Зараз в ефірі:

День народження «Залізної пані»

31.03.2020
День народження «Залізної пані»

31 березня 1889 року у Парижі відбулося відкриття Ейфелевої вежі. 

 

 

 

 

 

 

 

Ейфелева вежа - архітектурна пам'ятка Парижа, розміщена на Марсовому полі, символ сучасної Франції. Вежу названо на честь її конструктора Густава Ейфеля. Сам Ейфель називав її «300-метровою вежею», інша, народна назва — «Залізна пані». Вона була зведена як тимчасова споруда для ознаменування сторіччя з дня початку Французької революції та до відкриття паризької Всесвітньої виставки 1889 року, що розташовувалась у палаці Трокадеро та символізувала багатство і незалежність Франції. Вежу збирались розібрати через деякий час після завершення виставки, але завдяки уже встановленим там радіоантенам, це рішення було скасоване.

Висота вежі разом з новою антеною становить 324 метри. Одразу після побудови висота вежі разом із щоглою прапора становила 312,27 м. На неї ведуть сходи і ліфти. Понад 40 років Ейфелева вежа була найвищою спорудою у світі, майже вдвічі вищою від найвищих будівель світу того часу — піраміди Хеопса, Кельнського і Ульмського соборів, монументу Вашингтона — поки в 1930 її не перевершила будівля Крайслер Білдінг у Нью-Йорку.

Будівельні роботи протягом двох з невеликим років — з 28 січня 1887 р. по 31 березня 1889 р. — виконували 300 робітників. Рекордним строкам зведення сприяли креслення надзвичайно високої якості з вказанням точних розмірів 18 038 металевих деталей, для скріплення яких використовували 2,5 млн заклепок. 

31 березня 1889 року, менше ніж через 26 місяців після початку риття котлованів, Гюстаг Ейфель зміг запросити кількох більш-менш фізично міцних чиновників до першого сходження на 1665 сходин і встановив на вершині вежі французький прапор.

Під першим балконом на усіх чотирьох сторонах парапету вежі викарбувані імена 72-х видатних французьких вчених та інженерів, а також тих, хто зробив особливий внесок у будівництво вежі.

Підсумковий бюджет будівництва склав 7,8 млн франків. Основна частина витрачених коштів практично окупилася за період роботи виставки, а її подальша експлуатація виявилася досить прибутковим бізнесом. За шість місяців роботи виставки подивитися на «залізну даму» прийшли понад 2 млн відвідувачів. До кінця року вдалося відшкодувати три чверті всіх витрат на будівництво. Споруда мала приголомшливий і миттєвий успіх.

З 1906 р. на вежі постійно розміщена радіостанція. 1 січня 1910 року Ейфель продовжує оренду вежі на термін сімдесят років. У 1914 році радіоперехоплення дозволило генералу Гальєну організувати контрнаступ на Марні під час Першої світової війни. У 1921 році відбулася перша радіотрансляція з Ейфелевої вежі. В ефір пройшла передача публічного радіомовлення, яка стала можливою завдяки встановленню на вежі спеціальних антен. З 1922 року стала регулярно виходити радіопрограма, яка так і називалася «Ейфелева вежа». У 1925 році зроблені перші спроби ретранслювати з вежі телевізійний сигнал. Передача ж регулярних телевізійних програм почалася з 1935 року. З 1957 року на вежі розташовується телевізійна щогла, яка збільшила висоту сталевої конструкції до 320,75 м. 

Вежа неодноразово змінювала колір — від жовтого до червоно-коричневого. Останні десятиліття Ейфелева вежа незмінно фарбується у так званий «Коричневий-Ейфелевий» колір — офіційно запатентований, близький до природного відтінку бронзи.  На вежі постійно діють ресторани «Висота 95» і «Жуль Верн».

Ейфелева вежастала справжнім символом Парижа і дуже популярним туристичним об'єктом, який щорічно приймає понад 6 мільйонів відвідувачів. Також є найфотографованішою туристичною пам'яткою світу. До речі, у світі відомо про встановлення понад тридцяти копій вежі від 3 до 336 метрів, одна з них заввишки 3 метри 25 сантиметрів знаходиться в Україні у місті Умань, що на Черкащині. Встановлено її в центральному парку до дня міста у 2013 році.Ще одна копія Ейфелевої вежі стоїть у Харкові на території одного з торговельно-розважальних центрів. Її висота 35 метрів. Відкриття вежі відбулося на День закоханих 2013 року.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток