Зараз в ефірі:

День Соборності України — свято народної єдності!

21.01.2021
День Соборності України — свято народної єдності!

22 січня, у День проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, українці відзначають День Соборності України — свято народної єдності.

 

 

 

 

 

Свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак у 2014 році указом Президента свято було відновлено як День Соборності України.

В українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць. Так, саме 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав — УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій, — в єдину соборну Українську державу.

У тексті Акта Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина та Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акта Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття.

Перше святкування Соборності відбулось 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час — автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.

Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Відтоді у різних містах України «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу. З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг на мосту Патона, який символізує об’єднання Правого і Лівого берега Дніпра. Усі охочі долучитись до дійства беруть із собою державні жовто-блакитні прапори, та просто приєднуються, ставши частинкою ланцюга.

Також за новітньою традицією в цей день проводяться святкові заходи, вшанування активістів, учасників Революції Гідності, воїнів АТО та ООС, які віддали життя за те, щоб Україна була єдиною і щасливою.

У цьому році через карантинні обмеження в Україні проходить акція "Ланцюг Соборності" — перший в історії нашої країни віртуальний ланцюг, який з'єднає Київ і Сімферополь. Онлайн-ланцюг утворили аватарки учасників, які одна за одною вишикуються на карті за маршрутом протяжністю 1058 кілометрів — від Софійської площі у Києві до парку Тараса Шевченка у Сімферополі.

Армія FM у День Соборності закликає українців берегти і цінувати свою країну.
 

Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди….

Любіть у труді, у коханні, у бою,
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею

(В. Сосюра, 1944 рік).

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток