Зараз в ефірі:

БОРОТЬБА УКРАЇНИ ПРОТИ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

24.07.2019
БОРОТЬБА УКРАЇНИ ПРОТИ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ

 

Про воєнні злочини Росії в Україні. Про те, як реагує на них світ, та як винні будуть притягуватися до відповідальності – нам розкаже голова громадської організації «Безпека та взаємодія в Україні» Семен Кабакаєв.

 

 

Олена Кравченко: Розкажіть про Вашу організацію «Безпека та взаємодія в Україні».

Семен Кабакаєв: Наша місія - підтримка прав людини та основоположних свобод, законності та демократії в Україні. Першим народився проект «Стоп терор» за сумісною ініціативою громадянських активістів (вихідців з Донбасу) та МВС, як відповідь на хаос та безчинство, що принесли на нашу територію незаконні збройні формування та Російська федерація. І ми поєднали свої зусилля задля підтримки територіальної цілісності та державного устрою України. Згодом у нас назбирався досить великий пласт інформації, який потрібно було якимось чином реалізувати. Було багато сумнівів щодо перебування НЗФ РФ на територіях Донбасу, потрібні були факти та підтвердження, чим ми і займалися.

Це розпочалось два роки тому, до нас звернулося Міністерство Юстиції, де ми домовилися, що ми допоможемо при першій подачі України до Європейського суду з прав людини. З того часу ми почали думати план дій, який пішов би на користь Україні в міжнародних судах.

Олена Кравченко: Ваша організація працює та збирає докази більше для міжнародної спільноти?

Семен Кабакаєв: Безумовно, якщо нашим Інституціям, або прокуратурі потрібна буде наша поміч. Є низка справ, яких веде військова прокуратура, ми звісно долучаємось до них і допомагаємо.

Ми в свій час були передали дуже велику базу інформації в СБУ та МВС.

Близько 70 000 осіб, які в свою чергу взяли в руки зброю та пішли воювати на окуповані території. Це були спец призначенці, добровольці або регулярні підрозділи. У нас була така оперативна база, яку ми передавали в СБУ близько трьох років тому.

Олена Кравченко: Ви казали, що про усі воєнні злочини Росії в Україні є окремий напрям і ця інформація є у ваших звітах. Таких звітів багато?

Семен Кабакаєв: Наразі у нас їх 4, ще 4 вийде за декілька місяців, тобто вони вже на фінальній стадії підготовки. Ми нарахували приблизно 9-10 напрямків, по яким ми робимо ці звіти. Тут воєнні злочини, це приватні військові компанії, козаки, про яких ми часто чуємо, починаючи з 2014 року, регулярні підрозділи. А також туди відносимо втручання Росії, допомога і підтримка, інформаційний напрям і про порушення прав людини.

Ми беремо кожний напрямок, кожну категорію людей, потім зводимо в єдине, підганяємо під рамки міжнародного права. Наше завдання зробити великий об’єм інформації за рахунок якого, Україна може створити спільну консолідовану претензію до Росії.

Олена Кравченко: Хотіла б перейти до брошурки «Воєнні злочини Росії в Україні». Тут викладені найважчі злочини Росії із початком війни чи взагалі?

Семен Кабакаєв: У цьому звіті представлені кричущі злочини, які ми познаходили. Ми берем публічні. Сам звіт робимо публіцистичним. В них показуємо не тільки те, що люди пережили, а й те, що можна перевірити у відкритих джерелах. Це такі інформаційні матеріали, які ми можемо показати, щоб люди, які знаходяться закордоном змогли перевірити все за посиланнями, які ми вказуємо. Кожна інформація, яка стосується особистості дуже важка. Коли ти спілкуєшся з людиною, то переживаєш все те, що з нею сталося. Звіт з коментарями, мабуть, буде найважчим для нас, я планую його зробити на початку наступного року.

Олена Кравченко: Які відкриті джерела ви використовуєте?

Семен Кабакаєв: Все що є. Світ глобалізується, і інформацію кожен викладає де хоче. Зараз цих соціальних мереж купа, тому можна користуватись чим хочеш. Популярним у 2014-2015 роках був «ВКонтакте», де сиділо багато українців. І більшість людей, які приїжджали з Росії воювати в Донецьку або Луганську область викладали фотографії саме туди. По ним ми робили розслідування. Якщо були сумніви, то перевіряли інформацію в інших джерелах, а потім робили матеріали, які можна розглядати в контексті, а не як окремий випадок. А от починали ми з оперативної бази – СБУ, МВС.

Від Росії іде спланована операція: у світі вони розповідають, що їх нема, але ж логістика, доставка медикаментів, польові табори, техніка, табори для людей – це все треба прорахувати. Можна брати маленькі випадки, аби показати всім, що Росія там є і веде активну діяльність, показати весь цей театр бойових дій.

Олена Кравченко: У брошурі є імена тих, хто катував наших військових. Чи можна очікувати на те, щоб засудити цих людей?

Семен Кабакаєв: Безумовно, треба рішення суду. Але і без рішення суду ми можемо подати їх в Інтерпол за наявності доказів, які Україна може надати Інтерполу для пошуку цих людей. Повинна іти системна робота: зібратись правоохоронні структури, спецслужба, прикордонники, Міністерство. Треба зібрати усю інформацію про особистостей, які вчиняли злочини проти України в один документ. Поки такого нема. У нас є окремі випадки на які вводять санкції. Ми збираєм, передаєм, впливаєм на стільки, на скільки зможемо. Це повинна бути система не тільки для міжнародних судів і спільноти, а і для нас. Можна було сісти, взяти фахівців міжнародного права, наших фахівців написати план дій, а потім втілювати його в життя. Всі ці матеріали можна було застосувати в інформаційній сфері для доказів, висвітлення, якісь проекти запустити, відео, фільми.

Олена Кравченко: Які у нас перемоги?

Семен Кабакаєв: Євросуд з прав людини в найближчий час проведе засідання по 6 позовам різних напрямків. Все що по Криму в суді ООН ми, скоріш за все, виграємо, але програємо все те, що стосується фінансування тероризму. Тут 50 на 50. Міжнародний кримінальний суд півтора роки тому ухвалив резолюцію і тепер вони можуть розглядати справи агресії.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток