Зараз в ефірі:

Другий фронт. Висадка в Нормандії

08.06.2018
Другий фронт. Висадка в Нормандії

6 червня річниця відкриття другого фронту в Європі у Другій світовій війні у Франції. Другий фронт завжди був в тіні, його намагалися приховати.

6 червня  союзники називали найдовшим днем у році. Вони це називали Опера́ція «Оверло́рд» це в загальному. А конкретно десантна операція називалася «Нептун» це висадка союзних військ на півдні Франції. Безпосередньо на підготовку висадки в Нормандії пішло три роки. Довготривала, дуже добре підготовлена з логістичної точки зору операція.

Щоб навчитися це робити, довелося проводити операції, які були меншими за розмахом і завершувалися більш трагічно. Наприклад, висадка в літку 1940 року в Дьєпі, коли за наказом союзного командування канадці провели десант для того, щоб з’ясувати можливість висадки на пляжах північної Європи і з’ясувалося, що висаджуватися на непідготовлене узбережжя дуже важко, без артилерійської підтримки — надзвичайно важко, авіаційна підтримка є конче необхідною, танки не хочуть висаджуватися на кам’янистий грунт, піхота повинна мати відповідну підготовку тощо.

У листопаді 1940 року відбулася висадка союзників у північній Африці, в Марокко, Алжирі. Ця операція була простішою, бо не мала протидії з боку противника з берега.

10 липня 1943 відбулася операція «Хаскі» висадка союзників в Сицилії  і боротьба за установлення контролю там. У вересні цього ж року союзники висадилися в Італії.

Ця величезна кількість операцій підводила союзників до того дня, який в історію увійшов як «День Д». Ця операція складалася з багатьох важливих елементів: розвідувальних, співпраці з рухом опору, потужної авіаційної кампанії напередодні висадки, знищення німецьких потягів, залізниць, ударів по мостам. Але найголовнішим було те, що за кілька років до початку операції, союзники приділяли багато уваги дезінформації.

В перший день висадку зробили 160 тисяч людей, а загалом там було висаджено більше 1 мільйона вояків, для того, щоб утримати цей берег.

Німці чітко розуміли, що висадка може статися або в Нормандії, або в районі Па-де-Кале. Якраз британська і американська розвідка мала «пояснити» німцям, де вони «мають зосередити свої війська, для того, щоб союзникам було зручніше висадитися». І до останнього моменту, навіть коли вже були перші години висадки, німці все одно очікували її в районі Па-де-Кале. Вони були впевнені, що висадка в Нормандії, це фейк, прикриття – так хочуть відтягнути основні сили туди. Для того, щоб імітувати висадку в районі Па-де-Кале, у Великій Британії була сформована фейкова армія, але на чолі цієї фейкової армії стояв справжній генерал Джордж Сміт Паттон, який, як бойовий генерал, ображався, що йому не надали право висадки в Нормандії, але коли він зрозумів необхідність такої фейкової операції, він надзвичайно цим пишався і свою роль відігравав до кінця. Він їздив по Великобританії зі своїм песиком і сигарою, на аеродромах стояли гумові літаки, гумові танки, відбувалося пересування неіснуючих військ. Німецька розвідка, яка надзвичайно активно працювала у Великобританії, все одно не змогла чітко визначити, де буде висадка.

Сама висадка могла бути проведеною лише кілька днів на рік. Через кліматичні умови, течії в Ла-Манші. 6 червня – це був чи не єдиний день, коли її можливо було зробити. Хоча війська вийшли на десантування ще вночі 4 червня. Це сотні десантних кораблів, сотні кораблів підтримки. І в ніч з 5 на 6 червня відбулася висадка на чотирьох ділянках. Якраз для німців надзвичайно важливим було скинути десант в море в перші дні. Але десант закріпився. Хоча, для союзників втрати в цей день були надзвичайними.

В день висадки було два моменти, коли вся операція висіла на волосині. Але жваве закріплення десантників і нав’язування німцям нових точок опору, врятувало операцію. Також союзникам надзвичайно допомогло, що в зоні висадки не був присутній Ервін Роммель – командувач німецькими військами. Він був у відпустці, і поки з цим розібрався, пройшов той час, коли можна було десант скинути в море.

Висадка в Нормандії – це та річ, якої Радянський союз домагався протягом усіх конференцій, які відбувалися в 42-43 роках. І саме відкриття другого фронту в Європі, в Нормандії, Радянський союз і визнавав тим другим фронтом, який йому був конче необхідний.

Паралельно з операцією «Оверло́рд» Радянський союз проводив потужну наступальну операцію «Багратіон». Ці дві операції, скореговані в часі, призвели до того, що німці втратили найголовніше, що в них було до того часу – можливість оперувати резервами. Пропустивши удар на сході, це призвело до краху армії групи «Центр» і прориву Радянського союзу аж до Вісли.

В Другому фронті слід зазначити, що в повітрі над Європою відбувалися битви. Битва за Британію 1940 року перетворилася у битву за Німеччину. Від 1943 року небо над Францією, Німеччино, Бельгією, Нідерландами – це була арена постійних сутичок, в яких билися німецькі винищувачі, американські винищувачі, бомбардувальники.

В 1944 році Радянське командування домовилося для бомбардування Німеччини використовувати аеродроми Червоної армії, які розташовувалися в Україні. Насамперед, в районі Полтави. Проводилась така операція «Френтік», коли американські бомбардувальники підіймалися на території Британії, бомбили цілі на території Німеччини і не поверталися назад, а сідали на території України. Тут працювали ремонтні команди, які ремонтували літаки, обслуговували їх і відправляли в новий рейд на території Німеччини.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток