Зараз в ефірі:

"Донецька область рве всі шаблони, вона має найкращі показники мовлення державною мовою" - Сергій Костинський

12.09.2017
"Донецька область рве всі шаблони, вона має найкращі показники мовлення державною мовою" - Сергій Костинський

Сьогодні у програмі "Поліграф" Сергій Костинський, член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення. Говоримо про мовлення в Україні. 

- Що Ви вкладаєте в поняття "українське радіомовлення"?

- Українське радіомовлення - це мовлення, яке створюється українцями для українців. Це питання, які цікавлять наше суспільство. ті теми, які рухають нас вперед, до європейської інтеграції. Те, що дозволяє нам захищати наш сувернітет. 

- Зараз активно розвивається українське мовлення і контент в зоні АТО. Але разом  тим багато комерційних радіостанцій пішли звідти.

- Але багато і прийшли! ми дійсно почали не як бюрократична організація, ми перейшли від ліцензування на дозволи мовлення. тобто пішли на патріотичний крок. В законі це не прописано. Якби ми "ішли по букві", то ми би по року, по два чекали на частоти. А зараз ми отримуємо частоти протягом кількох місяців.

За два останніх років, коли ми працюємо в Комісії з відновлення мовлення, ви побачите, що Донецька область зараз є номер один з кількості радіочастот, які використовуються. Луганська область в п'ятірці. І це не зважаючи на те, що Росія тимчасово відібрала у нас Донецьк і Луганськ. Присвоїла частоти і обладнання. Ми можемо ділитись досвідом з іншими країнами, вчити їх, як захищати свій сувернітет. Тут ми побудували дуже працюючу систему.

- Тільки за останній рік було побудовано дві великі вежі: Слов'янськ і Бахмутівка. Хочу процитувати допис блогера Олександра Барабошка: "Це нова українська телевежа встановлена в Новоайдарському районі Луганщини. Сигнал з неї перетинає передбачений радіус у 80 км і досягає міста Довжанськ. Далі на черзі побудова телевежі в місті Покровську, що дасть змогу закрити останні "білі плями" в українському мовленні, що є на контрольованих територіях зони АТО, а також дозволить розширити мовлення українських телеканалів і радіостанцій на непідконтрольних територіях Донбасу. Так крок за кроком Україна повертає своїх людей на Донбасі та Луганську". Це не єдиний позитивний відгук?

- Я мав інформацію, що на відстані 75 кілометрів від Бахмутівки вже люди отримували сигнал. 80 кілометрів - це ще більш прекрасна новина. Це не єдиний об'єкт, який буде побудовано. Ще вежа в Покровську, яка має бути побудована державою, тому що там є особливості мовлення - має бути державний об'єкт. Це закриє Щастя, Новотроїцьке, Мар'їнку. Зараз за відсутності можливостей, ми змушені ставити вежі мобільних операторів. Це вирішує питання локально, але це неправильне використання ресурсу. об'єкт має бути на висоті і розповісюджувати сигнал на широку територію. 

Ми слідкуємо за ситуацією на Донбасі та в Криму. Ви всі бачили, як приймається сигнал радіо Крим.Реалії з чонгарської вежі, яка була побудована протягом останніх 2 років. 

- Ми говоримо про те, що насичуємо мовниками схід. Ви якось контролюєте контент? 

- У нас там працюють двоє представників, їхнє завдання - це моніторинг. Вони свою функцію виконують дуже ефективно. З мого боку, як людини, яка керує процесом, зокрема і перевірок, все в порядку. Найближчим часом ми оприлюдними інформацію про виконання квот. буде широка аналітика по регіонах та станціях. Донецька область рве всі шаблони, вона дає найкращі показники по державній мові. Дай Бог, щоб у центральній Україні були такі ж показники. 

- Коли ви обираєте, кому давати ліцензію, чим саме керуєтесь? Якими критеріями?

- Якщо це не стосується зони АТО, то ми звертаємо увагу на формат. ми підтримуємо розвиток загальнонаціональних мрееж і місцевого мовлення. 

Донецька область стала прикладом того, що люди хочуть слухати своє. Якщо ми хочемо об'єднати Україну, то маємо зробити парадоксальну річ - дати можливість розвиватись місцевому, маленькому мовленню. Але у нас є умова: якщо ви не можете 24 години на добу транслювати свій продукт, то ретранслюйте суспільне мовлення.

- Що передбачає суспільне мовлення?

- В 2014 році я був переселенцем і відвідував різні курси. Мав можливість слухати лекцію Зураба Аласанії. Він сказав, що суспільне мовлення має об'єднувати Україну. Вони не займають жодної політичної позиції. Вони не граються в політичну партію. Вони говорять про ті теми, які важливі для всіх, для людей широкого загалу, вікового рівня. Вони говорять пр оте, що комерційникам не цікаво ,але цікаво людям у селі, наприклад. Хороше мовлення має виховувати суспільство. Виховувати смак. Наше суспільне за років 5-10 вийде на дуже класний рівень. 

- "Для серйозної протидії російському "Голіафу" (а сьогоднішня інформаційна політика українських ЗМІ - це не більше, ніж гра в піддавки), уряд і суспільство зобов'язані зростити власного "Давида" сказали Ви у жовтні 2014 року. Чи вдалось зростити цього "Давида" за три роки? 

- Якщо казати про кримський напрямок, який болить, це особиста тема, то таким "Давидом" стали незалежні радіостанції, якіз'явились нещодавно. Ми зберегли телеканали, провели в ефіри, створили умови і витратили багато часу, аби підтримати появи різних радіостанцій. В Умовах, коли територія окупована, і всі думають про щось своє, нам вдалось відновити радіоканали. ому вони важливі? ЦЕ мовлять відомі для Криму люди, професіонали, вони створюють дуже якісний контент, який там чують. Крим.Реалії - це найпопулярніший ресурс в Криму, не зважаючи на блокування.

- Ви отримуєте відгуки? 

- Всі, хто нас чує, я вас прошу: якщо ви знаходитесь на окупованих територіях або лінії розмежування - знімайте на телефони ті станції, де є українське мовлення. Це дозволяє нам заміряти ефективність нашого мовлення у різних точках! Ви не ише даєте інформацію, а й мотивуєте людей. Це всіх підтримує. Якщо є така можливість - будь ласка! Анонімно, в месенджері, повідомленнями! Це допомагає морально згуртуватись. Критики вистачає, негативу теж. Допоможіть створити позитив. Ми маємо розуміти, чи у правильному напрямку рухаємось! 

- Чим цікавляться у Криму? Який контент цікавить тим, хто там залишився?

- Сьогодні у нас була зустріч з американськими колегами ,які цікавились нашою інформаційною політикою. Ми вважаємо, що держава в плані мовлення має мати військове радіо та військовий телеканал. Але у всьому іншому мають бути суспільні мовники, комерційні мовники та громадські мовники. Наше завдання - створити умови, щоб ви мовили на підконтрольні та непідконтрольні території. Держава не має мати вплив, щоб журналісти не отримували "темники", маніпуляції погано закінчуються. Ми є демократичним суспільством. Наше завдання - слідкувати за нормами закону. За цим ми дуже жорстко слідкуємо. Ми даємо попередження і штрафуємо. 

Люди на окупованих територіях хочуть знати, куди рухається Україна. Вони хочуть дивитись, чого їм чекати. 

- Ваші ідеї та плани щодо цифрового мовлення? Що це і як вплине на роботу ресурсів?

- Цифрове телебачення - це нова технологія, яка активно впроваджується в Європі. Від аналогового мовлення воно відрізняється ефективним використанням частот. На аналоговому мовленні одна частота - це один канал. А цифрове телебачення - це, наприклад, чотири частоти, які транслюють 32 канали. Це велика різниця.

Ми звертались до Норвезького посольства, ми знаємо, що вони роблять великий перехід з фм частот на цифрові, тому звільняється велика кількість передавачів. Ми просили в якості технічної допомоги передати їх на фронт.

- Що Вам найбільше подобається слухати?

- Слухаю Радіо Рокс, я прихильник рок-музики. обов'язково слухаю Країну ФМ, сто відсотків українського мовлення. Частково слухаю Армію ФМ, мені цікаво, як розвивається радіостанція. Ви працюєте не 10 років, ви змінюєтесь, це дуже цікаво, а також є передачі, які цікаво слухати. Зізнаюсь, що слухаю Эхо Москвы по роботі, дивився телеканал Дождь, але він зник :) Мене цікавить, як вони нас обговорюють, як вони пр онас розповідають. Це дуже багато говорять про інформаційну політику держави і так звані незалежні станції.


Бліц-опитування для Сергія Костинського

- Скільки Вам років?
35

- Остання прочитана книга?
Пітер Померанцев "Нічого правдивого й усе можливе"

- Хоббі?
Спорт

- Найбільша радість?
Складне запитання. Після окупації - це зустріч з моїми близькими. навіть результати роботи так не раують. На жаль...

- Набільше розчарування?
Окупація Криму. Це те, що дуже вдарило по моїй долі та по мені, як людині.

- Улюблений афоризм?
Немає. Вони самі народжуються в голові кожного дня.

- Хто для вас український воїн?
Сильна людина, яка готова померти заради країни.

- Як оцінюєте ворога?
Ворог сильний, потужний, серйозний ворог. До нього треба відповідно ставитись. Навіть коли ми його переможемо, буде щось замість нього. Ми маємо серйозно ставитись.

- Якби мали мільйон, на що би витратили?
Витратив би так, як витрачаю зараз. На підтримку людей, які роблять корисні речі для своєї держави.

- Україна переможе?
Україна перемагає! І буде перемагати завжди! 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток