Зараз в ефірі:

Абітурієнт ВІКНУ має бути мотивований, хотіти служити війську, вивчати військову справу, - полковник Олександр Джус

13.02.2025
Абітурієнт ВІКНУ має бути мотивований, хотіти служити війську, вивчати військову справу, - полковник Олександр Джус

«Переважна більшість наших викладачів кафедри або мають статус учасника бойових дій або виконують зараз завдання за призначенням у районі виконання бойових дій». Про це, а також про роль соціальної роботи, навчання курсантів і роботу викладачів на Армія FM розповів полковник Олександр Джус, начальник кафедри «Соціальної роботи у військах» Військового факультету соціальних та поведінкових наук Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Олександр Джус розповів про роль соціальної роботи у війську.

– Соціальна робота відіграє критично важливу роль, як і під час війни, так і в процесі безпосередньо післявоєнної адаптації військовослужбовців. Перш за все вона спрямована на підтримку морального стану, також психологічного здоров'я та соціальної інтеграції військових і ветеранів. Під час дії правового режиму воєнного стану соціальна робота або ж задача соціальних працівників спрямована, перш за все, на психологічну підтримку військових. Це допомога військовим у подоланні стресу, посттравматичних станів, психологічних травм. По-друге, ця робота полягає у роботі з сім'ями військових, тому що підтримка родин досить важлива, оскільки коли ми забираємо до війська військового, ми частково мобілізуємо до війська всю родину. Тому підтримка родин, що переживають розлуку з військовим, також є досить важливою складовою нашої роботи. Забезпечення їхніх соціальних і матеріальних прав та гарантій. Наступне – це реабілітаційні програми. Мається на увазі сприяння, відновлення військовослужбовців після поранень. Ми говоримо не тільки про фізичні поранення, а також і про ментальне здоров'я. Також мотиваційна підтримка досить важлива, оскільки мається на увазі допомога в збереженні бойового духу та морального стану армії через роботу із соціальними працівниками. Також до цієї роботи командири залучають капеланів, психологів, юристів й інших фахівців. Якщо ми говоримо про післявоєнний період, то основними завданнями наших соціальних працівників буде реінтеграція ветеранів у цивільне життя, допомога у працевлаштуванні, здобутті освіти, соціалізація. Наша задача буде передати військовослужбовця, або на той час вже ветерана передати з війська у громаду. У громаді цим питанням буде займатися вже фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Це нова професія, яка зараз з'явилася в нашій державі для того, щоб військові після звільнення могли інтегруватися, соціалізуватися у суспільстві. Також потрібно звертати увагу на роботу з посттравматичними стресовими розладами, тобто психологічну реабілітацію ветеранів, консультації, створення різноманітних груп підтримки. Також не забуваємо про соціальний захист і допомогу. Це, перш за все, юридична підтримка, підтримка у оформленні пільг, консультації про забезпечення житлом, медичними послугами та інше. Також тут не потрібно забувати про підтримку родин ветеранів, оскільки при поверненні військовослужбовці будуть адаптуватися до змін у сімейних відносинах. Також громадська діяльність – це залучення ветеранів до волонтерських ініціатив, громадських рухів, що допомагає їм знайти новий сенс у житті. Тобто соціальна робота є невід'ємною складовою підтримки військовослужбовців, допомагаючи їм не лише ефективно виконувати свої завдання на війні, а і повернутися до цивільного життя після її завершення.

Полковник назвав дисципліни, які вивчають курсанти.

– Для того, щоб курсанти володіли достатніми навичками і знаннями з психології, під час навчання вони вивчають ряд психологічних дисциплін: військова психологія, загальна психологія, соціальна психологія, психодіагностика у соціальній роботі, соціальна робота у кризових, психотравмуючих та конфліктних ситуаціях, основи соціальної роботи з груповим ризиком і ряд інших. Вивчення цих дисциплін у поєднанні із військовими практиками та стажуваннями створює з них справжніх професіоналів, які не лише володітимуть знаннями та навичками, а й матимуть психологічну стійкість та готовність допомагати військовим і їхнім сім'ях у складних умовах. Взагалі, навчальний план нашого курсанта складається із двох блоків. Це основні навчальні дисципліни та вибіркові навчальні дисципліни. Частину навчальних дисциплін забезпечує нам університет Шевченка, тобто професорсько-викладацький склад університету, безпосередньо це Факультет психології університету. Ще частину навчальних дисциплін забезпечують викладачі військового інституту. Це як загальновійськові дисципліни, так і дисципліни спеціалізації. Саме здобуття переважної більшості практичних навичок за спеціальністю допомагають нам чи курсанти засвоїти під час вивчення дисципліни спеціалізації, таких як теорія і методика соціальної роботи з персоналом, соціально-правова робота у військах, організація комунікації з органами державної влади та громадськими організаціями, технології соціальної роботи у військових колективах, законодавчі регулювання в соціальній роботі і таке інше. Для того, щоб курсанти були справжніми практиками, а не тільки теоретиками, навчальною програмою і освітньою професійною програмою передбачено проведення ряду тренінгових дисциплін. Це такі дисципліни, як тренінг групової згуртованості, тренінг поведінки в конфліктних ситуаціях, тренінг соціально-психологічної взаємодії, тренінг прийняття групових рішень, тренінг команди утворення і таке інше.

Олександр Джус розповів про викладачів своєї кафедри.

У нас на кафедрі сформований досить таки потужний колектив, як із військової точки зору, так і з наукової точки зору, оскільки присутній доктор юридичних наук, професор, кандидат політичних наук, доктор філософії, майбутні кандидати юридичних та політичних наук. Переважна більшість наших викладачів кафедри або мають статус учасника бойових дій або виконують зараз завдання за призначенням в районі виконання бойових дій. Окрім того, хоча б раз у рік кожен викладач кафедри для того, щоб перейняти бойовий досвід у військових частин та підрозділів, який виконує завдання за призначенням, висувається на відповідну посаду, відповідний підрозділ і там безпосередньо набуває цього бойового досвіду для того, щоб потім практично передати і теоретично передати ці знання нашим курсантам і майбутнім курсантам.

Начальник кафедри «Соціальної роботи у військах» Військового факультету соціальних та поведінкових наук ВІКНУ назвав критерії для вступу у навчальний заклад.

Перш за все, абітурієнт має бути мотивований, має хотіти служити війську, вивчати військову справу, мати достатній рівень фізичних здібностей, оскільки при вступі абітурієнти здають фізичні нормативи, це біг на 100 метрів, підтягування, біг на 1 кілометр, дівчата замість підтягувань здають віджимання. Підтягнутись треба не менше 10 раз. Віджимання хоча б 30 раз. 1 км треба пробігти за 4-4,5 хвилини. Потім виводиться середній коефіцієнт і вже по результату середнього коефіцієнта визначається, чи абітурієнт вступив, чи не склав вступне випробування. Окрім того, всі абітурієнти проходять психологічне тестування для того, щоб ми зрозуміли, чи особливо це актуально для нашої спеціальності, оскільки фахівці, майбутні соціальні працівники, вони мають бути психологічно стійкими, тому обов'язково є психологічне тестування і також медичне обстеження. Абітурієнти проходять медичний огляд для того, щоб ми зрозуміли, чи підходять вони для служби у Збройних силах. Також у нас є режим, який дисциплінує майбутніх офіцерів. О 6 годині підйом, зарядочки для того, щоб організм прийшов в тонус, потім сніданок і далі заняття. До обіду займаються на заняттях, вивчають дисципліни, після обіду займаються самовдосконаленням, займаються у бібліотеках.

Олександр Джус пояснив, куди відправляються служити курсанти після закінчення університету.

На сьогодні випускники нашої спеціальності, взагалі фахівці нашого напрямку перебувають у структурі цивільно-військового співробітництва. Після закінчення навчання офіцер, майбутній наш випускник, потрапляє безпосередньо в управління бригади. У кожній бригаді створено відділення цивільно-військового співробітництва, куди входять фахівці як з цивільного співробітництва, зокрема, так і по нашому напрямку, у напрямку соціальної роботи. Тобто, після випуску майбутній офіцер вже буде обіймати посаду безпосередньо в штабі військової частини, в штабі бригади.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток