Блокування роботи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в ОРДЛО

Блокування роботи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в ОРДЛО

Нещодавно в окупованих районах Донецької області заблокували роботу спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

 

 

 

 

 

 

Наразі представники Місії не мають достатніх гарантій безпеки для своєї роботи та фактично зачинені в готелях у Донецьку та в Горлівці.

Як причину окупанти назвали затримання 13 жовтня українськими військовослужбовцями в районі ділянки розведення біля Золотого Луганської області ворожого розвідника – громадянина Росії, 1978 року народження. Він воював у структурах так званої ЛНР і у складі групи інших ворожих розвідників, прикривався роботами з розмінування, використовуючи символіку Спільного центру з контролю та координації (СЦКК).

Затриманий не належав і не міг належати до СЦКК. Спільний центр був створений ще у 2014 році за механікою Мінського формату і його сторонами були Україна, Росія та ОБСЄ як посередник. Після того, як у 2017 році російська сторона припинила участь у СЦКК, Спільний центр фактично залишається дисфункціональним. Росія не заявляла про цю особу, яка була затримана, як про свого представника у СЦКК.

Наразі представники Місії не мають достатніх гарантій безпеки для своєї роботи та фактично зачинені в готелях у Донецьку та в Горлівці.

Спостереження в окупованих районах Луганської області продовжується.

Поведінка Росії найближчим часом продемонструє – який справжній мотив

Схоже, що російське керівництво вирішило скористатись цілком логічним затриманням українськими силами одного з бойовиків для нової хвилі дискредитаційної активності проти ОБСЄ та для блокування спостережної місії на окупованій території.

Можливо, росіяни створюють цим штучну проблему, «вирішення» якої вони можуть продемонструвати на переговорах міністрів закордонних справ у Нормандському форматі, які плануються найближчим часом. Це доволі цинічна тактика – штучно створюєш нові проблеми, щоб відзвітувати про їхнє «вирішення» на переговорах і не вирішувати реальні проблеми, які існували до цих штучно створених.

Росіяни створюють штучну проблему, «вирішення» якої вони можуть продемонструвати на переговорах міністрів закордонних справ у Нормандському форматі, які плануються найближчим часом.

Поведінка Росії найближчим часом продемонструє – який справжній мотив. Якщо Росія нічого не робитиме для відновлення нормальної роботи й безпеки спостерігачів ОБСЄ на окупованій території, то це означає, що російська сторона просто спеціально принижує ОБСЄ як інституцію, щоб після переговорів у Нормандському форматі відіграти ситуацію назад і відзвітувати, що нібито щось зроблено.

Цинічна тактика – штучно створюєш нові проблеми, щоб відзвітувати про їхнє «вирішення» на переговорах і не вирішувати реальні проблеми, які існували до цих штучно створених.

Цієї проблеми не було б, якби російська сторона не намагалась обманути увесь світ, відмовляючись брати участь у роботі СЦКК

У підсумковому документі саміту в Нормандському форматі, який відбувся у Парижі в грудні 2019 році, зафіксовано обов’язок гарантувати безпечну роботу і повний доступ СММ ОБСЄ на всій території України. Це означає, що Росія несе пряму відповідальність за блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованих районах Донецької області.

Росія несе пряму відповідальність за блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованих районах Донецької області.

Російська сторона часто виходила із заявами про те, що Україна начебто не виконує домовленості Паризького саміту. Але ситуація зі спостерігачами ОБСЄ є очевидним, зухвалим та цинічним порушенням домовленостей Паризького саміту, причому порушує саме Росія – як сила, яка повністю контролює ситуацію на окупованій території.

Складно уявити більш зухвале порушення чинних домовленостей, ніж те, що наразі відбувається з блокуванням бойовиками роботи спостерігачів ОБСЄ.

Складно уявити більш зухвале порушення чинних домовленостей, ніж те, що наразі відбувається з блокуванням бойовиками роботи спостерігачів ОБСЄ.

Це просто абсурд – «приклеювати» ОБСЄ до цієї ситуації

Навіть теоретично не можна прив’язати ситуацію із затриманням українськими силами ворожого розвідника до роботи спостерігачів ОБСЄ. Це просто абсурд – «приклеювати» ОБСЄ до цієї ситуації.

Цей епізод із затриманням бойовика так званої ЛНР у принципі не може мати жодного стосунку до роботи спостерігачів ОБСЄ.

Україна використає всі дипломатичні канали та міжнародні зв’язки для того, щоб якнайшвидше відновити нормальну роботу спостерігачів на окупованій території. Але це повністю залежить від Росії – це відповідальність російської сторони.