Зараз в ефірі:

Армійські знаки розрізнення: від типових зірок до сяючих ромбів

05.08.2017
Армійські знаки розрізнення: від типових зірок до сяючих ромбів

Якщо при словосполученні “великі зірки” ви не думаєте про естрадних співачок, а згадуєте особливо оригінальних майорів та підполковників, тоді ви знаєте, що таке армія. 

Як театр починається з гардеропа, так і армія починається з пагонів та знаків розрізнення. 

Згідно з українською енциклопедією у 10 томах, знаки розрізнення — це знаки на службовому одязі військових, що показують їхні персональні військові звання: від збройних сил, роду військ або служби тощо. 

До знаків розрізнення військових належать погони, петлиці, кокарди, емблеми, зірочки і нашивки, лампаси і канти, нагрудні та нарукавні знаки. У радянській армії перші знаки розрізнення військовослужбовців було запроваджено у 1918 році. Далі до Світової війни воїни робітничо-селянської армії не носили на плечах жодних позначок. Їх заміняли так звані шпали та ромби і знаки на рукавах кітеля. Ця норма відносилася навіть до польового форменного одягу та зіграла злий жарт на початку Другої Світової війни. Німецьким, фінським та румунським снайперам було легко визначити офіцера у розрізненій масі військових і завдати удару по найбільшважливій цілі.  

На початку 1943 для особового складу армії і флоту було введено погони, які стали основними знаками розрізнення військовослужбовців. У різних варіаціях, але зі спільними рисами радянські погони проіснували на українських теренах до 2014 року. У спадок українським погонам перейшли п’ятикутні зірки та порядок їх носіння. Однак, війна на сході України знову внесла свої корективи, розповідає Віталій Гайдукевих один із розробників нової української форми та нових знаків розрізнення:

“Старий однострій не красивий, з поганої тканини. Форма — це обличчя армії. Якщо ми поглянемо на однострій Німеччини, Франції, США, Великобританії, ми бачино естетику”, — зазначив він.

Розробка нової форми та знаків розрізнення тривала протягом року. До роботи долучилися художники, науковці, модел’єри. Як результат, не тільки якісно нова форма, але й повністю змінена повсякденна та парадна. П’ятикутну зірку поступово почав витісняти більш український символ — сяючий хрест, більш відомий у народі, як ромб. 
За основу взяли історичні елементи, які були притаманні саме українській армії. Нові знаки розрізнення родів військ схожі на ті, які використовували у ХХ столітті галицька армія та військо УНР.
Модельєрів активно консультували історики, такі як Василь Павлов науковий співробітник історичного факультету КНУ ім. Шевченка:

“Елементами галицького однострою є так звана зубчатка, яка буде прикрашати і погони, і комір старшого офіцерського складу. Елементами армії УНР є так званий британський кашкет, трапецеєвидний клапан на кишеняз, і є також елемент, який дістався нам у спадом від Павла Скоропадського — це “зоря Скоропадського”, ромб з хрестом всередині, який буде замість п’ятикутної зірки символом, який означає ранг військовослужбовця”, — сказав Василь Павлов.

Можна по-різному ставитись до нових ідей, головне, щоб військо з цими реформами змінило свою суть і перетворилася на справжню європейську, боєздатну армію. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток