26 червня: День кримськотатарського прапора

26.06.2020
26 червня: День кримськотатарського прапора

 

26 червня ‒ тисячі кримськотатарських прапорів щороку підніматимуть на вулицях багатьох країн.

 

 

 

 

 

 

За основу для прапора була взята тамга ‒ герб роду Гіраїв. У 1917 році на першому Курултаї кримськотатарського народу символ був ухвалений як державний прапор. Якщо ми візьмемо більш глибоку історію, то як таких загальнодержавних прапорів у Кримського ханства не було, практично кожен рід мав свої прапори. А знак Гіраїв був обраний завдяки тому, що вони були правителями і з ними була пов'язана державність кримських татар.

ФОТО: Перший Курултай кримськотатарського народу. Листопад 1917 року (Радіо Свобода)

Блакитний фон, як знак неба, часто супроводжував тюркські народи. Знак же тамги тлумачать по-різному: вона нагадує сокола, який летить у небі; є версія, що це ваги ‒ символ миролюбності, врівноваженості, взаєморозуміння; кажуть і про те, що тамга ‒ гребінь.

У самих же ханів Гіраїв тамга на прапорі розташоувалася посередині, а в 1917 році для прапора був затверджений стандарт ‒ блакитний фон і тамга в лівому верхньому кутку. Тоді прапор був ухвалений саме як державний.

Під час депортації зберігати прапор було небезпечно... У 1970-1980 роках багато кримських татар не знали про існування свого прапора. 18 травня активісти таємно вивішували жалобні чорні прапори на висотні споруди, будівлі й стовпи. Таким чином люди висловлювали свій протест проти здійсненої 18 травня 1944 року депортації та вшановували пам'ять про її жертв.

Рішення визнати кримськотатарський прапор національним було ухвалене у 1991 році на вже другому Курултаї.

Але сам прапор в ті роки не був поширений: після примусового переселення, втрати своєї землі, довгих років життя на чужині в умовах обмежень і заборон на символи у кримських татар, які повернулися до Криму, на будинках ще деякий час не було національного прапора з блакитним полотнищем.

26 червня 2010 року кримські татари вперше святкували День кримськотатарського прапора. Відтоді кримські татари стали частіше використовувати цю символіку: тамгою прикрашають будинки, одяг, рукотворні шедеври, автомобілі та робочі місця.

ФОТО: Кримськотатарські прапори на святі Курбан-Байрам. Феодосія, село Ближнє, 13 вересня 2016 року. Авт. Аліна Смутко

ГОЛОВНЕ ФОТО: День кримськотатарського прапора в Києві, 26 червня 2016 року (Радіо Свобода)

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток