Зараз в ефірі:

Ефіопія: За що воюють в найстарішій державі Африканського континенту

19.11.2020
Ефіопія: За що воюють в найстарішій державі Африканського континенту

В Ефіопії посилюється конфлікт між урядом і сепаратистами Народного фронту звільнення Тиграя. В результаті бойових дій вже загинули кілька сотень людей. Говоримо на цю тему з нашим постійним гостем - координатором напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денисом Москаликом.

 

 

 

 

Андрій Давидов: Денисе, розкажи трохи про історію Ефіопії та Східної Африки?

Денис Моксалик: Ефіопія — єдина країна регіону, що уникла завоювання європейськими імперіями. На початку ХХ століття вона відбулась як держава, що підкорила всі племена навколо Аддис-Абеби (столиці) та успішно чинила спротив італійцям. Вже в 1930-х роках, після вторгнення італійських військ Беніто Муссоліні, її тимчасово окупували. Та 1941 року за допомогою британців ефіопські війська звільнили країну. За результатами Другої світової війни, Ефіопії вдалося успішно приростити територію. Вона отримала частину італійських колоній, зокрема Еритрею. До революції 1974 року в Ефіопії панувала імператорська влада. Після перевороту до влади прийшов марксистський режим, який орієнтувався на СРСР. На фоні червоного терору розпочалась громадянська війна. Адже Ефіопія етнічно є доволі складною. 

Андрій Давидов: Якщо не помиляюся, Ефіопія - християнська країна?

Денис Моксалик: Там живуть християни, мусульмани та язичники. Це є джерела нестабільності в країні, і додають енергію для нинішнього конфлікту. У 1991 році розпочалась нова історія для Ефіопії. Повстанці, які вели бойові дії з 1974 року, взяли столицю. До влади прийшла коаліція повстанських сил, на чолі яких стояв Народний фронт визволення Тиграю. Інші три складові: амхарці, оромо та народи півдня Ефіопії.

Андрій Давидов: А де регіон Тиграю територіально?

Денис Моксалик: Це північ Ефіопії, на кордоні з Еритреєю. Останню Ефіопія втратила на початку 1990-х років. І на кордоні із Суданом. Це становить додаткову небезпеку. Адже сепаратисти з Тиграю мають змогу отримувати зброю, гроші, інструкторів від недругів Ефіопії. Тут втручається вже велика політика. Оскільки в Ефіопії є певний конфлікт із Суданом і Єгиптом через Ніл. Зараз в Ефіопії реалізується масштабний проєкт модернізації у всіх сферах життя. Влада витіснила людей Тиграю з політичного центру та виставила своїх.

Андрій Давидов: Хто підтримує Ефіопію та тиграйців?

Денис Моксалик: Ефіопію підтримує Китай, який вкладається в модернізацію країни, зокрема Греблю Великого Ефіопського Ренесансу, проти якої виступають Судан і Єгипет. Також Росія, яка постачає зброю до Ефіопії та готує військових спеціалістів. Еритрея, з якою Ефіопія нещодавно замирилася. А ще підтримку надають Нігерія, Нігер і Південна Африка. За країну  також США та ЄС. Вони зацікавлені в ліквідації наявної кризи.

Зараз Тиграй та Ефіопія опинилися сам-на-сам. Але якщо конфлікт затягнеться, то є великий ризик, що до тиграйців надійде допомога від Судану та Єгипту. Останні погрожували Ефіопії збройними силами, якщо та запустить греблю.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток