Зараз в ефірі:

Для чого РФ вирішила видавати свої паспорта на окупованих територіях і які наслідки можуть бути

26.04.2019
Для чого РФ вирішила видавати свої паспорта на окупованих територіях і які наслідки можуть бути

Спецефір на Армія фм, присвячений жителям тимчасово окупованих території, у зв’язку з указом президента РФ Путіна про спрощення процедури видачі паспортів РФ на тимчасово окупованій території Донбасу.

 

 

 

 

Про наслідки  такого рішення розповів Ярослав Чорногор – експерт у сфері міжнародних відносин та сектору безпеки, старший викладач військового інституту КНУ ім. Шевченка. А також речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко.

Яна Холодна: Україна висловила протест щодо рішення Путіна про спрощену процедуру видачі паспортів для жителів окупованої частини Донбасу, чи підтримали нас інші країни?

Катерина Зеленко: Нам вдалося заручитися підтримкою ключових партнерів України. Естафету, які розпочали наші литовські і латвійські партнери, продовжили міністри закордонних справ і ключові відомства закордонних справ Великобританії, США, Франції, Німеччини. Ми бачимо сигнали, які лунають від делегацій в ООН, країн Європейського союзу. Звичайно, всі усвідомлюють, що йдеться про чергову спробу продовжити повзучу анексію на Донбасі. І цей крок, цей путінський указ вкотре продемонстрував світові, що довіри до путінських обіцянок немає.

Яна Холодна: Чи є вже якась реакція Кремля на не лише наші протести, а й протести збоку наших міжнародних партнерів?

Катерина Зеленко: Всі відповіді з російського боку зводяться до стандартного наративу.  З боку президента РФ лунають фрази, нібито йдеться виключно про гуманітарні кроки. Але про це ми вже чули і неодноразово і пам’ятаємо, що під гаслами про захист російськомовного населення починався російський наступ на Донбасі. Так що, ті декларації, які робляться з Москви, вони викликають не подив, а збентеженість. Адже, ніколи не знаєш, що буде слідом.

Яна Холодна: Чи є якась реакція з Ради безпеки ООН?

Катерина Зеленко: Насправді, нам дуже важливо і ми дуже цінуємо підтримку від Радбезу ООН. Нам приємно, що на звернення української сторони одразу відгукнулися представники Радбезу. (25 квітня відбулося екстрене засідання Ради безпеки ООН).

Яна Холодна: Ви у своєму зверненні назвали, що цей указ «юридично нікчемним документом», проясніть нам?

Катерина Зеленко: І Конституція України і Закон України про громадянство чітко визначають, що існує принцип єдиного громадянства української держави. І цей принцип не визначає правових наслідків множинного громадянства. Наші громадяни залишаються нашими громадянами. Це українці, інтереси яких ми будемо захищати. І будемо робити все з максимально доступних методів і інструментарії політичного, дипломатичного, інформаційного, щоб, нарешті, на Донбасі повернувся мир.

Яна Холодна: Які кроки в подальшому ви плануєте робити, щоб не допустити юридичного свавілля, яке задумав Путін?

Катерина Зеленко: Хочу звернутися до наших громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, щоб вони у жодному разі не потрапили у пастку російської пропаганди.  Вірити в те, що отримавши російський паспорт, буде щастя, не доводиться. Наші кроки будуть спрямовані на те, щоб використовувати всі міжнародні майданчики, щоб продовжувати санкційний тиск на РФ, щоб цей указ було скасовано. У червні в нас буде кілька слухань в міжнародних судах, в Гаазі, і ми згадаємо і про цей випадок.

Яна Холодна: Ярославе, розкажіть про свої враження і своє бачення, як експерта, цієї ситуації.

Ярослав Чорногор: Під час появи інформації про надання пільгових умов російських паспортів жителям Донецької і Луганської області, перше, що напрошується – це аналогія з тим, що відбувалося на Кавказі (Абхазія і Південна Осетія), а також ситуація з роздачею паспортів в Придністров’ї. Зрозуміло, що найближча за аналогією ситуація – з Південною Осетією, це те, з чим зіткнулася Грузія. Оскільки Північна Осетія і так була в складі Росії, а Південній РФ почала видавати паспорти, на що Грузія не могла вплинути. Потім це РФ використала, ввівши свої війська, під приводом захисту громадян РФ, які проживають на території Південної Осетії. Якраз схожість ситуацій з Донбасом – це прямий кордон, безпосереднє сусідство з РФ. Використавши цей фактор і нібито «захист російських громадян», була розпочата повномасштабна війна із застосуванням важкої техніки, авіації.

