Зараз в ефірі:

День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

13.05.2021
День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

14 травня — День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам’ятну дату встановили постановою Верховної Ради від 2 лютого 2021 року.

 

 

 

 

 

 

За час Голокосту нацисти знищили 6 мільйонів євреїв в Європі, серед них 1,5 мільйона дітей. Цифри ці досить умовні, бо повного поіменного списку жертв цієї трагедії немає. Міжнародний інститут збереження пам'яті жертв Голокосту "Яд Вашем" в 1953 році ухвалив закон про те, щоб віддати належне тим людям не єврейської національності, які під час Другої світової війни рятували євреїв. А у 1963 році були визначені критерії присвоєння звання Праведник народів світу. Країни, які були залучені в Другій світовій війні, виявляли таких, оформляли необхідні для цього документи, а потім на спеціальній комісії з Праведників народів світу ухвалювалося остаточне рішення по кожній конкретній людині.

У роки Другої світової війни окупована нацистами Україна була одним із місць масових репресій проти євреїв і знищення їх. Одним із найсумнозвісніших таких місць є Бабин яр у Києві. За період з 1941 по 1945 роки в Україні фашисти знищили 1,5 мільйона євреїв. Багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали. 

Після закінчення Другої світової війни в СРСР факт порятунку євреїв замовчувався, втім, як і сама історія Голокосту. У СРСР згадувати про своє спасіння або бути «рятівником євреїв» було неможливо. У зв'язку з тим, що дипломатичні відносини СРСР і Держави Ізраїль в ті роки були розірвані — це позбавляло врятованих євреїв та чиновників з Ізраїлю можливості подавати або отримувати в Україні будь-яку інформацію. Тому пошук Праведників народів світу в Україні активізувався відносно пізно, коли розпався СРСР. Звичайно, тоді вже залишилося небагато живих рятівників, врятованих і свідків. Між тим, станом на 1 січня 2020 року Україна стала четвертою у світі за цим показником. Звання Праведник народів світу отримали 2 659 українців. Більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.

Водночас у центрі наголошують, що ця статистика не вказує на фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список в жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій війні.

У березні 2021 року Об'єднана єврейська община України спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту ТКУМА створили цифровий проєкт Праведники народів світу. Україна, метою якого є вшанування подвигу українців, які в роки нацистського терору ризикували власним життям і життями своїх рідних для порятунку євреїв, а також поширити інформацію про людей, які виявили милосердя і надавали допомогу єврейському населенню попри смертельну небезпеку для себе та своїх близьких.

Понад 2,5 тисячі імен визнаних Праведників народів світу з України висічені на стіні честі в ізраїльському національному меморіалі Катастрофи (Голокосту) та Героїзму "Яд Вашемі".

 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток