29 травня День миротворців ООН

29 травня День миротворців ООН

День був проголошений рішенням Генеральної асамблеї ООН від 11 грудня 2002 року. Саме цього дня в 1948 році Рада безпеки ООН заснувала першу місію з підтримки миру. Відтоді були проведені 72 миротворчі операції.

 

 

 

 

 

За ці роки під прапором ООН пройшли службу понад 1 млн миротворців, 3800 із них загинули при виконанні службових обов'язків. Нині в 14 миротворчих операціях на чотирьох континентах проходять службу понад 88 тисяч військовослужбовців, поліцейських і цивільних співробітників зі 124 країн. Мета кожної місії полягає в порятунку людських життів, запобіганні масовим злочинам і створенні основи для побудови миру.

В Україні цей день був встановлений Указом Президента «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 року. До того ж 15 липня в Україні відзначається День українських миротворців.

Українські миротворці з 1992 року брали участь у більш ніж 27 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у різних регіонах планети. Згідно з офіційною інформацією Міністерства оборони України, за ці роки у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки взяли участь близько 45 000 українських військовослужбовців, з яких 55 загинули. Наразі ЗС України беруть участь у 8 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у 6 країнах світу та районі Аб’єй.

Зокрема, в Місії ООН зі стабілізації в ДР Конго беруть участь 263 наших військовослужбовців, у Збройних силах ООН з підтримання миру на Кіпрі — 2, Тимчасових силах ООН із забезпечення безпеки в Аб‘єй — 6, Місії ООН у справах тимчасової адміністрації в Косово — 2, Місії ООН в Південному Судані — 4. Спільні миротворчі сили в Зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова — 10, у багатонаціональних силах КФОР у Косово беруть участь 40 військовослужбовців. Україна займає 6 місце за кількістю “блакитних шоломів” серед європейських країн (після Італії, Франції, Іспанії, Ірландії та Німеччини) та 42 місце серед усіх країн.

У наш час миротворчі операції ООН набувають все складнішого та багатопланового характеру, і не обмежуються перевіркою дотримання режиму припинення вогню, а фактично вирішують завдання відбудови країн, які опинилися на межі краху, часто після конфліктів, що тривали десятиліттями. Окрім іншого, «блакитні шоломи» докладають багато зусиль, щоб врегулювати конфлікти мирним шляхом, слідкують за втіленням у життя мирних угод, сприяють вирішенню кризових ситуацій, відновленню економіки після руйнувань та допомагають у створенні державних структур.

Нині в операціях, керованих Департаментом операцій з підтримки миру, служать понад 72 000 військовослужбовців і 15 000 цивільних осіб, таким чином, Організація Об'єднаних Націй є найбільшою у світі багатосторонньою організацією, що вирішує завдання постконфліктної стабілізації.

У День миротворців ООН ми висловлюємо вдячність за службу всім, хто під прапором ООН чесно виконував і продовжує виконувати благородну місію воїнів-миротворців, захищає мир та спокій у «гарячих точках» світу.