Зараз в ефірі:

8 травня: День пам’яті та примирення

07.05.2020
8 травня: День пам’яті та примирення

Дні пам’яті та примирення проголошені рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року. В резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні – 8 і 9 травня, як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни.

 

 

 

 

Асамблея також підкреслила, що ця історична подія підготувала умови для створення Організації Об’єднаних Націй, покликаної позбавити майбутні покоління від лихоліття війни та закликала держави — члени ООН об’єднати зусилля у боротьбі з новими викликами й загрозами та зробити все можливе, задля урегулювання всіх суперечок мирними засобами згідно зі Статутом ООН і таким чином, аби не піддавати подальшій загрозі міжнародний мир і безпеку.

Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення 8 травня є "гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму".

Акт воєнної капітуляції Німеччини підписаний 7 травня 1945 року, а набув чинності 8 травня о 23:01. На вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсхорсті підписаний ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. По своїй суті він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню — 8 травня о 23:01 за Середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за Московським).

Більшість західноєвропейських країн відзначають День перемоги в Європі переважно 8 травня, країни Британської Співдружності — 7 травня, а Росія та деякі посткомуністичні країни відзначають 9 травня — за московським часом.

Україна, Литва, Латвія, Естонія відмовилися від святкування та парадів 9 травня та вшановують пам'ять полеглих у Другій світовій війні, згідно з європейськими цінностями, саме 8 травня.

Ці дні присвячені пам’яті понад 50 мільйонів людей, чиє життя обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старикам, — усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. Тим, хто загинув на її фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.

Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Ідея використовувати червоний мак, як символ пам’яті, з’явилася під впливом вірша військового лікаря й поета, учасника Першої світової війни Джона Мак-Крея "У полях Фландрії". Зображення уособлює квітку маку та кривавий слід від кулі.

Укрпошта 8 травня 2020 року введе в обіг поштову марку "Пам’ятаємо. 1/9/1939-2/9/1945" у рамках відзначення 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Дизайн поштового випуску, який розробляв відомий український художник-графік Володимир Таран, містить мак — символ пам’яті полеглих (автор — Сергій Мішакін) та важливі для українців історичні дати.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток