День джерела знань

День джерела знань

23 квітня відзначаємо Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. 

 

 

 

 

 

Всесвітній день книги та авторського права було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року. Відзначається свято з 1996 року. 

Головна мета свята – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси і творчих досягнень людини. Адже книги – це вікно у світ культурного розмаїття, це міст, що з'єднує різні цивілізації у часі й просторі.

ЮНЕСКО вирішило святкувати Всесвітній день книги та авторського права 23 квітня з огляду на її символічність для світової літератури, оскільки цей  день є датою смерті у 1616 році письменників світового масштабу Мігеля Сервантеса, Вільяма Шекспіра. Також саме 23 квітня народилося багато відомих письменників М. Дрюон, М. Валеджо, В. Набоков, Г. Тютюнник.

Цікаво, що однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, 1049 року вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною. Першою друкованою книгою українського автора була "Прогностична оцінка поточного 1483 року" Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. А першою книгою, надрукованою в Україні, став Апостол, виданий Іваном Федоровим 1574 року у друкарні Львівського православного братства. 

Нині Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу. В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. Цього дня також заведено було дарувати книгу близьким людям, тим, кого любиш. А також влаштовувати зустрічі з авторами, читання уривків із улюблених книг, різноманітні конкурси, акції на захист книги, фестивалі читання, розпродаж книг тощо. У деяких країнах з нагоди цієї дати видають одне з найпопулярніших видань і роздають його безкоштовно.

Цього року Всесвітній день книги і авторського права проходить під гаслом – «Книги: вікно в світ під час пандемії COVID-19». Адже, як зазначають в ООН, книги не знають відстаней. Ми можемо мандрувати завдяки читанню. Це сильний засіб боротьби з самотністю. Крім того, з 1 по 23 квітня в рамках Всесвітнього дня книги і авторського права ЮНЕСКО запропонувала всім обмінюватися віршами і посланнями, щоб продемонструвати силу книги.

Книга на сучасному етапі розвитку цивілізації залишається одним із найефективніших інструментів передачі інформації з усіх сфер людської діяльності. 

Військова сфера не є винятком. Щороку в різних куточках України проходять виставки книг наших ветеранів під назвою «Ветеранський намет», який вперше з'явився в Києві на Книжковому Арсеналі і став популярною цікавинкою серед відвідувачів.

Багато ветеранів пишуть про пережите на Сході нашої країни. Чимало уривків з їхніх книг можна почути і в нашому етері у рубриці «Читає автор». На вийськовому радіо звучать, до прикладу, фрагменти із книг «На броні» та «Позивний Бандерас», а також багато інших.

Армія ФМ щиро вітає всіх шанувальників книги зі святом! Присвятіть цей день книзі. Читайте і  нехай книга стане вам справжнім другом та порадником на довгі літа.