Зараз в ефірі:

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18.05.2021
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу. В Україні згадують трагічні події 1944 року, коли корінний кримськотатарський народ радянська влада вислала за межі Кримського півострова до Центральної Азії. Усього були депортовані понад 180 тисяч людей.

 

 

 

Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася, в основному, 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС. Депортованим давали на збори від кількох хвилин до пів години, дозволяли брати з собою особисті речі, посуд, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кг на родину. Насправді ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Ще 5 тис. кримських татар заслали на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом виселили з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Окремо 5 989 осіб, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештували під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і надалі не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців. 

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар.

Українці завжди пам’ятатимуть трагедію кримськотатарського народу. 12 листопада 2015 року постановою ВР депортація з Криму кримських татар визнана геноцидом кримськотатарського народу. 

Україна в ООН і надалі докладатиме всіх зусиль, щоби депортація сталінським режимом кримських татар у 1944 році була офіційно визнана міжнародним злочином.

На жаль, історія знову повторюється. І вже у наш час, Росія, яка у 2014 році, незаконно окупувала українську територію – Автономну республіку Крим, знову чинить тиск і репресії на кримських татар. Зараз в Криму російським окупантом заборонений Меджліс, і його члени нині щодня піддаються переслідуванням та іншим репресивним заходам. 

Понад 120 громадян України, більшість з яких є кримськими татарами, утримуються у в’язницях в очікуванні політично вмотивованих вироків або відбуваючи незаконне «покарання» в окупованому Криму чи на території РФ. За роки окупації понад 25 тисяч кримських татар залишили територію АРК. 

Усі ці роки, доки триває окупація Автономної Республіки Крим, Україна на міжнародній арені бореться за свої законні території та висловлює підтримку усім незаконно затриманим та ув’язненим на території півострова, а також родинам зниклих безвісти, усім, хто сьогодні в жорстких умовах безправності в Криму насмілюється висловлювати свою громадянську позицію.

У 2020 році в Україні розробили концепцію «Кримської платформи» — міжнародного майданчика, присвяченого питанням Криму, кінцевою метою якого є деокупація Криму, повернення його під контроль України.

Право кримських татар вільно жити на своїй рідній землі буде обов'язково відновлено. Крим — це Україна!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток