Зараз в ефірі:

Байден чи Трамп: День виборів у США

03.11.2020
Байден чи Трамп: День виборів у США

До результатів президентських виборів у США лишаються лічені години. Тож у програмі Міжнародний огляд ми детально розберемося з яким політичним багажем прийшли до цього дня Джо Байден і Дональд Трамп. Про всі нюанси перегонів у США нам допоможе дізнатися координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

 

 

 

Андрій Давидов: Чому вибори відбуваються у вівторок, а не в неділю, як зазвичай?

Денис Моксалик: Відповідно до Закону Про вибори, вони мають відбуватися у перший вівторок листопада. Не в неділю вони відбуваються, тому що слід йти у церкву. Цей Закон доволі давній. Ще коли церква відігравала значну роль у США. Відповідно, в неділю всі йшли до церкви, а у вівторок — на вибори.

Андрій Давидов: Розкажи про виборчу систему США і про специфіку голосування у деяких Штатах.

Денис Моксалик: Виборча система у США полягає в тому, що вибори відбуваються через виборщиків. Кожен штат голосує і має пропорційно населенню кількість виборщиків, які потім і обирають президента. Те, кому відходять голоси виборщиків, залежить від голосування у штаті. Рахуються голоси не по всій країні, а голоси в рамках штату. Якщо якийсь кандидат перемагає в рамках штату, то, відповідно, всі голоси штату йдуть за цього кандидата. У деяких штатах будуть підраховувати голоси до кінця тижня. Передусім, Мічиган і Вісконсин. Адже у них складна система підрахунку.

Андрій Давидов: Як протягом 20 років змінилася система голосування у США?

Денис Моксалик: Зросло значення електронних систем голосування і, відповідно, дистанційних. Ці вибори характерні тим, що значний відсоток населення голосував електронною поштою. І здійснив попереднє голосування. Мало того, у 28 з 50 штатів, тобто у більшості штатів, проголосували попередньо більше, ніж під час усіх інших виборів.

Андрій Давидов: Чи дієва ця система? 

Денис Моксалик: Так, дієва. Її протягом десятиліть випробовували. Відповідно, ця система в рази краща, ніж у 2000 році.

Андрій Давидов: Два основних кандидати — демократ Байден і республіканець Трамп. З яким політичним багажем вони прийшли до цих виборів?

Денис Моксалик: Джо Байден — представник поміркованого центру. Демократи після певних експериментів з Обамою та Клінтон, вирішили просунути поміркованого кандидата, не вдуваючись у радикалізм. Який буде близький і республіканським виборцям. Він представник керівництва Демократичної партії. Він професійний державний службовець. З іншого боку, він не є представником меншин. Це типовий білий англосаксонський протестант. Він потенційно найстарший Президент США.

Трамп — абсолютна його протилежність. Це економічне зростання до 2020 року. Це скорочення програм зовнішньополітичної активності. Загалом, це негативно вплинуло на політичну стабільність у Світі. І дало додаткові можливості диктатурам, зокрема в Євразії. Активне відстоювання політики США у відносинах з Європейським Союзом. Демократи вважають, що це провал, розкол Євроатлантиди. Жорстка позиція до Північного потоку 2. Введення санкцій проти компаній, що залучені до проєкту. Надання летальної зброї Україні. Ліквідація Ісламської держави. Відхід від політики згортання нафтової промисловості та скорочення податків для великих корпорацій.

Андрій Давидов: Чи вплинули протести Black Lives Matter на передвиборчі перегони у США?

Денис Моксалик: Протести стали одним з ключових моментів кампанії та безпрецедентно мобілізували виборців. Адже слід прийти на вибори, щоб розв’язати цей конфлікт.

Андрій Давидов: На скільки ЗМІ демократів і республіканців вплинули на аудиторію під час протестів?

Денис Моксалик:  Найбільше відзначились ЗМІ демократів, які хотіли продемонструвати жертвами учасників заворушень. Вони критикували діючу владу. Представляли людей, які виступали на підтримку BLM, жертвами. І просували ідею, що потрібні зміни, щоб все це не повторювалось. 

Андрій Давидов: Чи можемо стверджувати, що демократ Байден, це порятунок американської демократії?

Денис Моксалик:  З точки зору демократів, так. І з точки зору виборців, яких вони змогли переконати. Демократи низового рівня часто підтримували протести. З іншого боку, Байден висловився на користь того, що слід припинити будь-які заворушення. І слід все розв’язувати у правовому полі.

Андрій Давидов: Чи втручалися з-за кордону у виборчий процес?

Денис Моксалик: Тема втручання стає однією з головних під час виборчих перегонів. Зокрема, були помічені мережі російських ботів у поширені матеріалів проти Байдена. Це компромат проти його сина Хантера Байдена. Хоча це не стосується самого кандидата в президенти. Далі, цілеспрямована операція росіян з Андрієм Деркачем. Це щоб перекрити російське втручання, нібито українським.

Андрій Давидов: Як зміниться політика у США та Світі після цих виборів?

Денис Моксалик: Трамп відстоює точку зору, що його політика останніх років правильна. Він далі скорочуватиме присутність військ у Європі, з 52 до 25 тисяч. Примушуватиме союзників США платити за оборону. І, надалі, ізолюватиметься від глобальних проблем.

Байден виступає до повернення активної ролі США у Світі. Всіляко намагається демонструвати, що він буде не таким, як Трамп. Він активно боротиметься з диктатурами. Поверне значні ресурси спрямовані на зовнішньо політичні заходи. Збільшить податки для корпорацій.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток