Зараз в ефірі:

Діти з ТОТ можуть вступити безкоштовно в українські ВНЗ у 2020 році

09.07.2020
Діти з ТОТ можуть вступити безкоштовно в українські ВНЗ у 2020 році

Верховна рада України ухвалила зміни до Закону «Про вищу освіту». Тепер випускники шкіл з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей і Криму будуть вступати в українські виші за максимально спрощеною процедурою. Про процес подачі документів без ЗНО та значення окупаційного сертифікату про закінчення школи говорили в етері Армія ФМ з начальником Головного управління вищої освіти Міністерства освіти і науки України Світланою Кретович та представником цього підрозділу Іриною Кравчук.

 

Олена Кравченко: 3 липня депутати проголосували за законопроект, щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей. Яка ж процедура спрощеного вступу?

Світлана Кретович: Ця процедура існує з 16-го року. Є освітні центри «Крим – Україна» і «Донбас – Україна». Тих і тих більше ста, і щороку чисельність збільшується. Цьогоріч почали свою роботу з 9 червня. Вони створені на базі вищих навчальних закладів і закладів фахової освіти – коледжів і технікумів. Освітні центри орієнтовані на дітей з окупованих територій, які змогли здобути українську повну загальну середню освіту. Діти звертаються до цих центрів, оформлюють так звану освітню декларацію і мають можливість скласти у школі державну підсумкову атестацію – це укрмова та історія України. В університеті чи коледжі складають одне профільне вступне випробування, і мають право брати участь у конкурсі на місця державного замовлення у межах встановлених квот. Через освітні центри мають право так само вступати діти, які здобули дистанційно повну середню освіту. Якраз вони можуть або складати ЗНО в додаткову сесію, або вступати через освітні центри, здаючи екзамени. Зараз проголосований в Раді закон, який дозволяє вступати за такою самою процедурою в усі заклади України. Він ще не підписаний президентом. На сайті Міносвіти є вичерпна інформація щодо освітніх центрів. Освітні центри надають безкоштовний гуртожиток вступникам, сприяють отриманню ІD-картки. Також протягом 3 місяців довідку про складання іспитів з укрмови та історії замінюють на свідоцтво про повну загальну середню освіту – легітимний український документ про навчання в школі. 

Олена Кравченко: Тобто діти, які закінчили школу на території окупованих територій, мають бути з сертифікатом з ТОТ?

Світлана Кретович: Хочу наголосити, що жоден документ про освіту, виданий на тимчасово окупованих територіях, не визнається. Вони оформлюють так звану освітню декларацію, де вказують перелік документів, які вивчали в школі. Це довідковий матеріал. Із документів дитина повинна мати свідоцтво про народження і паспорт, якщо він є. Якщо немає, треба зробити копії паспортів батьків, щоб було відомо про місце прописки. Хочу звернути увагу: якщо протягом 1-го семестру з’ясується, що  хтось із вступників надав недостовірні відомості, такі особи будуть відраховані з навчального закладу. 

Олена Кравченко: Який формат іспитів з української мови та історії України?

Світлана Кретович: Формати можуть бути різні, але програма загальноосвітньої середньої школи. ЗНО всі наші вступники складають з української мови та літератури, а з ОРДЛО – лише українську мову. 

Олена Кравченко: Протягом якого періоду вступники можуть звертатися до освітніх центрів?

Світлана Кретович: Центри працюють з 9 червня до 23 жовтня. Вступна кампанія цьогоріч триватиме до кінця вересня, а освітні центри на місяць більше працюватимуть. Прийматимуть документи для вступу на місця державного замовлення до 20 серпня з «Крим-Україна» і до 22 серпня – з «Донбас-Україна». Тут можливі зміни. З ухваленням закону всі повинні будуть подати документи до 20 серпня, тому що претендуватимуть на квоту 2.

Олена Кравченко: Тобто є квоти кількох типів?

Світлана Кретович: Так. Квота 1 охоплює всі пільгові категорії, а квота 2 – до початку цієї вступної компанії була для молоді, яка вступає через освітні центри з Криму. Вона становила 20% від максимального обсягу державного замовлення кожного вишу і в межах кожної спеціальності. Цьогоріч в межах другої квоти вступатиме молодь і з Криму, і з Донбасу. 

Олена Кравченко: Тобто коли закон буде підписаний президентом, всі вищі освітні навчальні заклади запровадять цю квоту?

Світлана Кретович: Так. Хто встигне подати до 20-го числа документи і скласти екзамени або ЗНО, матиме право претендувати на місця державного замовлення в межах цієї квоти. Далі, всі місця підуть у загальний конкурс. Хто ж не встигне подати документи до зазначеного числа, будуть зараховані на контракт. Потім навчальні заклади звертаються до нас із листами. І в переважній більшості випадків ми надаємо бюджетні місця, і дітей переводять на бюджет протягом місяця навчання. Впевнена, цьогоріч буде така ж ситуація. Є у нас преференції. В першу чергу надаються місця державного замовлення, якщо не пройшли за конкурсом, дітям загиблих учасників АТО та дітям учасників АТО, і в цю категорію потрапляють діти, які вступали за спрощеною процедурою. 

Олена Кравченко: Тобто буде окремо конкурс в межах квоти на бюджетні місця?  Наприклад, якщо виділено на спеціальність 20 бюджетних місць, то яким чином буде здійснюватися відбір?

Світлана Кретович: За конкурсним балом, який складатиметься з оцінок за українську мову та історію України і оцінок за додатковий екзамен, який влаштовує конкретний виш.

Олена Кравченко: Але змагатимуться вони разом з усіма пільговиками?

Світлана Кретович: Ні, в межах квоти 2 тільки діти з окупованих територій. 

Олена Кравченко: Де механізм захисту від зловживань, коли на вступ претендуватимуть, наприклад, не лише цьогорічні випускники з ОРДЛО?

Світлана Кретович: У наших підзаконних актах сказано, право на таку пільгу мають тільки діти, які здобули повну загальну середню освіту на тимчасово окупованій території. Мова йде тільки про дітей після 14-го року, решта мають вступати на загальних підставах, складаючи ЗНО. 

Олена Кравченко: Чи не призведуть такі законодавчі зміни до утисків прав інших абітурієнтів?

Світлана Кретович: З 16-го року жодних нарікань щодо спрощеного вступу я не чула, до того моменту, як з’явився оцей законопроєкт. У разі підписання закону ми маємо трішки змінити правила гри під час вступної кампанії, в цьому полягають ризики. 

Олена Кравченко: А як щодо етики, адже батьки дітей з окупованих територій, можливо, вбивають наших воїнів, а ми маємо ще й їх безкоштовно навчати?

Світлана Кретович: Це теж наші українські діти. Ми маємо зробити все, щоб максимально їх соціалізувати. На мою думку, це наше загальне суспільне завдання, щоб діти Донбасу почувалися громадянами України. Ми маємо підготувати підґрунтя до реінтеграції Донбасу і на них маємо спиратися. 

Олена Кравченко: А чи зможуть абітурієнти з окупованих територій вступати у військові виші?

Світлана Кретович: У переліку навчальних закладів, на базі яких нині діють освітні центри, військових вишів не має. Є три навчальних заклади системи Міністерства внутрішніх справ. 

Олена Кравченко: Який буде механізм розподілу бюджетних місць на кожен виш України щодо 2 квоти?

Світлана Кретович: Квота не розподіляється. Всі виші беруть участь у широкому конкурсі. Зараз на сайті є мінімум і максимум, в межах яких можуть розподілятись бюджетні місця, залежно, скільки вступників до них прийдуть. Але квота залежить саме від максимальної кількості, і розмір квоти є вже в освітніх центрах. Це встановлюється автоматично від максимальної частини як відсоток. І якщо навіть бюджетників прийде дві особи, то квота може бути 20. Тобто це не залежить від того, скільки прийде бюджетних місць разом зі вступниками. 

Олена Кравченко: Коли краще абітурієнту звертатися до освітнього центру?

Світлана Кретович: Формально освітні центри цілий рік не працюють. Водночас, як свідчить практика, до них звертаються протягом року за консультаціями. Дійсно, краще це робити раніше, щоб добре підготуватись до іспитів. 

Ірина Кравчук: З березня 2020 року на базі Українського контактного центру запрацювала урядова гаряча лінія для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окуповані території. Тут надаються консультації щодо вступу. Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години. Крім того, під час вступної кампанії в Міністерстві освіти і науки із червня запрацювала також гаряча лінія. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток