"Добре, коли вірші редагує людина, яку ти любиш, бо це не дуже приємний момент", - письменниця Зоряна Паламарчук

"Добре, коли вірші редагує людина, яку ти любиш, бо це не дуже приємний момент", - письменниця Зоряна Паламарчук

Письменниця Злата-Зоряна Паламарчук завітала до студії "Ранкової Кави" із презентацією нової збірки "Словом по війні".

- Як тривала підготовка книжки?

Не сплю ночами, готуюся, але готуюся не сама. Мені допомагає художниця Мирослава Шевченко, яка оформила цю збірку. Я принесла сьогодні чорновий варіант, бо саму книгу я отримаю напередодні презентації і дуже хвилююся. Презентація відбуватиметься у Музеї літератури на Богдана Хмельницкого, 11, о 16.00. Дату обрали - День гідності і свободи, 21 листопада. Вхід вільний. Буду рада бачити кожного і ділитись власною творчістю! 

- Хто допомагає зробити презентацію?

Все на дружніх відносинах з Музеєм літератури. Ми дуже часто співпрацюємо, обмінюємось привітами. Допомагає мій коханий хлопець. Він є редактором, хірургічно втрутився у кожен вірш. І добре, що це робить людина, яку я люблю, бо момент не зовсім приємний, коли відбувається редакція твоїх віршів... Мій видавець Сергій Пантюк надіслав багато правок, сказав, що тут не так, і щоб ми виправили. Це зайняло багато часу. Цим займався мій хлопець, я йому простила все, бо у мене до нього особливе ставлення. Насправді вірші виправляти дуже болісно. Приходить правка на одну риму, а через це їде рядок, їде стопчик - і ти думаєш, ну його к чорту, не буду нічого міняти. Або хай буде так, як є, міняти не буду.

- Чи багато віршів ти змінила?

Суть в жодному разі не змінювала. Змінюється буквально слово, треба підібрати слова-синоніми, щоб риму не похитнуло.

- А чому може не сподобатись слово? Я розумію, якщо щось нецензурне, але ж...

Я поясню. У мене є у "Пам'яті Майдану" слово "савАн", а виявляється, що наголос на першу а - "сАван", і тому треба все мініяти. І ось такі- от речі дуже прості, але треба міняти.

- Скільки готувалась до презентації?

Дуже швидко організувалась презентація, нічого складного не було. Довго писались вірші. До кінця літа. Вже коли був поставлений останній вірш, я сама відчула, що це фініш, що збірка завершена. У збірці 50 з хвостиком віршів. 

Це поетична хроніка війни, ми старались хронологічно їх виставляти. Першими ідуть ті, які присвячені Небесній Сотні і Революції Гідності.

- Задекламуєш щось?

Це слово опісля Майдану, це роздуми. Я переглядала фото, барикади, згадувала все - і з цього народився вірш "Ти пам'ятаєш, як горів Майдан?"

Ти пам’ятаєш як горів Майдан?
Хіба можливо це колись забути
Той біль і час смертельної спокути
І наш надрив від звільнення кайдан.

Ти пам’ятаєш як горів Майдан?
Коли і серце в кро́ві обливалось
Коли усе на світі пробачалось
Лиш не війна між сво́їх громадян.

Ти пам’ятаєш як горів Майдан?
І чорну силу беркуту, і зброю
коли столиця сходила на Трою
Небесну Сотню покривав туман.

Ти пам’ятаєш як горів Майдан?
А чи продовжує у снах твоїх горіти?
Бо вже зотліли всі зимові квіти 
І ставом став наш всохлий океан

…ти пам’ятаєш як горів Майдан?

Нема жодного вірша, з яким би я не виступала. До цієї презентації я надаштовуюсь, тому що коли ти просто виступаєш - це 15 хвилин виступу це 3-4 вірші, а коли ти маєш вийти і цілий період життя прозвітувати перед людьми, які чекали на цю збірку, то мені здається, що я просто обімлію і втрачу свідомість!

- Чи не плануєш запросити гуру пера? Хто буде з відомих?

Один з моїх віршів читав Євген Нищук у фільмі "Небесна сотня"  вирій полетіла" зі співачкою Іриною островоською, тому я написала прес-секретареві міністра. Ближче до дати буде відомо. Бо дата важлива, в Києві буде багато подій. А взагалі кожен гість буде по-своєму відомий. Це і молодіжні патріотичні організації, і просто мої хороші друзі. Запрошувала всіх, кого знаю, всіх буду рада бачити. Окрім віршів, буде виступати Олександр Рудько, виконавець гловної ролі вистави "я (Романтика)", я запросила його почитати кілька своїх віршів. Плнувала запросити і "Таруту", і Сергія Василюка, але всі їдуть на фронт. Ми хотіли показати відео, зняті на пісні за моїми текстами, але всі запрошені їх бачили!
 

Слідкуйте у зручному форматі! Ми у соціальних мережах:
facebook.com/armyuaFM
t.me/armyfm_channel
twitter.com/Armia_fm
instagram.com/armyfm
soundcloud.com/armyfm