декомунізації, розвитку громадянського суспільства, волонтерського руху, розбудови війська і захисту держави. А також подальших процесів трансформації посттоталітарного суспільства у демократичне.

Україна зберегла свою незалежність від імперської Росії, позбувшись Віктора Януковича і його близького оточення, які перманентно здавали національні інтереси країни й готові були здати остаточно, та ствердила свій європейський вектор розвитку. Кремль не полишив намагань повернути Україну в лоно своєї імперії, захопивши невдовзі після подій на Майдані Крим і окупувавши частину території Донбасу. Утім на оборону цінностей, які відстоював Майдан, постала українська армія, що й нині дає відсіч ворогу на Сході України.

Боротьба за вільну, єдину, демократичну Україну триває. Віримо в нашу армію, у нашу Перемогу!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток