День українського миротворця — 25 років боротьби за мир у всьому світі
Сьогодні Україна відзначає День українських миротворців. Свято відносно молоде, проте його приурочили саме тим людям, котрі ризикуючи своїм життям та здоров’ям, впродовж багатьох років налагоджували мир та спокій в найгарячіших точках світу. Це і країни Балканської кризи, і близький Схід, держави центральної Азії, а також спекотна Африка, яка й сьогодні продовжує кликати українців на допомогу. Практично за 25 років в миротворчих операціях та місіях по всьому світу загинуло більше півсотні українських військових. Тож розповімо вам трохи історії про те, як і коли Україна стала частиною мирного врегулювання конфліктів по всьому світу.
У 1992 році Генеральний секретар ООН звернувся до керівництва України з проханням щодо введення військового контингенту до складу сил ООН в зонах конфлікту на території колишньої Югославії.
3 липня 1992 року Верховна Рада підписує закон про те, що ЗСУ беруть участь у миротворчих місіях. Вже на наступний день після наказу міністра оборони в смт. Гвардійське Дніпропетровської області формується миротворчий підрозділ — 240-й окремий спеціальний батальйон на базі 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії 6-ї гвардійської танкової армії (пізніше — 93-ї механізованої дивізії 6 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України). Батальйон було сформовано в рекордно короткий термін — за три тижні! Командиром 240-го батальйону призначили Сидоренка Володимира Володимировича.
15 липня 1992 року два літаки з передовою групою 240-го батальйону на борту здійснили виліт з дніпропетровського аеродрому у напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовці. Після приземлення у Сараєво українські миротворці одразу опинилися в епіцентрі бойових дій. Місто й аеродром обстрілювали артилерія та снайпери.
На самому початку миротворчої місії в результаті мінометного обстрілу аеродрому і нашого артилерійського радіолокаційного комплексу було тяжко поранено 7 військовослужбовців. Старший лейтенант Сергій Топиха помер від поранень в шпиталі. Це була перша бойова втрата українських миротворців.
За 25 років, в різні часи, українські миротворці взяли участь у миротворчих операціях в наступних регіонах і місіях світу: Косово, Боснія і Герцеговина, Східна Славонія, Ангола, Македонія, місія ОБСЄ у Косово, Гватемала (МІНУГУА), Таджикистан, Афганістан, півострів Превлака Хорватія, Кувейт, Сьера-Леоне, місія ОБСЄ у Грузії, Придністров'я, Ірак, Ліван, Єфіопія та Єритрея, місія ООН у Грузії, Судан, Кот-д'Івуар, Демократична Республіка Конго тощо.
Починаючи з 1992 року близько 40 тисяч військовослужбовців Збройних Сил України взяли участь у міжнародних миротворчих операціях. За цей час загинуло 50 військових Збройних Сил України.
Попри війну на Донбасі, Україна допомагає іншим країнам світу. Тож будемо сподіватися, що Україну теж не залишать сам на сам з ворогом. Бо неодноразово українські й світові лідери заявляли, що Україна захищає не лише свою територію, Україна захищає цінності усього демократичного світу.