Яна Холодна: Фактично Росія легітимізувала свої війська на тих територіях у такий спосіб?

Ярослав Чорногор: Так, це було приводом відкритої агресії.

Яна Холодна: Це така російська методика впливу на іншу країну?

Ярослав Чорногор: Коли Росія втручається у внутрішні справи якоїсь держави, їй, як правило, потрібен якийсь привід. А захист власних громадян – це привід, який дозволяє використовувати практично будь-які методи. І простіше буде говорити про захист громадян РФ, ніж захист російськомовного населення. Думаю, це рішення прийняте з урахуванням багатьох факторів, які мають різнобічне спрямування. Одна з причин, чому Путін видав цей указ і саме зараз – це спровокувати Україну на певну реакцію та певним чином вирішити свої демографічні питання, пропагандистські питання. Керівництво тих утворень на Донбасі постійно наголошували, що Росія з ними і вони частина руського мира, але реальних кроків не було і довіра знизилася. І коли в Україні період турбулентності, в першу чергу політичної, підкидається ідея, що їх не кинуть і заберуть до себе.

Яна Холодна: Те, що росіяни проводять агітаційну політику щодо видачі паспортів, може свідчити, що українці, які там проживають, не зацікавлені в російських паспортах?

Ярослав Чорногор: Дійсно, люди, які проживають на тих територіях, певним чином вже змирилися з існуючим станом речей. Вони намагаються вижити в окупації і якось приїхати за пенсіями, виплатами і продуктами на неокуповану територію. Російським кураторам такий стан речей, можливо не підходить, і вони вирішили пришвидшити процес.

Яна Холодна: Тим, що Росія вирішила видавати паспорта на окупованих територіях, вона, фактично, визнала, що є учасником конфлікту. Чи не може це бути сигналом для міжнародної спільноти і доказом, що РФ в цьому конфлікті бере активну участь?

Ярослав Чорногор: Судячи по тим промовам, які зробив Путін, то їхня позиція не підтверджує наше бачення. Наше бачення виправдане, але офіційно вони не визнають цей жест агресивним. Вони називають це гуманітарною допомогою, кроком на зустріч населенню.

Яна Холодна: Жителі ОРДЛО матимуть змогу отримати російські пенсії тільки після переїзду на постійне місце проживанні до РФ.

Ярослав Чорногор: Дійсно, в самому указі навіть вказано, що паспорти зможе видавати МВС РФ. Можливо, указ розрахований на тих громадян України. Які в 2014 ще виїхали до РФ і не бажають повертатися. І таким чином Росія хоче поліпшити свій демографічний показник.

Яна Холодна: Якщо ми все домовимося про введення миротворчих місій, чи може це бути для РФ елементом прикриття для виведення своїх військових?

Ярослав Чорногор: Звичайно, такий варіант також можливий.

Яна Холодна: В цьому указі вказано, що цивільним для отримання цих паспортів доведеться їхати в Ростов, а бойовикам паспорти видаватимуть на місці. Якщо, умовно, українська армія захопить бойовика «Л/ДНР», це вважатиметься, начебто це російський солдат?

Ярослав Чорногор: Підтвердженням того, що він є бойовиком РФ повинен бути військовий квиток, а паспорт підтверджує, що це громадянин РФ, а не військовий РФ. Ми захопимо бойовика зі зброєю в руках, а адвокати стверджуватимуть, що це громадянин РФ, який випадково там опинився. РФ вимагатиме повернення свого громадянина. Зараз бойовик, якого ми захоплюємо, підлягає слідчим діям і він стає перед судом.

Яна Холодна: Чи знаєте ви про ситуацію в тих утвореннях, які виникли в Абхазії і Південній Осетії після того, як Росія їх «паспортизувала»?

Ярослав Чорногор: Стан поганий цих утворень. В них збереглися найгірші зразки радянського часу.  В Абхазії були здравниці всесоюзного значення, вони всі занепали. У вільному доступі є фільми і це видно. Є протест з боку місцевого населення.

Яна Холодна: Якщо, все ж, хтось з громадян України, вирішить отримати цей російський паспорт, - що вони втрачають?

Ярослав Чорногор: Перш за все, вони втрачають громадянство України. Втрачають свої соціальні пільги, які надає Україна, втрачають ті можливості, які Україна здобуває на міжнародній арені – безвіз, можливість мандрувати, просто, відчувати себе вільною людиною. По-суті, вони добровільно перейдуть в рабство до РФ.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток