Зараз в ефірі:

21 лютого всі країни світу відзначають День рідної мови

20.02.2022
21 лютого всі країни світу відзначають День рідної мови

Свято започаткували у 1999 році. На сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі, постановили, що таке свято має існувати для підтримки багатомовності, а також, мовного і культурного різноманіття. Воно має стати ще одним поштовхом та нагадуванням про необхідність збереження мов, народностей та їх культурної спадщини. В Україні День рідної мови щорічно відзначають 2000 року.

 

 

До Дня рідної мови ми підготували цікаві факти про українську мову, які точно надихнуть вас на глибше її вивчення:

1. Українська мова налічує близько 256 тисяч слів. Мову офіційно визнали літературною після видання "Енеїди" Івана Котляревського.

2. Перший офіційний Український правопис було затверджено 17 травня 1919 року на Загальних зборах Української академії наук.

3. Нашу мову, протягом останніх чотирьох століть, намагалися знищити аж 134 рази! І, наскільки вона стійка, можна лише уявити, адже вона і досі в Україні. Нею розмовляють, навчаються, співають, пишуть поезію та прозу.

4. Унікальна властивість української мови — двоїна. Зараз про неї мало кому відомо, адже її вилучили примусово у 1933 році, щоби наша мова не мала таких відмінних рис від російської. Хоча, раніше, казали не «два слова», а «дві слові», не «дві руки», а «дві руці», не «чотири вікна», а «чотири вікні». Це яскравий приклад того, яких штучних змін зазнала наша мова через намагання її знищити чи замінити.

5. У 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки. А, ще раніше, якщо поглянути на мовну карту 1871 року, вона була поширена ще далі. Зараз навіть на території сучасної України не всі спілкуються українською.

6. Надавати усім словам зменшувально-пестливу форму — це не тільки особливість мови, а й особливість поведінки, рис притаманних українському народу. Навіть державний гімн містить пестливі слова типу «сторонці» чи, навіть, «воріженьки».

7. Найбільша кількість слів в українській мові починається з літери «П». А, найменше у нас слів, які починаються на «Ф». І, ті що є, у більшості випадків — запозичені з інших мов. Ця буква взагалі, специфічна, адже раніше, її вимовляли як «ХВ». Хвіртка, Хведір, Шахва тощо.

8. У нашій мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво.

9. Українська мова має напівофіційний статус в США, а саме в окрузі Кук штату Іллінойс, до якого входить Чикаго. Наша мова там, виявляється, одна з найбільш вживаних.

10. Українська мова має свій офіційний сайт, який містить багато цікавої інформації та про історію мови, і багато корисних для справжніх гуманітаріїв практичних даних.

«Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить», — писав Олександр Олесь. У Всесвітній День рідної мови хочемо закликати усіх українців любити і цінувати свою рідну мову. Вивчайте та розвивайте її, передавайте своїм нащадкам, і, найголовніше, говоріть українською!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток