Зараз в ефірі:

Більше 4,5 мільйонів українців загинуло від голоду

27.11.2020
Більше 4,5 мільйонів українців загинуло від голоду

28 листопада - День пам’яті жертв голодоморів. Україна вшановує пам’ять загиблих від штучного голоду, організованого радянською владою в XX столітті.

День запроваджений Указом Президента України Леоніда Кучми від 1998 року «День пам’яті жертв голодомору». Наступними указами президента від 2000 та 2004 років назву змінили на «День пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій». Указом президента Віктора Ющенка 2007 року він став називатися «День пам'яті жертв голодоморів».

Пам’ятна дата відзначається щорічно у четверту суботу листопада.

 

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, серед найбільш трагічних сторінок історії українського народу особливо сумне місце займає Голодомор 1932-1933 років. За різними даними, у 1932-1933 роках від голоду загинуло від 4,5 до 10 мільйонів українців.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, "розкуркулення" селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Тож українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму, після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духовенства.

Керівництво Радянського Союзу, маючи намір знищити частину українців, офіційно заперечувало факт масової смертності в Україні від голоду в 1932–1933 роках. Тільки з відновленням державної незалежності український народ зміг зірвати табу з теми Голодомору та жорстокого вбивства радянською владою мільйонів українців. 28 листопада 2006 року законом України Голодомор 1932−1933 років був визнаний геноцидом українського народу.

У 2008 році, до 75-х роковин Голодомору, під керівництвом Українського інституту національної пам’яті була створена Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., що складається з 18 регіональних томів та одного зведеного. Цей список не є вичерпним, робота зі встановлення масштабів Голодомору все ще триває. У столичному Музеї голодомору можна ознайомитися з унікальними речами, що розповідають про родинні історії під час геноциду. Проект налічує, зокрема, 120 історій свідків Голодомору.

 

Традиційно в цей скорботний день українці відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні. У церемоніальних заходах біля Меморіального знаку «Свічка пам'яті» в Києві також беруть участь перші особи держави, керівники іноземних країн, парламентів та міжнародних організацій, дипломати, представники релігійних конфесій, регіональні делегації, громадські і культурні діячі, свідки Великого Голоду.

 

О 16:00 годині пам'ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, вшановують хвилиною мовчання та запаленням свічок на центральних площах міст, біля пам’ятників жертвам Голодомору, в храмах та в Залі пам’яті Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» у Києві.

У цей час кожен охочий може долучитися до вшанування загиблих співвітчизників та встановити свічку на своєму підвіконні. Традицію запалювати свічки у вікні своїх будинків, акцію «Свічка у вікні», запропонував американський історик, політолог, журналіст, професор Києво-Могилянської академії, дослідник голодомору в Україні Джеймс Мейс.

 

Запали свічку! Пригадай усіх невинно загиблих українців!

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток