День з 30-ою окремою механізованою бригадою Костянтина Острозького

День з 30-ою окремою механізованою бригадою Костянтина Острозького

30-та окрема Новоград-Волинська Рівненьска окрема механізована бригада була створена 1 вересня 1941 року.

11 найцікавіших фактів про бойовий шлях частини:

1. 30 ОМБр —  справжня школа командирів. Лише з 2014 року у цій військовій частині зросли такі офіцери ЗСУ, командири окремих військових  частин:

генерал армії  України Віктор Муженко – начальник Генерального штабу Збройних Сил України; 

полковник Сергій Заболотний — командир 58-ї окремої мотопіхотної бригади з 17 лютого 2015 року (з дня заснування) – серпень 2016 року;

підполковник Михайло Драпатий — командир 58-ї окремої мотопіхотної бригади з серпня 2016 року;

підполковник Сергій Собко — командир 128-ї окремої гірсько-піхотної Закарпатської бригади, Герой України;

підполковник Володимир Кокорєв — командир 92-ї окремої механізованої бригади;

підполковник Володимир Горбатюк — командир   54-ї ОМБр;

підполковник Василь Осипчук — командир 59-ї ОМПБр;

генерал-майор Олександр Павлюк — з березня 2017 командувач оперативного командування «Захід»;

полковник Олег Зубовський — командир 28-ї ОМБр;

підполковник Ігор Павліченко — начальник центру морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України.

2. Перша батальйонно-тактична група 30-ї ОМБр брала участь у спецоперації тилами противника «Рейд» влітку 2014-го року. Військовослужбовці бригади здійснювали штурм «Савур-Могили», з боями зайняли та повністю зачистили село Степанівка, вели бойові дії за населений пункт Міусинськ та забезпечили вихід із оточення підрозділів 24-ї ОМБр, 72-ї ОМБр, 79-ї ОАЕМБр, підрозділів прикордонників та нацгвардії. До речі, взимку 1944 року, під час Другої світової війни, підрозділ також брав участь у рейдових діях. 

3. Третя військова частина у Збройних Силах України за кількістю «Народних Героїв»:

Артем Абрамович (посмертно);

Петро Барбух  (посмертно);

Ярослав Антонюк (посмертно);

Микола Микитюк (посмертно);

Олександр Шевчук;

Руслан Радіо;

Вадим Боднар;

Михайло Драпатий;

Іван Віннік;

Антон Сільченко;

Олександр Крот;

Сергій Улітенков;

Копичинський Олег.

4. За особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм, проявлені при захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, надано почесне звання «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка» двом офіцерам бригади: Володимиру Володимировиу Гринюку та Сергі. Станіславовичу Собку.

5. За підсумками за 2017 рік 30-та окрема механізована бригада посіла перше місце серед частин та з’єднань Сухопутних військ України.

6. Під час літніх боїв 2014-го року поблизу Луганського аеропорту російські військовослужбовці зі складу Псковської десантної дивізії штурмували стратегічно важливу висоту неподалік населеного пункту Георгіївка. Бійці однієї з бригад з боєм залишили опорний пункт. Втім, завдяки сміливим та рішучим діям ударно-штурмової групи - група  складалась із 6 БМП-2, що належали 4-й механізованій роті 2-го механізованого батальйону, двох танків, один із яких належав 1-й танковій бригаді, та з особового складу до 40 бійців 30-ї бригади та близько 12 бійців 24-ї бригади -  ворога вдалося відбити та знову закріпитися на тій висоті. В результаті бойовики залишили дві свої бронемашини та документи військовослужбовців ЗС Російської Федерації.

7. У військовому параді з нагоди Дня незалежності України брала участь зведена "коробка" Сухопутних військ під бойовим прапором 30-ї ОМБр.

8. Засновник мережі піцерій «Pizza Veterano» молодший сержант Леонід Остальцев забезпечує роботою ветеранів АТО. Тут допомагають адаптуватися військовим, які повертаються з війни. Остальцев також проводить майстер-класи для дітей, у тому числі дітей загиблих військовослужбовців. Відвідувачі піцерії також можуть оплатити піцу для військовиків, які перебувають на лікуванні в госпіталях, або на вокзалах. Леонід Остальцев як боєць бригади ефективно брав участь у складі 2-ї механізованої роти 1-ї батальйонно-тактичної групи в операції «Рейд» у 2014 та  2015 роках під час боїв у селищі Піски та на Дебальцівському напрямку.  

9. 30-та окрема механізована бригада з осені 2004 року була однією з перших в ЗСУ, на базі якої проводився експеримент із комплектування військовослужбовцями військової служби за контрактом, і вже наприкінці 2005 року у військовій частині не залишилось жодного строковика.

10. Під час боїв за Логвинове Донецької області 12 лютого 2015 року бійці 4-ї механізованої роти 2-го механізованого батальйону, після затяжного близького вуличного бою в меншості, взяли в полон 17 бойовиків незаконних збройних формувань.

11. За наказом НГШ 13 серпня 2014 р. чотири військовослужбовці бригади протягом дня тримали оборону на Савур-Могилі. Ними були новопризначений командир бригади підполковник Віталій Якубов та три розвідники зі складу розвідувальної роти — начальник розвідки, заступник командира роти з озброєння та командир відділення. Під безперервними артилерійськими обстрілами вони відбивали спроби незначних сил противника підійти до стратегічно-важливої висоти. Так тривало, доки не підійшли основні сили підрозділу спецпризначення на чолі з генералом Гордійчуком.