Зараз в ефірі:

5 років оборони Донецького летовища

20.01.2020
5 років оборони Донецького летовища

Вже п’ять років Україна вшановує пам'ять оборонців Донецького аеропорту, які трималися і захищали його до останнього подиху. Якими ці дні були у 2015 році?

 

 

 

 

 

 

20 січня 2015 року у пресцентрі АТО повідомили, що станом на 7 ранку в аеропорту тривають бої, але українські військові далі контролюють об'єкти, які раніше звільнили від бойовиків. Помічник міністра оборони Юрій Бірюков пізніше заявив, що в аеропорту сили АТО проводять операцію. Пізніше Бірюков повідомив, що вранці декілька десятків десантників пішли на допомогу бійцям в аеропорту. 

«Сьогодні день важких втрат, безславних перемог і запаху смерті. О 10:00 на порт пішов десант з метою закріплення позицій в новому терміналі, старому терміналі, агроцентрі, вишці, пожарці. Але зранку був густий туман і майже всі водії БМП, МТЛБ поблудили і повисаджували десант хер знає де.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Їх там вже чекали: багато хлопців полягло в перші хвилини бою. Цей весь жах я слухав в прямому ефірі по воєнній рації — як хлопці кричали, що їх оточують, по них лупить кулемет, їм підбили прямою наводкою коробочки і лише деяким з них вдалось вскочити в приміщення».

21 січня терористичні формування підірвали перекриття нового терміналу донецького аеропорту, серед українських військових є загиблі та поранені.

«Бруд на руках почав в’їдатись в шкіру і сушити руки. Волосся стало липким і склалось у пасма. Погода перетворює ґрунт під ногами на суцільне місиво, яке з часом збільшується в об’ємі і заноситься рівним шаром на підлогу будинку, руки, штани, рукавиці, спальники, речі побуту і т.д. Подвір’я метеостанції за 2 тижні перетворилось на суцільну руїну».

21 січня під час боїв за аеропорт було поранено народного депутата Дмитра Яроша. Його зачепили осколки від "Граду", фактично врятувала каска. З аеропорту евакуювали 22-х поранених військових.

Протягом двох днів не дочекавшись транспорту під лютою загрозою смерті, бійці 90-го окремого аеромобільного батальйону вирішили залишити руїни диспетчерської вежі. Щоб відволікти і змусити бойовиків припинити вогонь, вони викликали на себе РСЗВ Град, під залп якого вони вибігали з вежі. Рухаючись маршрутом «Доктора Хаоса», кіборги залишили диспетчерську вежу Донецького аеропорту. У період з 1-ї до 3-ї години ранку кількома групами новий термінал донецького аеропорту залишили ще 13 вцілілих Кіборгів. Останнім вийшов близько 5:30 ранку боєць 90-го окремого аеромобільного батальйону з позивним «fly». Це були останні герої, які захищали будівлі Міжнародного аеропорту «Донецьк» імені Сергія Прокоф'єва.

22 січня у пресцентрі АТО повідомили, що загинули 10 військових, 19 дістали поранення. Кіборги відступили із нового терміналу, але аеропорт не залишили, бої тривають. Того ж дня з нового терміналу вийшли останні українські захисники, таким чином оборона цієї ділянки фронту тривала 242 дні. 

«Можна сказати, що 22 січня 2015 року орієнтовно о 5:00 ранку ми покинули аеропорт. Хоча це чисто формальність — ми утримували метеостанцію, яка теж відноситься до будівель порту, тому це питання спірне».

На превеликий жаль, 16 українських бійців попереднього дня були поранені та потрапили у полон, 6 військових загинули. Вечором 22 січня в Донецькому аеропорту залишалися не менше двадцяти українських військових — вони мали можливість відступити, однак продовжили бій. Того ж вечора до "кіборгів" прибуло підсилення з 79-ї аеромобільної бригади. 

22 січня о 9:30 батальйонно-тактична група «1-ї слов'янської бригади» ДНР, підкріплена 10-ма Т-72 та протитанковою батареєю МТ-12, атакувала позиції ОП «Зеніт» (в/ч 1428 ППО) зведеного загону Повітряних Сил ЗСУ «Дика качка». З бункера ОП «Зеніт» на той час безпосереднє керівництво обороною ДАПу здійснював начальник ГШ ЗСУ та командувач ВДВ. Бойовикам вдалося зімкнути кільце навколо позиції зведеного загону ПС та залишків батальйону 95-ї бригади. В результаті 9-годинного бою ворога було повністю знищено, позицію розблоковано, а ворожу техніку спалено вщент. Було взято в полон 7 бойовиків, захоплено 2 БТР-80, 4 МТ−12, а з боку зведеного загону ПС ЗСУ загинули 2 військовослужбовці. 

Вранці 23 січня до аеропорту намагалися прорватися півтора десятка терористів на машині. Українська розвідка їх ліквідувала, одного залишили в живих. Того дня вдалося визволити 3 українських військових та повернути тіла 8 загиблих бійців. 

З 23 на 24 січня під аеропортом вантажівки з бойовиками та російськими військовими потрапили під обстріл, понад 20 терористів загинули, 10 потрапили в полон. Того ж дня українська влада оприлюднила дані, що за останні 5 діб у боях за аеропорт знешкоджено 85 бойовиків, 53 поранено, знищено 7 танків, 12 броньованих машин, 9 одиниць автомобільної техніки, гармату МТ-12. З українського боку загинуло 18 військових, 235 поранено.

27 січня українські військовики відвоювали частину аеропорту, успішний бій було сплановано та проведено задля можливості забрати тіла сімох воїнів, що раніше загинули.

Завдяки волі, витримці та любові до рідної землі імена цих воїнів навіки будуть закарбовані в українській історії. 

«Вони витримали, бетон не витримав. За стійкість і непереможність захисників Донецького аеропорту їх назвали Кіборгами — вони стали символом непохитного духу українського народу».

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток