Чому Україну можна вважати космічною державою?
7-го квітня 2011-го року, на рівні Генеральної Асамблеї ООН, була прийнята резолюція, в якій 12-те квітня проголошено Міжнародним днем польоту людини в космос. До Всесвітнього дня космонавтики ми зібрали кілька причин чому ми можемо пишатися нашою державою у сфері підкорення космосу.
У цей день, 12 квітня, в 1961 році громадянин СРСР майор Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він зробив один виток навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин. Ця подія - колосальний крок для всього людства, який відкрив людям кероване дослідження космосу.
За рішенням Міжнародної авіаційної федерації 12 квітня відзначається як «Всесвітній день авіації та космонавтики».
В Україні цей День має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України» і закріплений Указом Президента України від 13 березня 1997 року, його святкування відповідно проводиться щорічно 12 квітня.
Україна зарекомендувала себе як космічна держава на самих витоках космонавтики. Значних успіхів наші співвітчизники досягають і сьогодні. Українець був у відкритому космосі. А український прапор навіть кілька разів!
Хоча часто грошей на розвиток космічних досліджень бракує, українці постійно беруть участь у міжнародних програмах, займаються розробками і виготовляють космічний транспорт.
До Всесвітнього дня космонавтики ми зібрали кілька причин пишатися Україною у сфері підкорення космосу.
Факт №1: в Україні народилися основоположники космонавтики.
Чимало науковців, які значною мірою вплинули на розвиток вивчення космосу, мають українське коріння. Саме їхні ідеї і дослідження зіграли величезну роль у подальшому розвитку космонавтики.
Костянтин Ціолковський – вчений-теоретик, є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики. Його наукові і художні твори надихнули багатьох провідних ракетних інженерів. Хоча він народився і прожив все життя на території Росії, його предки походять з Волині і були родичами гетьмана Северина Наливайка. Науковець цим фактом завжди пишався.
Микола Кибальчич – винахідник та автор схеми першого у світі реактивного літального апарата. Народився на території Чернігівської області.
Юрій Кондратюк – український вчений-винахідник. Він був одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Саме Кондратюк автор "траси Кондратюка", якою подорожували на Місяць космічні кораблі "Аполлон".
Сергій Корольов – український вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор. Саме Корольов вважається основоположником практичної космонавтики.
Володимир Челомей – конструктор відомої ракети-носія "Протон". Він був генеральним конструктором ракетно-космічної техніки, член Міжнародної академії астронавтики.
Олександр Засядько створив перші у світі бойові ракети. Він був нащадком українських козаків, генерал-лейтенантом та видатним інженером. Саме уродженець Полтавщини організував у російській армії першу ракетну роту.
Першу ракетну атаку Засядько продемонстрував під час російсько-турецької війни. Хоча він і запропонував використовувати ракети у бойових цілях, його внесок був неймовірно важливий для подальшого розвитку космонавтики.
Доказом цього є те, що іменем українця названо один з кратерів Місяця.
Факт №2: українець був у космосі.
Поки єдиний астронавт України, який побував у космосі – це Леонід Каденюк. У космос він полетів 20 років тому у складі американської команди на шатлі Columbia. Його політ на кораблі NASA став і досі є справжнім проривом для космонавтики незалежної України.
«У 1997 році вперше український гімн пролунав у відкритому космосі»,– розповів космонавт. На жаль у 2018 році перший український космонавт залишив цей світ.
Хоча Каденюк є єдиним космонавтом з України, який побував у космосі, український прапор там бував частіше. Так, космонавт NASA Рендольф Брезник розгорнув на орбіті український прапор. 10 років тому він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов’язують родинні зв'язки.
Брезник був у космосі двічі. 5 разів виходив у відкритий космос. Саме Він – другий після Каденюка – розгорнув на орбіті український прапор.
Видатна жінка з українським корінням підкорила космос! Гайдемарі Стефанишин-Пайпер є однією з найуспішніших астронавтів NASA. Інженер пройшла довгу і складну робочу кар'єру від військово-морських сил до виходу у відкритий космос.
Американка з українським корінням була у космосі двічі, загалом 27 діб. І здійснила при цьому 5 виходів у відкритий космос. У 2007 вона вперше побувала в Україні.
Факт №3: українці будують космічний транспорт.
Хоча українці не мають можливості самостійно відправляти космічні екіпажі, ми постійно беремо участь у створенні космічного транспорту. Так, європейська ракета-носій легкого класу "Vega" з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.
Також українське державне підприємство КБ "Південне" займається розробкою ракетних комплексів та ракетно-космічних систем. Зокрема, у світі добре відомі українські ракети-носії "Зеніт" та "Циклон". Україна справді може похвалитися своїми ракетами-носіями, які доставляють супутники на орбіту.
Українське підприємство "Південне" працює над проектом постійної бази на поверхні Місяця!
Звучить фантастично? Тим не менше наші науковці вже приступили до роботи. Проект має п’ять етапів реалізації. Останній з них передбачає запуск постійної бази, на якій перебуватиме людина. Заплановано це на 2062 рік.
Україна – космічна держава, з багатим минулим та впевненим потенціалом на майбутнє. Українцям дійсно є, чим пишатися!
Зі святом працівників ракетно-космічної галузі України!