9 грудня — Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності

09.12.2019
9 грудня — Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності

У вересні 2015 року Генеральна Асамблея ООН постановила проголосити 9 грудня Міжнародним днем пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності й запобігання цьому злочину. Дата була обрана у зв’язку з тим, що в цей день в 1948 році була ухвалена Конвенція про запобігання геноциду і покарання за нього.

 

 

 

У Конвенції про запобігання злочинам геноциду і покарання за нього (стаття 2) геноцид тлумачиться як "наступні дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу..." У Конвенції підтверджується, що геноцид, незалежно від того, відбувається він у мирний або воєнний час, є злочином, який порушує норми міжнародного права і проти якого учасники Конвенції зобов’язуються «вживати заходів попередження і карати за його вчинення» (стаття 1). Головна відповідальність щодо запобігання і припинення геноциду покладається на державу, в якій цей злочин вчиняється.

На Всесвітньому саміті 2005 року глави держав і урядів одноголосно підтвердили, що "кожна держава зобов’язана захищати своє населення від геноциду, військових злочинів, етнічних чисток і злочинів проти людяності". При цьому глави держав і урядів підтвердили, що, якщо та чи інша держава "виявиться не в змозі" захистити своє населення від чотирьох зазначених злочинів, міжнародна спільнота готова зробити колективні дії через Раду Безпеки й відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй.

Політичне зобов’язання, взяте на себе державами-членами у 2005 році, спирається на норми міжнародного права, включаючи Конвенцію про геноцид. Ухвалюючи цю резолюцію без голосування, всі 193 держави-члени тим самим підтвердили, що кожна окрема держава відповідальна за захист свого населення від геноциду, що така відповідальність передбачає запобігання цьому злочину, в тому числі підбурюванню до нього.

Деякі факти про геноцид за останні 100 років:

1932-1933 — Йосип Сталін і Радянський Союз створюють штучний голод в Україні після того, як народ протестує проти "колективізації", яка вилучає з приватної власності сільськогосподарські землі й примушує людей до роботи в радянських колективах. За деякими оцінками, 25,000-33,000 осіб вмирають щодня. В Україні через голодомор загинули понад 4,5 млн. людей.

Грудень 1937-січень 1938 — Японська імператорська армія крокує в Китаї та вбиває, за історичними оцінками, близько 300 000 китайських солдатів і цивільних осіб. Десятки тисяч людей піддаються зґвалтуванню перед смертю.

1938-1945 — нацистська Німеччина, під проводом Адольфа Гітлера, починає вважати єврейське населення расово неповноцінними й загрозою для своєї раси. Вбиває шість мільйонів євреїв у Німеччині, Польщі, Радянському Союзі та в інших областях по всій Європі під час Другої світової війни.

1975-1979 — злочини лідера червоних кхмерів Пол Пота, щоб перетворити Камбоджу в комуністичне селянське господарство. Гинуть близько двох мільйонів осіб від голоду, примусової праці та страт.

1988 — іракський режим Саддама Хусейна призводить до нападів на цивільних осіб, що залишилися в "заборонених" областях. Атаки здійснюють із застосування іприту і нервово-паралітичних речовин. Гине до 100 000 іракських курдів.

1992-1995 — Югославія, на чолі з президентом Слободаном Мілошевичем, нападає на Боснію після того, як вона заявляє про свою незалежність. Близько 100 000 осіб — більшість із яких мусульмани, або боснійці, — вбиті під час конфлікту. Відбуваються масові страти чоловіків "бойового віку" і зґвалтування жінок.

Серпень 2014 року — так званий ІДІЛ руйнує й атакує північне іракське місто Синджарі, регіон релігійної групи меншини єзиди. 500 осіб було вбито, 70 дітей померли від спраги, жінки були продані в рабство між послідовниками угруповання Ісламська держава. 

Січень 2016 — за даними доповіді Організації Об’єднаних Націй, ІДІЛ, як вважають, тримає понад 3500 людей рабами, більшість із яких жінки та діти з громади єзидів й інших груп меншин.

Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду покликаний підвищувати обізнаність про Конвенцію щодо запобігання злочину геноциду і покарання за нього, а також нагадує про мільйони людей, які стали його жертвами.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток